Mobil İmza Nedir Nasıl Kullanılır? ∞ Sonsuz Teknoloji Mobil İmza Nedir Nasıl Kullanılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Mobil İmza Nedir Nasıl Kullanılır?

mobil imza

İnternet ortamında insanlar parmak izlerini kullanarak imza verebilirler. Mobil imza olan bu sisteme sahip kullanıcılar istedikleri her yerden evrak imzalayabiliyor. İnternetin hızla insan hayatına girmesi ile sanal ortamda yapılan anlaşmalarda dışarıdan müdahale ile yolsuzlukların engellenmesi amacı ile dijital ortamda geçerli olan mobil imza ortaya çıktı. Yazılı belgelerde en az ıslak imza kadar geçerli ve bağlayıcı bir sistem olan elektronik imza her geçen gün kullanıcı sayısını arttırıyor.

Mobil İmza Nedir

Her şeyin dijitalleştiği zamanımızda artık teknoloji ve internet insan hayatının büyük bir bölümünü kaplıyor. İnsanların elektronik ortamda parmak izlerini kullanarak attıkları imzaya mobil imza deniyor.

İnternetin varlığı ile insan hayatı her alanda kolaylaşıyor. Evrak imzalamak için artık ofise gelmeye de gerek kalmıyor. Mobil imza; ön başvuru, başvuru ve aktivasyon işlemlerinin ardından devreye giriyor. Başvurunun ardından mobil imza aktivasyon işlemi yapılır

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza nasıl alınır sorusu da pek çok insan tarafından merak ediliyor. Özellik ile bu uygulamayı kullanmak isteyen ve bu uygulamanın işine yarayacağını düşünen insanlar tarafında çok ilgi görüyor.

3 GSM şirketi tarafından alınabilen bu uygulama için önce ön başvuru yapılması gerekir. Ön başvurudan sonra kimlik ile başvuru gerçekleştirilir.

E-Devlet uygulamasından da mobil imza kullanımı ücretsiz temin ediliyor. E-Devlet uygulaması kapsamında bir ücret talebi bulunmuyor. GSM operatörleri tarafından ise mobil imza ücretlendirmeleri geçerli oluyor. Ücretlendirmeler hakkında Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone farklı ücretlendirmeler uyguluyor. Ücretlendirmeler için kurumların resmi internet sitesi ile müşteri temsilcilerinden bilgi alınabilir.

Mobil İmza Nasıl Kullanılır?

Elektronik imzanın çalıştırılabilmesi için uygulamanın kullanılacağı bilgisayarda satın alınan kart sürücü yazılımının kurulması gerekir. Kart sürücü yazılımı, CD şeklinde e-imza ile birlikte gönderilir. Yazılımın kurulmasının ardından giriş yapılır ve imza kullanılır hale gelir.

Mobil İmza Nerelerde Kullanılır?

Mobil imzaya sahip olan kişiler pek çok alanda mobil imzayı kullanabilirken hayatlarını da kolaylaştırmış olur. İnternet bankacılığı başta olmak üzere sosyal güvenlik uygulamalarında elektronik sipariş ve sözleşmelerde, sağlık uygulamalarında, kurumlar arası iletişimde, vergi ödemelerinde, pasaport işlerinde, e-belediye ve e-devlet ilgili bireysel ya da kurumsal işlemlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Islak imza nasıl ki başkasının eline geçmemesi gerekiyor ise e-imzada da durum aynı olur. Başkasının eline geçmesi durumunda mutlaka iptali istenmesi gerekir. İptal işleminden sonra yeni elektronik imza alımı için başvuru yapılır.

Bir yorum bırakınız...

*

ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...