En Ünlü Bilgisayar Virüsleri ve Etkileri | Sonsuz Teknoloji

En Ünlü Bilgisayar Virüsleri ve Etkileri

 viüs solucan

Bilgisayar ve mobil cihazlar kullananların en büyük sıkıntısı virüslerdir. Her gün yeni virüs ortaya çıkmaktadır. Bugüne kadar büyük etki sağlayan virüsler aşağıya çıkarılmıştır;

The Morris Worm

Kötü amaçlı yazılımların en önemli örneklerinden biriyle başlayalım. Morris Worm, kitlesel yansımaları nedeniyle ana akım  tarafından etkilenen ilk kötü niyetli programdı.

2 Kasım 1988’de, virüs İnternet’e bırakıldı ve 24 saat içinde, internete bağlı bilgisayarların tahmini yüzde 10’u etkilendi. Kötü amaçlı yazılım, kendisini kopyalamak için geçici klasörlerdeki dosyaları oluşturarak binlerce sistemi yavaşlattı.

Bir bilgisayarlar, yazılım kaldırılıncaya kadar 90 saat içerisinde işe yaramaz hale getirildi. Bu virüsün yayılması yaklaşık iki gün sürdü. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, bilgisayarlarından solucandan tamamen kurtulmak için 20 iş günü sürdüğünü tahmin ediyor.

Ancak, virüs kötü amaçlı değildi. Yani bilgi çalma amacı yoktu. Sadece sistemi çalışmaz hale getiriyordu. Robert Tappan Morris, programı İnternet’in büyüklüğünü test etmek için oluşturmuştu. Morris’e karşı davadaki hâkime göre, kurum başına 53.000 dolara mal olduğu tahmin edilen bir kodlama hatasıydı.

Şimdi dünyanın en ünlü bilgisayar korsanlarından biri olan Morris, 1986 Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Suistimal Yasası uyarınca suçlu bulunan ilk kişiydi.

10.050 dolar para cezasına çarptırıldı ve ayrıca üç yıl hapis cezasına çarptırıldı, ayrıca 400 saat toplumsal hizmete mahkum edildi.  Morris, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) için çalışıyor.

Melissa Virus

Simpsonlar çizgi filmi ABD başta olmak üzere büyük bir toplumu etkilemiştir. Belki de en şaşırtıcısı, şovun 1990 bölümünden ilham alan Melissa virüsüydü.

Mart 1999’da sex sitelerine bir Word dosyası yüklendi. Bu dosya, 80 porno web sitesi için bir şifre listesi içeriyordu, böylece çok fazla bilgisayara indirilerek bulaştı. Bunu yaptıktan sonra, virüs Microsoft Outlook adres defterinde ilk 50 kişiye otomatik olarak iletildi.

Daha sonra diğer Word dosyalarına gönderildi, bu da kişisel bilgilerin ailenize, arkadaşlara ve çalışma arkadaşlarına gönderilebileceği anlamına geliyordu. Bu, özel ve kurumsal ağlara tahmini olarak 80 milyon dolar zarar verdi.

Melissa virüsü, bir striptizcinin yaratıcısı David L Smith’in Florida’da buluşmasıyla adlandırıldı. 10 yıllık cezasından 20 ay hizmet eden Smith, herhangi bir maddi kazanç için bunu yapmadı. Yine de, daha sonra FBI’a hackerları yakalama konusunda yardım etti, bunun için kira bedeli, sigortası ve yardımları için ödeme yapıldı…

ILOVEYOU

Herkesin duymak istediği üç kelime. Bu Melissa virüsü için benzer bir yaklaşım aldı, ama çok daha yıkıcı oldu. “ILOVEYOU” konu satırı ile bir e-posta yoluyla bir solucan oldu. “LOVE-LETTER-FOR-YOU.txt.vbs” eki ile geldi. Açıldıktan sonra, kendisini Outlook adres defterindeki herkese gönderir ve bunu en hızlı yayılan virüslerden biri haline geldi. 10 gün içinde 50 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığı söyleniyordu.

Daha fazla sorun, dosyaların üzerine yazma kapasitesiydi. Yedeklemesi olmayan JPEG resim ve ses dosyalarını kaybetmiş olurdu. Üzerine yazılan diğer dosya türleri CSS, HTA ve JSE olmaktaydı.Bazı şirketler bu konuya akıllıca girdikten sonra, bilgisayar korsanları Symantec’ten sözde “Anneler Günü Siparişi Onayı”, “Şaka” ve “VİRÜSÜN UYARISI!” Yazan varyantları tanıttılar. Solucan’ın Amerika’daki firmalara  zararı 15 milyar dolar maliyeti olduğu tahmin ediliyor.

MyDoom

Bu solucan şimdiye kadar en hızlı yayılan e-posta solucanı. Bu, ILOVEYOU’nun aşılmayan etkisini aştı. MyDoom ve onun varyasyonları dünya çapında yaklaşık 38,5 milyar dolar zarar getirdi.

Solucan ILOVEYOU ile benzer bir prensipte hareket ediyordu: “Posta Gönderme Sistemi” gibi yanıltıcı konulara sahip bir e-posta, açıldıktan sonra, yerel dosyalarda bulunan adreslere gönderen bir eki içerir. Önceki solucanlar sınırlı sayıda kişiyi hedeflerken, MyDoom seçici değildi.Virüsün en ilgili kısmı, bilgisayar korsanlarının yararlanması için sistemlerde arka kapıya açıklık açma yeteneğiydi.

İnternette kaosa neden oldu: İlk zorluk, SCO Group ve Microsoft gibi ana sitelere hizmet reddi dağıtımı (DDoS) dağıtmaya başladı. Sonraki iterasyonlar, bozuk PC’lerden gelen taleplerin akışı sunuculara teşebbüs ettiğinde Google’ı ve diğer arama motorlarını etkiledi.

MyDoom ilk olarak Ocak 2004’te tespit edildi, ancak yıllardan beri sapmalar yeniden ortaya çıktı. Bu, Amerika ve Güney Kore’de altyapıya vuran Temmuz 2009’daki siber saldırıları içeriyordu. Virüsü oluşturanlar hiç bulunamamış, bu da üretkenliğini göz önünde bulundurarak garip görünüyor. MyDoom’un kökeni Rusya’ydı.

WannaCry

Mayıs 2017’yi herkes iyi hatırlar çok duyulmuş ve herkesi paniğe sürüklemişti. Sadece birkaç gün sürmesine rağmen, fidye yazılımı dünya çapında 200.000 ile 300.000 bilgisayar arasında yayıldı.

Acımasızdı: Microsoft Windows’da bir arka kapı sömürüsü kullanarak, cihazdaki tüm verileri şifreleyip dosyalarınızı fidye olarak tutmaktaydı. Ücreti ödemek bile PC’nizi gerçekte kurtarmayacak olsa da, bilgilerin şifresini çözmek için 600 $ ‘a (Bitcoin kullanarak) talep ediyorlardı. Yine de, bazı kullanıcılar ödediler, ancak çabaları boşa harcadılar. Siber suçlular 130.600 doların üzerinde ödeme aldı.

Virüs bulaştıktan sonra, bir bilgisayar ekranı kilitlenir, kırmızı bir uyarı ve iki geri sayım gösterilir, biri fidye talebi artana kadar, diğeri dosyalar kalıcı olarak silinene kadar.

Neyse ki, Microsoft, tehditle mücadele etmek için güncellemeler yayınlayarak hızlı bir şekilde harekete geçti.

Bilgisayar Virüsleri Bize Ne Öğretir?

Birincisi güçlü güvenlik yazılımı yüklemek gerekir. Ayrıca, her zaman tüm dosyalarınızın bir yedeğini oluşturmalısınız. Çok fazla solucanın e-posta yoluyla yayıldığından her e-postayı emin olmadan açmamalısınız.

Bir yorum bırakınız...

*

instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...