Windows 10'da Masaüstü Siyah Ekran Sorunu Nasıl Onarılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Masaüstü Siyah Ekran Sorunu Nasıl Onarılır?

windows 10 siyah ekran

Windows 10 bilgisayarı, hatalarından biri de Windows 10’da siyah ekran hatasıdır.  Bu makalede, Windows 10 bilgisayarda siyah ekran hatasının nasıl düzeltileceğini anlatmaya çalışacağız.

Windows 10’da Siyah Masaüstü Ekranı Sorunlarının Nedenleri

Windows 10’da siyah ekran hatası, bilgisayarı açtığınızda ekranın siyah olması,  işletim sisteminizin açılması ancak bilgisayarınızın masaüstü ekranın siyah olması anlamına gelir.

Windows 10’da siyah masaüstü ekran sorununun ana nedeni arızalı bir monitör, kötü bir ekran kartı veya kötü bir bağlantıdır. Diğer nedenler arasında bozuk sistem dosyası ve arızalı bir ekran bağdaştırıcısı veya bir anakart arızası nedeniyle bilgisayarınız çökmüştür.

Windows 10’da Siyah Masaüstü Ekranı Nasıl Onarılır?

  • Gevşek bağlantı olup olmadığını kontrol edin
  • Ekranı uyandırmaya zorlayın
  • Arızalı ekran kartı olup olmadığını kontrol etmek için farklı bir monitör deneyin
  • Bilgisayarınızın anakartında hasar olup olmadığını inceleyin
  • Monitörü onarın veya değiştirin

Gevşek Bağlantıları Kontrol Edin

Siyah masaüstü ekran, bilgisayarınızın gevşek bağlantılardan kaynaklanabilir. Monitörün bağlantısını ve ekran kartınızın yerine oturup oturmadığını kontrol edin.

Mouse veya klavye gibi harici aygıtların bağlantısını kesin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Siyah ekran kaybolursa, bu, donanımlardan biri bu soruna neden oluyor demektir. Sorunlu aygıtı bulmak için donanım aygıtlarını tek tek deneyin.

Ekranı Uyanmaya Zorla

Windows 10’daki siyah masaüstü ekran sorunları, donanım veya diğer bileşenlerle ilgili ciddi bir sorun olduğunu göstermez. Ekranınız Windows 10 tarafından algılanmamış olabilir, bu durumda ekranı uyandırmaya zorlamak için klavye tuşlarınızı kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için, Windows tuşu + CTRL + ÜST KRKT + B tuşlarına aynı anda basın. Bu, bilgisayarınızın grafik sürücülerini yeniden başlatacak ve bazı temel sorunları çözecektir.

Alternatif olarak, klavyenizdeki CTRL + ALT + DEL tuşlarına basın , ekranın sağ alt tarafındaki güç düğmesini tıklatın ve bilgisayarı yeniden başlatmak için Yeniden Başlat’ı tıklatın. Umarım bilgisayarınız siyah ekran olmadan yeniden başlayacaktır.

Siyah masaüstü ekran sorunu, bir Windows 10 güncelleme sorunu nedeniyle ortaya çıkmış olabilir, bu nedenle yukarıdaki tuş kombinasyonunu kullanmak siyah ekran da dahil olmak üzere farklı durumlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca bilgisayarın ekran parlaklık düzeylerinin yüksek olup olmadığını ve güç tasarrufu için aygıtın ekranı kapatıp kapatmadığını da kontrol edebilirsiniz .

Arızalı Ekran Kartını Kontrol Etmek İçin Farklı Bir Monitör Deneyin

Hatalı ekran kartlarının ana nedenleri üretici hataları veya hasarlarıdır, ancak farklı bir monitörde deneyerek ekranınızın hatalı olup olmadığını veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol edebilir ve sorunun ekran olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınızın Anakartında Hasar

Ekran kartınız mükemmel çalışıyor olabilir, ancak anakartta sorun olabilir. Bilgisayarınızın kasasında donanımın düzgün iletişim kurması için tüm donanım aygıtları anakarta bağlanır. Anakartta güç dalgalanması veya dökülmesinden kaynaklanan kısa devre varsa, anakart bağlı donanımları okuyamaz ve kullanamaz. Anakartınız üzerinde yer alan donanımların kontrolünü yapın özellikle ekran kartınızı kontrol edin.  Harici ekran kartı kullanıyorsanız, monitörü anakartın üzerindek ekran bağlantı noktasına bağlayarak da sorunun anakarttan mı yoksa ekran kartından mı olduğunu tespit etmeniz daha kolay olacaktır.

Monitörü Onarın veya Değiştirin

Siyah masaüstü ekranı, yüksek nem veya monitördeki elektronik sorunlar nedeniyle monitörün ömrünün sonu da gelmiş olabilir. Monitörü farklı bir bilgisayara bağlanırsanız ve çalışmazsa, monitör arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*