Excel'de Ortalama Alma İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Excel'de Ortalama Alma İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Excel’de Ortalama Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

excel ortalama alma

Excel’de ortalama alma işlemi oldukça kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Dileyen kullanıcılar formül yazarak işlemlerin ortalamasını alabilirken, dileyen kullanıcılar ise programın sunduğu kolaylıklardan yararlanarak ortalama alma işlemini hızlı bir şekilde tamamlayabilmektedir. Son derece kolay olan ortalama alma işlemi sayesinde kullanıcılar, diledikleri sayıların ortalamasını tek bir hücrede görebilmektedir. Peki, Exce’de ortalama alma işlemi nasıl yapılır?

Adım Adım Excel’de Ortalama Alma İşlemi

Excel’de ortalama alma işlemi son derece hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Aşağıda yer alan görsel anlatımı dikkatle takip ederek, ortalama alma işlemini sizlerde kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

excel ortalama

Yukarıda yer alan görselde görüldüğü gibi ortalama alma işlemi için örnek bir tablomuz mevcuttur. Ortalama alma işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak boş bir hücreye tıklamalısınız.

excel ortalama formül

Boş alanı seçtikten sonra mutlaka ama mutlaka “=” işaretini koymalısınız. “=” İşaretini koyduktan sonra “ORTALAMA” kelimesini yazın ve parantez açın.

Parantez açma işlemini yaptıktan sonra hangi sayıların ortalamasını istiyor iseniz o sayıların bulunduğu hücreleri seçin.

Sayıları seçtikten sonra “Enter” tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Yukarıda yer alan görseldeki örnek formülü de kullanarak tüm bu işlemleri son derece kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 

excel ortalama sonuç

Formül girişini başarı ile yaptıktan sonra yukarıda yer alan görseldeki gibi sayıların ortalamasını son derece kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Pratik Bir Şekilde Excel’de Ortalama Alma İşlemi

Excel programında pratik bir şekilde ortalama alma işlemi yapılabilmektedir. Pratik bir şekilde ortalama alma işlemini yapabilmek için aşağıda yer alan görsel anlatımı takip edebilirsiniz.

excel ortalama alma ikinci yöntem

Pratik ve hızlı bir şekilde ortalama alma işlemini yapabilmek için yukarıda yer alan görseldeki işaretli alana tıklamanız gerekmektedir.

İşaretli alana bastıktan sonra karşınıza yukarıda ki gibi bir menü gelecektir. Karşınıza gelen bu menüde de “Diğer işlevler” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

ortalama ikinci yöntem

Diğer işlevler menüsü adı altında yer alan istatiksel seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza yukarıda ki gibi bir arayüz gelecektir. Ortalama işlemini son derece kolay bir şekilde yapabilmek için karşınıza gelen bu arayüz içerisinde ki “Ortalama” seçeneğine tıklamalısınız.

ikinci yöntem formül

Ortalama seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza formül oluşturucu adı altında bir alan gelecektir. Pratik bir şekilde işlemi sonlandırabilmek için bitti butonuna basmanız gerekmektedir.

ikinci yöntem sonuç

Bitti butonuna bastıktan sonra yukarıda da görüldüğü gibi sayıların ortalamasını tek bir hücre de kolaylıkla ve oldukça hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...