Excel'de Ortalama Alma İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Excel’de Ortalama Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

excel ortalama alma

Excel’de ortalama alma işlemi oldukça kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Dileyen kullanıcılar formül yazarak işlemlerin ortalamasını alabilirken, dileyen kullanıcılar ise programın sunduğu kolaylıklardan yararlanarak ortalama alma işlemini hızlı bir şekilde tamamlayabilmektedir. Son derece kolay olan ortalama alma işlemi sayesinde kullanıcılar, diledikleri sayıların ortalamasını tek bir hücrede görebilmektedir. Peki, Exce’de ortalama alma işlemi nasıl yapılır?

Adım Adım Excel’de Ortalama Alma İşlemi

Excel’de ortalama alma işlemi son derece hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Aşağıda yer alan görsel anlatımı dikkatle takip ederek, ortalama alma işlemini sizlerde kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

excel ortalama

Yukarıda yer alan görselde görüldüğü gibi ortalama alma işlemi için örnek bir tablomuz mevcuttur. Ortalama alma işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak boş bir hücreye tıklamalısınız.

excel ortalama formül

Boş alanı seçtikten sonra mutlaka ama mutlaka “=” işaretini koymalısınız. “=” İşaretini koyduktan sonra “ORTALAMA” kelimesini yazın ve parantez açın.

Parantez açma işlemini yaptıktan sonra hangi sayıların ortalamasını istiyor iseniz o sayıların bulunduğu hücreleri seçin.

Sayıları seçtikten sonra “Enter” tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Yukarıda yer alan görseldeki örnek formülü de kullanarak tüm bu işlemleri son derece kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 

excel ortalama sonuç

Formül girişini başarı ile yaptıktan sonra yukarıda yer alan görseldeki gibi sayıların ortalamasını son derece kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Pratik Bir Şekilde Excel’de Ortalama Alma İşlemi

Excel programında pratik bir şekilde ortalama alma işlemi yapılabilmektedir. Pratik bir şekilde ortalama alma işlemini yapabilmek için aşağıda yer alan görsel anlatımı takip edebilirsiniz.

excel ortalama alma ikinci yöntem

Pratik ve hızlı bir şekilde ortalama alma işlemini yapabilmek için yukarıda yer alan görseldeki işaretli alana tıklamanız gerekmektedir.

İşaretli alana bastıktan sonra karşınıza yukarıda ki gibi bir menü gelecektir. Karşınıza gelen bu menüde de “Diğer işlevler” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

ortalama ikinci yöntem

Diğer işlevler menüsü adı altında yer alan istatiksel seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza yukarıda ki gibi bir arayüz gelecektir. Ortalama işlemini son derece kolay bir şekilde yapabilmek için karşınıza gelen bu arayüz içerisinde ki “Ortalama” seçeneğine tıklamalısınız.

ikinci yöntem formül

Ortalama seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza formül oluşturucu adı altında bir alan gelecektir. Pratik bir şekilde işlemi sonlandırabilmek için bitti butonuna basmanız gerekmektedir.

ikinci yöntem sonuç

Bitti butonuna bastıktan sonra yukarıda da görüldüğü gibi sayıların ortalamasını tek bir hücre de kolaylıkla ve oldukça hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...