Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı? ∞ Sonsuz Teknoloji

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı?

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı?

Telefonu gece şarjda bırakmak bataryaya zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir. Bir çok kişi sabah kalktığında yüzde 100 şarj olmuş bir telefon ile güne başlamak istiyor.  Bu nedenle telefonu gece şarja bırakıp öyle yatıyor. Ancak bu işlemin ciddi zararları var. Bataryanın zarar görmesi en önemsiz zararıdır. Bataryanın patlaması dahi muhtemeldir.

Batarya Ömrü Nasıl Belirlenir?

Telefon üretici firmalar, akıllı telefonların kullanım ömrünü “pil şarj döngüleri” aracılığıyla belirler. Bir şarj döngüsü, pili yüzde 0’dan yüzde 100’e kadar şarj etmek ve ardından yüzde 0’a kadar boşalmak olarak tanımlanır. Telefonunuzda bu döngü sayısı arttıkça pil ömrü her geçen gün azalacaktır.  Şarj edilebilir teknolojinin çoğunda Lityum-İyon (Li-Ion) piller kullanılır.

En popüler Li-Ion pil, yüzde 75 kapasiteye düşünceye kadar 300 ila 500 arasında tam şarj döngüsü alabilir. Bu aşamadan sonra batarya arızaları başlar.

Telefon Nasıl Şarj Edilmeli?

Peki telefon nasıl şarj edilmeli? Yukarıda da belirttiğimiz gibi yüzde sıfır şarjı yüzde 100 yapıp tekrar yüzde sıfıra düşürmek bir döngü olarak hesaplanır. Telefonu yüzde 20 ila 80 arasında kısmen şarj edip deşarj ederek, 1.000 tam döngü veya daha fazlasını elde edebilirsiniz. Yani bu demek oluyor ki telefon bataryanız yüzde 20’deyken şarja koyarak yüzde seksene geldiğinde şarjdan almak batarya döngüsünü  arttıracaktır. Böylelikle batarya ömrü uzun olacaktır.

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı?

Telefonu gece şarjda bırakmak kesinlikle zararlıdır. Akşam yatarken telefonu şarja koyma alışkanlığından kesinlikle vazgeçmelisiniz. Gece şarja bırakmak hem batarya ömrünü azaltır hem de telefonun patlamasına neden olabilir.

İlgili: Patlayan Telefon Bataryası

Telefonu asla yastığınızın altında bırakmayın. Hava akışının olmaması yalnızca pilinizin zarar görmesi anlamına gelmez, aynı zamanda yangın riskini de artırır.

Telefonunuzu aşırıya maruz bırakmaktan kaçınmanız gerekir. 0 derece altı ve 70 derece üstü sıcaklıklar, Li-Ion pilini daha hızlı bozulmasına neden olur.  Telefonu bu sıcak aralığında bırakın üstü ve altı olacak yerlerde bırakmayın. Telefon genellikle arabalarda çok fazla bırakılır. Özellikle buna dikkat edin.

Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

Telefon sıcaklığını ve şarj yüzdesini takip etmenin yanı sıra, şarj etme sıklığını ne kadar az tutarsanız pil ömrü o kadar uzun sürer. Yani telefonunuz yüzde 50 civarında olduğu zaman şarj etmeye gerek yoktur. Yüzde 20 civarına düştüğünde şarj ederseniz, çok fazla sık şarja koymak zorunda kalmazsınız.

Elbette ekran parlaklık ayarları, arka plan çalışan uygulamaları kapatmak da bataryanın erken bitmesini önleyecektir. Çoğu akıllı telefon ve bazı dizüstü bilgisayarlarda pil tasarrufu seçeneği bulunur. Bu tür özellikleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. GPS ve Mobil Verileri devre dışı bırakmak çoğu cihazda tüketimi önemli ölçüde azaltabilir.

Batarya Ömrü nasıl Uzatılır  özetle

  • Bataryayı yüzde 20 ila 80 arasında tutmak için kısmi şarj kullanın.
  • Telefonu gece şarj etmeyerek bataryanın yüzde 100’de tutulma süresini azaltın.
  • Telefonu oda sıcaklığında tutarak aşırı sıcaklıklardan kaçının.
  • Gereksiz uygulamaları kapatarak telefonun pil tüketimini azaltın.

Gördüğünüz gibi telefonu gece şarjda bırakmak telefona ciddi zararlar vermektedir. Telefonu gece şarjda bırakmak zararlı mı? sorusunun cevabı kesinlikle evettir.

Bir yorum bırakınız...

*