Windows 10'da Steam Oyunları Nasıl Yedeklenir ve Geri Yüklenir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Steam Oyunları Nasıl Yedeklenir ve Geri Yüklenir?

steam
Steam, son yılların online oyun platformunda en önde gelen ismidir. Steam, bir oyunun ilerlemesini otomatik olarak kendi yedekleme özelliğine sahiptir.  Steam oyunlarını yerel olarak veya harici bir sürücüye yedekleme de yapabilirsiniz. İşlem oldukça kolaydır. Bu yöntem, bir oyunda ilerleme kaydettiğiniz oyun dosyalarını yedekler, ancak oyunun kendisi değildir. Bu yöntemle steam oyununu yeni yüklediğinizde, yedeklediğiniz dosyalarla oyuna kaldığınız seviyeden devam edebilirsiniz.

Steam oyunlarını yedeklemek

steam

Steam klasörü, varsayılan olarak C sürücüsünde yer alır. Bu nedenle aşağıdaki konuma gidin.

C:\Program Dosyaları (x86)\Steam\SteamApps\common\

“Common” klasör altında, sisteminize yüklenen her oyun için bir klasör bulacaksınız. Oyunu kaldırdığınızda bu dosyalarda kalkar. Oyunu kaldırmdan önce bu dosyaları yedekleyebilirsiniz. Bu dosyalar C sürücünüzde önemli derecede depolama alanı kaplar. Depolama alanında ihtiyacınıza göre dosyaları yedekleyip kendinize depolama alanı açabilirsiniz.

Steam oyunlarını geri yüklemek

Yedeklediğiniz bir oyunu geri yüklemek istiyorsanız, klasörünü Steam altındaki Ortak klasöre geri kopyalamanız yeterlidir. Yedeklemenin yapılacağı oyunu kaldırdıysanız, geri yüklemek için oyunu da indirmeniz  ve kurmanız gerekir. Oyunu kurduktan sonra “common” klasörüne dosyaları yapıştırmanız yeterlidir.

Yedeklenen klasörü ortak klşasörüne taşıdıktan sonra, ardından Steam’e gidin ve “Kütüphane” altında geri yüklemek istediğiniz oyunu seçin. Yeniden kurun ve indirme işlemi sırasında Steam mevcut dosyaları kontrol edecektir. Bu, common klasöre geri taşıdığınız oyun klasörünü tespit edeceği zamandır. Bazı durumlarda, klasördeki dosyalar oyunun çok kısa sürede indirilmesine izin verir. Oyundan oyuna farklılık gösterir, bu yüzden her zaman bu şekilde çalışmayabilir.

Bu yöntemi, bir oyunu bir PC’den başka bir PC’yev taşımak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yerel bir yedeklemeden oyunları geri yüklemek çok daha hızlı olur. Bir oyun Steam üzerinden indirilip yüklendiğinde, oyunu nereye yüklemek istediğinizi sorduğunu unutmayın. Bu, bir oyunu her yüklediğinizde gerçekleşir, bu yüzden kurulum işlemi sırasında doğru Steam klasörünün bulunduğundan emin olun. Oyun dosyalarını içeren ile aynı olmalıdır.

,

Bir yorum bırakınız...

*