Facebook Yüz Filtre Uygulaması "MSQRD" Yerine "Spark AR" Uygulaması | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Facebook Yüz Filtre Uygulaması “MSQRD” Yerine “Spark AR” Uygulaması

msqrd

Yüz filtre uygulaması MSQRD 13 Nisan itibari ile Facebook bünyesinden çıkartılarak tarihin tozlu sayfaları arasında yerini alacak. 2016 yılında Facebook tarafından satın alınan uygulama herhangi bir güncelleme gerçekleştiremediği için yerini “Spark AR” isimli geliştirilmiş yüz filtresine bırakacak.

Sosyal medya platformu denildiğinde ilk akla gelen Facebook yapak zekâ teknolojilerine büyük yatırımlar yapmaktadır. Bugüne kadar birçok yapay zekâ ve Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi üzerinde çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalarından bir tanesi olan MSQRD uygulaması Facebook tarafından hizmete sunulmuştu. Artırılmış gerçeklik uygulaması olarak sunulan bu uygulama sayesinde insanlar, eğlenceli görüntüler elde ederek sayfalarında paylaşımlar yapabiliyorlardı.

Uygulama içerisinde çeşitli yüz ifadeleri bulunmaktadır. Bu yüz ifadeleri sayesinde insanlar bir ünlüye veya bir hayvana dönüşebilmektedirler. Hem video olarak hem de görüntü olarak kayıt alınabilmekte ve sosyal medya hesaplarında paylaşabilmekteler. Eğlenceli ve komik görüntüler paylaşarak sayfalarını renklendirmektedirler.

Fakat 2016 yılından beri uygulamada hiçbir iyileştirme olmaması Facebook’u başka bir uygulamaya geçmeye zorlamış durumda. Bu uygulamanın ismi ise “Spark AR” olarak bilinmektedir. İlginç olan durum ise bu uygulamanın geliştiricileri MSQRD uygulamasını geliştiren kişiler olmasıdır. 13 Nisan itibari ile MSQRD yüz filtre uygulaması tamamen rafa kaldırılarak Spark AR uygulaması aktif hale getirilecek.

Mark Zuckerberg, MSQRD uygulamasını ilk satın aldığında iyileştirmeler ve geliştirmeler olacak diyerek tanıtımını yapmıştı. Fakat uygulama küçük değişiklikler dışında bir geliştirme gösteremedi. Durum böyle olunca alınan karar ile daha güzel fırsatlar sunan bir uygulamaya geçilmesi gündeme geldi. Bu uygulama Spark AR uygulamasıdır ve MSQRD geliştiricileri tarafından yapılmış olup daha fazla iyileştirme barındırmaktadır. Hal böyle olunca 2016 yılında alınan ve fiyatı gizli tutulan uygulamaya gerek kalmamıştır.

Facebook kullanıcılarının hizmetine sunulacak olan Spark AR yüz filtre uygulaması sayesinde kullanıcılar yüzlerini değiştirerek video ve fotoğraf görüntüsü elde edebilecek. Elde edilen bu görüntüleri direkt olarak Facebook üzerinden paylaşarak etkileşim alabilecekler. Facebook, popülerliğini yitirmiş gibi gözüken yüz değiştirme akımını tekrardan canlandırarak büyük bir atılım yapacaklarının haberini bu şekilde vermekteler.

Bir yorum bırakınız...

*

excel metin sütun

Excel’de Metinleri Sütunlara Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de metinleri sütunlara bölme işlemi oldukça pratik bir şekilde yapılır. Program içerisinde ...
netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...