Android Telefonlarda Pil (Batarya) Ömrünü Öğrenme | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android Telefonlarda Pil (Batarya) Ömrünü Öğrenme

batarya ömrü

Android telefonlarda pil ömrünü öğrenmek için son dönemlerde yeni teknikler geliştirilmiştir. Bu teknikler sayesinde özellikle android kullanıcıları için büyük kolaylık sağlanmıştır.

Akıllı telefonlar ile hayatımızda başkalaşan kolaylık anlayışı artık kendimizden ayıramadığımız bir parça haline gelmiştir. Bu kullanım etrafımızda akıllı telefon sahiplerinin aynı zamanda şarj aleti ile dolaşmasına sebep olmaktadır. Telefonların şarj yetersizliği hayatımızı duracak noktaya getiren bir etken olmuştur. Tabi bu durum bir pil ömrünün nasıl ölçüldüğü ya da telefon bataryasının sağlık ölçütleri nelerdir gibi soruların cevaplarını merak konusu haline getirmiştir. Peki android telefonlarda pil ömrünü öğrenmek için neler yapılmaktadır, beraber inceleyelim:

Android Telefonlarda Pil Ömrünü Öğrenmek İçin Batarya Testi

Android telefonlarda pil ömrünü öğrenmek için nitelikli bir işletim sistemi henüz piyasada yerini almadı. Ancak Google Play Store mağazasında AccuBattery isimli program vasıtası ile batarya sağlığını kontrol edebilme ve pilinizi koruma imkanına sahipsiniz. Bu uygulama sayesinde, pil ömrünü tam olarak öğrenemeseniz de toplanan verilerle batarya ömrünü tahmin etme, pilin kullanım kalitesi ve sağlığını kontrol ederek, pil ömrünü uzatma gibi bir şansa sahip olursunuz.

Uygulamanın temel amacı; kişiye ait günlük kullanımların verisi ile telefonun bataryasının bitme süresi arasında bir ilişkilendirme yaparak veri sunmasıdır. Bu sebeple programdan güzel bir verim alabilmek için belirli süre kullanmak gereklidir. Belir süre kullarak veriler toplandıktan sonra batarya durumunu analiz edebilirsiniz.  Çünkü program alt yapısı sizin kullanım verilerinizi işlemek için vakte ihtiyaç duyar. Belirli müddet AccuBattery

programı kullandıktan sonra telefonunuzun pil ömrünü öğrenmek haricinde daha sağlıklı kullanım sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Android Telefonlarda Pil Ömrünü Öğrenmek İçin Batarya Kalibrasyonu

Android işletim sisteminin çok güzel özellikleri vardır. Pil ömrü açısından bakıldığından android işletim sistemi büyük kolaylık sağlar. Çünkü telefon kapalı olduğunda bataryayı izleyen bir yapıya sahiptir. Bu şekilde bataryayı izler. Android ile telefon bataryası mükemmel uyumlu bir ikilidir. Ancak telefonu kullandıkça bu uyum bozulur. Bu bozulma batarya verilerinin hatalı gösterimine sebep olur. İşte bu sorunu çözmek için yapılan işleme batarya kalibrasyonu denilmektedir.

Ø Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Android telefonlarda pil ömrünü öğrenmek ya da sağlıklı kullanım sağlamak için batarya kalibrasyonu yapılması gereklidir. Bunun için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  • İlk olarak telefonunuzun şarjının komple bitmesini sağlayın ve sonuna kadar kullanın.
  • Telefon kapandıktan sonra açmaya çalışın. Her defasında ışık yanacak ve geri sönecektir. Işık tamamen sönene kadar bu işlemi tekrar edin.
  • Telefonunuz yüzde 100 şarj olana kadar asla açmayın. Yüzde 100 ü görünce fişini çekerek batarya yüzdesini kontrol edin. Yüzde 98-99’lu rakam var ise fişi tekrar takın ve yüzde 100 olmasını sağlayın.
  • Tamamen şarj olan telefonu yine sonuna kadar kullanın ve aynı işlemi tekrarlayın. İşte bu sayede android telefonunuzun batarya kalibrasyonu sağlanmış olacaktır.

Android Telefonda Batarya’dan Nasıl Tasarruf Edilir?

Telefonu Şarj Etme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Telefonda Şarjın Çabuk Bitme Sorunları

Bir yorum bırakınız...

*

footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...
bilgisayar dükkanı

Bilgisayarcı Dükkanı Nasıl Açılır, Ne Kadar Sermaye Gerekir, Ne Kadar Kazandırır?

İş fikirleri arasında, bilgisayarcı dükkanı açmak, en temiz ve kar getiren işlerden ...
instagram içerik ihlali

Instagram İçerik Hak Talebi Güncellemesi Yayınlanıyor!

İnstagram içerik hak talebi güncellemesi ile adını yine zirveye taşımayı başarmış durumda ...