Android Telefonlarda Pil (Batarya) Ömrünü Öğrenme | Sonsuz Teknoloji Android Telefonlarda Pil (Batarya) Ömrünü Öğrenme | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonlarda Pil (Batarya) Ömrünü Öğrenme

batarya ömrü

Android telefonlarda pil ömrünü öğrenmek için son dönemlerde yeni teknikler geliştirilmiştir. Bu teknikler sayesinde özellikle android kullanıcıları için büyük kolaylık sağlanmıştır.

Akıllı telefonlar ile hayatımızda başkalaşan kolaylık anlayışı artık kendimizden ayıramadığımız bir parça haline gelmiştir. Bu kullanım etrafımızda akıllı telefon sahiplerinin aynı zamanda şarj aleti ile dolaşmasına sebep olmaktadır. Telefonların şarj yetersizliği hayatımızı duracak noktaya getiren bir etken olmuştur. Tabi bu durum bir pil ömrünün nasıl ölçüldüğü ya da telefon bataryasının sağlık ölçütleri nelerdir gibi soruların cevaplarını merak konusu haline getirmiştir. Peki android telefonlarda pil ömrünü öğrenmek için neler yapılmaktadır, beraber inceleyelim:

Android Telefonlarda Pil Ömrünü Öğrenmek İçin Batarya Testi

Android telefonlarda pil ömrünü öğrenmek için nitelikli bir işletim sistemi henüz piyasada yerini almadı. Ancak Google Play Store mağazasında AccuBattery isimli program vasıtası ile batarya sağlığını kontrol edebilme ve pilinizi koruma imkanına sahipsiniz. Bu uygulama sayesinde, pil ömrünü tam olarak öğrenemeseniz de toplanan verilerle batarya ömrünü tahmin etme, pilin kullanım kalitesi ve sağlığını kontrol ederek, pil ömrünü uzatma gibi bir şansa sahip olursunuz.

Uygulamanın temel amacı; kişiye ait günlük kullanımların verisi ile telefonun bataryasının bitme süresi arasında bir ilişkilendirme yaparak veri sunmasıdır. Bu sebeple programdan güzel bir verim alabilmek için belirli süre kullanmak gereklidir. Belir süre kullarak veriler toplandıktan sonra batarya durumunu analiz edebilirsiniz.  Çünkü program alt yapısı sizin kullanım verilerinizi işlemek için vakte ihtiyaç duyar. Belirli müddet AccuBattery programı kullandıktan sonra telefonunuzun pil ömrünü öğrenmek haricinde daha sağlıklı kullanım sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Android Telefonlarda Pil Ömrünü Öğrenmek İçin Batarya Kalibrasyonu

Android işletim sisteminin çok güzel özellikleri vardır. Pil ömrü açısından bakıldığından android işletim sistemi büyük kolaylık sağlar. Çünkü telefon kapalı olduğunda bataryayı izleyen bir yapıya sahiptir. Bu şekilde bataryayı izler. Android ile telefon bataryası mükemmel uyumlu bir ikilidir. Ancak telefonu kullandıkça bu uyum bozulur. Bu bozulma batarya verilerinin hatalı gösterimine sebep olur. İşte bu sorunu çözmek için yapılan işleme batarya kalibrasyonu

denilmektedir.

Ø Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Android telefonlarda pil ömrünü öğrenmek ya da sağlıklı kullanım sağlamak için batarya kalibrasyonu yapılması gereklidir. Bunun için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  • İlk olarak telefonunuzun şarjının komple bitmesini sağlayın ve sonuna kadar kullanın.
  • Telefon kapandıktan sonra açmaya çalışın. Her defasında ışık yanacak ve geri sönecektir. Işık tamamen sönene kadar bu işlemi tekrar edin.
  • Telefonunuz yüzde 100 şarj olana kadar asla açmayın. Yüzde 100 ü görünce fişini çekerek batarya yüzdesini kontrol edin. Yüzde 98-99’lu rakam var ise fişi tekrar takın ve yüzde 100 olmasını sağlayın.
  • Tamamen şarj olan telefonu yine sonuna kadar kullanın ve aynı işlemi tekrarlayın. İşte bu sayede android telefonunuzun batarya kalibrasyonu sağlanmış olacaktır.

Android Telefonda Batarya’dan Nasıl Tasarruf Edilir?

Telefonu Şarj Etme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Telefonda Şarjın Çabuk Bitme Sorunları

Bir yorum bırakınız...

*

E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...