GİF Dosyası Nedir ve Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

GİF Dosyası Nedir ve Nasıl Yapılır?

gif

İnternet’te dolaşıp da “GIF” dosyası ile karşılaşmayan yoktur. GİF kelimesini tanımlayamasanız bile, tam olarak bir GIF nedir, nasıl yapılır ve nerede kullanılır?

GIF

En basit haliyle GIF, hareketli dosyadır . JPEG veya PNG dosya formatları gibi, GIF formatı da fotoğraf formatı bir dosya türüdür. Ancak GIF formatının özel bir özelliği vardır; animasyonlu görüntüler oluşturmak için de kullanılabilir.

gif

“Hareketli görüntüler” diyoruz, çünkü GIF’ler gerçekten video değildir. Sesleri yoktur. Ayrıca, GIF formatı animasyonlar için oluşturulmadı; zamanla böyle bir kullanım halini aldı. GIF dosyalarına aynı anda birden fazla resimi  ardışık olarak yüklenebilir.

GIF’ler popülerlik kazanıyor, çünkü memler gibi şakaları, duyguları ve fikirleri iletmek için de kullanıyor. GIF son derece eski bir formattır. GIF dosyaları 8 bit’dir ve 256 renkle sınırlıdır. GIF formatı ayrıca yarı saydamlığı desteklemez ve GIF’ler sıkıştırılmamış oldukları için genellikle büyük bir dosya boyutuna sahiptir. Tüm tarayıcılar uzun süredir animasyonlu GIF’leri desteklemektedir.

GIF’ler Nasıl Kullanılır?

GIF kullanmak, emojiyi kullanmak gibi bir şey. Hiçbir şey indirmenize gerek yok; çoğu sosyal medya platformu, GIF’leri mümkün olduğunca kolaylaştırmak için GİF resim barındırması mevcuttur. Aslında, telefonunuzun klavyesinde muhtemelen yerleşik bir GIF işlevi vardır.

Çoğu sosyal medya web sitesi bir GIF arama çubuğuna sahiptir. Twitter ve Facebook Messenger’da da GIF dosyaları mevcuttur. Android , iPhone ve iPad için Google Klavye , GIF’leri her yerde, hatta metin mesajlarında kullanmanıza izin veren yerleşik bir GIF işlevine sahiptir.

Kendi GIF’inizi Nasıl Yapabilirsiniz?

Nasıl bir GIF oluşturursanız oluşturun, bir video ile başlamak zorunda kalacaksınız. Telefonunuza kaydedilen bir videoyu veya YouTube’da bulduğunuz bir videoyu kullanabilirsiniz.

Bu video çok uzun veya çok kısa olabilir; gerçekten önemli değil. Hangi GIF yapım platformuyla çalışırsanız çalışın, videoyu uygun bir GIF’e dönüştürmenize yardımcı olur.

GIF oluşturma Web Siteleri : Bir ton GIF web sitesi var. Gifycat veya GIPHY sitelerine videolarınızı yükleyip GIF yapabilirsiniz. GIPHY sitesinde hazır GIF dosyalarını da bulabilirsiniz. GIF oluşturucusuna bir video yükleyin veya bir YouTube veya Vimeo bağlantısını verin. Ardından, GIF’inizi düzeltmek ve özelleştirmek için bazı seçenekler sunar.

Bir Uygulama le GIF dosyası yapmak mümkündür.   GIF Maker ( iOS / Android) en popüler GIF yapım uygulamalarından biridir.

Photoshop, GIMP , Sketchbook ve diğer popüler dijital uygulamalarında GIF’ler oluşturabilirsiniz. Bunlar videodan GIF oluşturmaktan daha çok metin ve resimlerle hareketli GİF dosyası oluşturmanıza olanak sağlar.

Bir yorum bırakınız...

*

android kablosuz şarj

Kablosuz Şarj Eden Android Telefonlar

Akıllı telefonlarda kablosuz şarj birkaç yıldır piyasada, ancak yeterince yaygın değil. Telefon ...
attrip

Attrib Komutu Nedir Nasıl Kullanılır?

Attrib komutu Windows’un ilk sürümlerinden itibaren kullanılıyor. Bu komut ile beraber birden ...
parola yöneticisi

Parola Yöneticisi 1Password için Sanal Kredi Kartları Oluşturma Özelliği Duyruldu

Parola yöneticisi 1Password, kullanıcıların sanal kart kullanabilmeleri için Privacy.com ile ortaklık kurdu ...
Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
bilgisayar oyunları

Bilgisayar Oyunlarının Kısa Tarihçesi

Bilgisayar oyunları genç neslin vakit geçirmek için en önemli hopileri arasında yerini ...
laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...