Google Huawei'yi Neden Yasaklıyor? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Google Huawei’yi Neden Yasaklıyor?

huawei google

Huawei’nin son günlerde saldırı altında olduğunu öğrenmeyen kalmamıştır.  Huawei’nin saygın bir teknoloji devinden ABD’deki yasaklı bir hizmete nasıl geçti. Tüm bunlara neden olan ve şu ana kadar ne oldu?

Huawei Neden Saldırı Altında?

Ülkelerin şu anda Huawei ile olan ana sorunu, şirketin Çin hükümetiyle çok yakın bağları olması. Huawei, dünyanın en iyi 5G tedarikçisi olmak için yarışıyordu, ancak birçok ülke, Huawei’nin planlarını kabul ederek, veri aktarımlarını takip etmelerinden ve ayrıntıları Çin hükümetine vereceğinden korkuyordu.

Huawei ile olan çatışmanın bir gecede patlayan bir olay değildir. ABD ile Çin arasındaki Huawei anlaşmazlığı 2012’den bu yana devam ediyor. ABD, gizli ajanların Huawei cihazları satın almalarını reddetmek için bugüne kadar şirkete karşı temkinli davranıyordu. Ayrıca, Aralık 2018’de, Kanada’da İran’la ticaret yapma iddiasıyla Huawei CFO’su tutuklandı. ABD’nin, Huawei’nin uymadığı iddia edilen İran’a yaptığı yaptırımlar nedeniyle bu büyük bir sorun oldu.

Huawei’nin ABD şirketi T-Mobile tarafından tasarlanan akıllı telefon stres testi robotu “Tappy” nin temel özelliklerini çalma hamleleriydi.

Huawei, T-Mobile ile Tappy’ye erişmelerine izin veren bir anlaşma yaptı ve Huawei, telefonlarının eşit kalmasını sağlamak için kullanmaya başladı. Bununla birlikte, Huawei Tappy’nin tasarımı hakkındaki sırları gizleyerek ve hatta bileşenlerini çalarak başladı. Çalınan parçalar iade edildi.

O zaman, Huawei bunların sadece sahtekar çalışanlar olduğunu ve bilgi çalma niyetinde olmadıklarını iddia etti. Huawei, 2017’de casusluk için 4.8 milyon dolar para cezasına çarptırıldı, ancak jüri,hırsızların bireysel hareketleri olduğunu ve şirketin T-Mobile’de casusluk yapmaya çalıştığının bir işareti olmadığını iddia etti.

Ancak bu değişti. Müfettişler, Huawei çalışanlarının e-postalarına güvenerek ABD’nin sırrını almak için tüm şirketi birbirleriyle irtibatlı bulmuşlardır. ABD, Huawei’nin gerçekten casusluk yapmaya ve onlardan çalmaya çalıştığına dair kanıtı olduğunu iddia etti ve bu nedenle, şirketin ABD ile ticaret yapmasını yasaklamaya karar verdiler.

Basitçe söylemek gerekirse, ABD müşteriler artık Huawei ürünlerini satın alamayacak. Bu, Cumhurbaşkanı Trump’ın yasayı belirleyen yönetici emriyle belirlendi.

Bu yeni yasa nedeniyle, Huawei ile çalışan herhangi bir ABD şirketi, en önemli şirket olan Google ticaret yapmayı bıraktı. Huawei’den kesilmek üzere olan bu kararın, şirketlerin kendilerinin vermiş olduğu bir karar olmadığını not etmek önemlidir; aksine, yasa dışı sayılan idari emir nedeniyle  zorlandılar.

Kullanıcılar Nasıl Etkilenecek?

Huawei’nin Twitter açıklamasına göre Google Play ve Google Play Protect gibi hizmetler mevcut Huawei cihazlarında çalışmayı sürdürecek.İlerleyen süreçte güncellemeleri almakta zorlanabilirsiniz. Bir Huawei akıllı telefonunuz varsa, işletim sistemi yasak nedeniyle güncelleme almayı durdurabilir. Şu anda, Huawei’nin işlem yapmasına izin verilen 90 günlük bir zaman dilimi var, bu nedenle önümüzdeki aylarda bazı düzeltici eylemler görebilirsiniz.

Huawei, Android işletim sistemine rakip kendi işletim sistemlerini kurmayı planlıyor.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...