Hackerların Facebook Hesabını Çalmak İçin Kullandığı Yöntemler | Sonsuz Teknoloji

Hackerların Facebook Hesabını Çalmak İçin Kullandığı Yöntemler

facebook hack

Facebook’da güvenli bir şekilde gezindiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Facebook’te dolaşan çok fazla hacker vardır. Hackerler insanlarla çeşitli yollarla iletişim kurarak insanların hesabını ele geçirmek için kendi yöntemlerini kullanmaya devam ederler. Ama bunu nasıl yapıyorlar? Hackerların Facebook kullanarak  hassas bilgileri çalmak için kullandıkları önemli yöntemler;

Kötü amaçlı reklam

Reklamların rahatsız edicidir, ama bilgisayara kötü amaçlı yazılım yükleyen reklamlar korkutucudur. Bu tür reklamlar Malvertising olarak adlandırılırlar. Bunlar kötü amaçlı web sitelerine bağlı reklamlardır. Bu tür reklamları tıklayıp gelen bildirimlere onay verirseniz tarayıcınıza veya cihazınıza kötü amaçlı bir yazılım yüklersiniz.

Son yıllarda Facebook, reklam dağıtım platformunda güvenliği artırdı. Ancak, suçlularda kendilerini geliştirmektedir. Bu nedenle kişisel olarak da Facebook’da dikkatli olmakta fayda vardır.

Kötü amaçlı reklamlar genellikle diyet hapları ve mucize tedaviler adı altındaki reklamlardır. Kötü amaçlı yazılım çok tehlikelidir, bu reklamlardaki kötü amaçlı yazılımların kimlik bilgilerinizi, bankacılık bilgilerinizi, kişisel verilerinizi ve daha fazlasını çalabileceği olmasıdır.

Sosyal Mühendislik Hackleri

Dolandırıcılar, sosyal mühendisliği kullanarak sosyal ve psikolojik teknikleri kullanarak hassas bilgileri açığa çıkarmak için hedefleri manipüle ederler. Kişisel bilgilerinize göre uyarlanmış bir aldatmacaya inanma olasılığınız yüksek olduğundan, genellikle kimlik avında kullanılır.

Yabancılardan gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmemek en iyisidir. Bilgilerinizin çoğunu yalnızca özel veya arkadaşlarınıza da ayarlamanız gerekir. Dolandırıcıların görebileceği her ayrıntı, onların kimlik avı e-postalarını daha inandırıcı hale getirmelerine yardımcı olabilir. Sıklıkla Facebook arkadaşlarından birini, size iletişim bilgilerini veren kişi olarak adlandırırlar, yeni işlere veya ilişkilere yorum yapabilirler ve e-postayı bulunduğunuz yere göre kişiselleştirebilirler.

Facebook Messenger Bağlantıları

Genel bir İnternet kuralı, bir iletinin size kısa bir bağlam veya açıklama içeren bir iletide bir URL gönderirse, bunun üzerine tıklamamanızdır. Bunun nedeni, mesajlaşma uygulamaları yoluyla gönderilen zararlı bağlantıların, hesapları kesmek ve virüsleri yaymanın en yaygın yollarından biridir. Facebook Messenger’ın bu kadar büyük bir erişimi olduğu göz önüne alındığında, bu uygulama korsanlar için kolaydır. Bu nedenle, bir çok kötü amaçlı yazılım Facebook Messenger’da yaymak için kullanılıyor.

Muhtemelen sadece arkadaşın size görmenizi istediği bir link yolluyorsa, onlara mesaj gönder ve link hakkında soru sor. Otomatik kötü amaçlı yazılım robotları konuşma  gibi mesajlar gönderirler.

Bir bağlantıya tıklarsanız ve bir site sizden bir dosya indirmenizi isterse devam etmeyin. Kullanıcıların bu tür yayılan kötü amaçlı yazılımları özellikle etkili kılan mesajların arkadaşların mesajları sanıldığı için güvenilir.

Tehlikeli Uygulamalar

Facebook üzerinden çalışan çok uygulama vardır. Bu tür uygulamalar Veri toplama, bu uygulamaların oluşturduğu bir sorundur, ancak aynı zamanda kötü amaçlı yazılım sağlamak veya hesap kimlik bilgilerini çalmak için de kullanılabilir. Tıklama sınavları ve anket gibi uygulamalar, reklam verenler ve dolandırıcılar için kullanıcı verilerini toplamak için kolay bir yoldur. Birçok kişi Facebook hesaplarına sınav veya uygulama erişimi vermekten çekinmiyor.

Zaman Çizelgesi İletileriyle Paylaşılan Dolandırıcılık

Bu, başka bir türden reklamcılığın bir biçimidir, ancak Facebook platformuna reklam yayınlamak için güvenmek yerine, scammers Facebook yayınlarını zaman çizelgesinde veya sayfada paylaşır. Bu yayınlar daha sonra kötü amaçlı yazılım veya aldatmaca sitelerine yol açar.

Bazen dolandırıcılar bu mesajları Facebook’un reklam araçlarıyla tanıtmaktadır. Ama aynı zamanda hem düzenli hem de sahte kullanıcılar tarafından yayılır ve paylaşılır. Bu özellikle, para kazanma şansı gibi bir tür ödül vaat eden aldatmaca siteleri için geçerlidir.

Bu yayınlarda paylaşılan siteler genellikle meşru haber sitelerinin görünümünü çoğaltmaya çalışır. Bununla birlikte, bir kullanıcı sayfayı ziyaret ettiğinde, site kullanıcının cihazına kötü amaçlı yazılım enjekte etmeye veya bir açılır pencere görünmeye çalışır. Bu pop-up’lar sahte bir ürün sunar, kullanıcılara ücretsiz bir ürün sunar ya da “inanılmaz Bitcoin fırsatı” gibi sahte bir hizmeti destekler. Kullanıcılar bu açılır pencereyi tıkladığında, bir sayfa onlardan ödeme bilgilerini veya diğer kimlik bilgilerini girmelerini ister. Bu bilgi daha sonra para, kimlik veya kullanıcı hesaplarına erişmek için kullanılır.

Facebook’ta Kötü Amaçlı Yazılım ve Virüslerden Nasıl Korunmalı?

  • Herhangi bir linki tıklamadan önce ne olduğundan emin olun. Linkin kimden geldiğine, konun ne olduğuna bakın  eğer reklam linki ise kesinlikle tıklamayın.
  • Tanımadığınız bilmediğiniz kişilerin arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin. Bu kişilerin amacı sizin kişisel bilgilerine ulaşıp dolandırıcılıkta kullanacaklardır. Catfish avcılarından uzak durun. Bu kişiler özellikle çocukları hedef alır. Çocuklarınızın arkadaş listeleri ve gizlilik ayarlarını kontrol edin.
  • Facebook hesap gizlilik ayarlarını üst seviyede tutun. Paylaşımlar olsun profil bilgilerin görüntülenmesi olsun durumuma göre “Sadece ben”  veya “Arkadaşlar” gibi seçenekleri tercih edin. “Herkese açık” seçeneğinden uzak durun.
  • Facebook üzerinden seçenekli sınav ve anket gibi uygulamalardan uzak durun. En sık kullan bilgi toplama yöntemlerindendir.
  • Facebook ile diğer web sayfa ve uygulamaları oAuth teknolojisi ile yetkilendirme işlemlerini kontrol edin kullanmadığınız hizmetlerin yetkisini kaldırın. Facebook, Google gibi oAuth ile giriş yetkisi verilen uygulamaların yetkisini kaldırma linklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...