Hackerların Modemlere Saldırı Yöntemleri ve Alınacak Önlemler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Hackerların Modemlere Saldırı Yöntemleri ve Alınacak Önlemler

modemlerModemler, evdeki İnternet gezintinizin merkezidir. Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar, dünyadaki web sitelerine veri iletmek ve almak için  modemleri kullanır. Bu nedenle bilgisayar korsanlarının hedefinde modemlerde yer almaktadır.

Bilgisayar korsanlarının ev modemlerini ele geçirmek için izlediği bazı yöntemler;

Botnet

ZDNet, bilgisayar korsanlarının evdeki modemleri botnet kötü amaçlı yazılımlar ile ele geçirdiklerini ve ele geçirdikleri modemleri  web sunucularına karşı DDoS saldırılarında kullanılabildiğini bildirdi. Etkilenen kullanıcılar, yönlendiricilerin dijital saldırılarda kullanıldığını bile bilmiyor olabilir.

Botnet olayı çok garip bir durumdu, çünkü düzeltme çok basitti: sadece modemi yeniden başlatmaktır. Bununla birlikte, bir bağlantı sorunu olmadığı sürece insanların çoğunluğu modeme asla dokunmaz, bu da kötü amaçlı yazılımın uzun süre temizlenmediği anlamına gelir.Bu nedenle her gün en azından bir kez veya kullanmadığınız uzun süreli durumlarda modeminizi kapalı tutun.

Çözüm

Modeminizin bir botnet’te tanımlanmasından endişeleniyorsanız, modeminizin donanım yazılımını sık sık güncellediğinizden emin olun. Bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için modeminizin modeline göre kılavuzuna bir göz atmanız gerekebilir. Benzer şekilde, içinde hiçbir şeyin gizlenmediğinden emin olmak için modeminizi sık sık bir yeniden başlatın.

Yetkisiz Erişim

Modemin ev ve iş yeri için merkezi veri merkezi olması nedeniyle, bilgisayar korsanları için temel bir hedef oluştururlar. Dolayısıyla, modeme erişmeyi başarırlarsa, casusluk yapabilir veya verileri çalabilirler. IoT cihazlarınız veya ağa bağlı ağ sabit diskiniz varsa, uygun şifreler ayarlamadıysanız, bunlara erişebilirler.

Bilgisayar korsanının modemin Wi-Fi ağının sinyal aralığında olması gerekir, yani oldukça yakın olmaları gerekir. Bu nedenle çevrenizde iyi bir hacker yoksa korkacak bir şey yok ama bunu bilemezsiniz. Kırsal alanda yaşıyorsanız  endişe verici bir durum  yok, ancak, bir şehirde veya apartman kompleksinde yaşıyorsanız, çevrenizde sizin gibi bir çok wi-fi sinyali var demektir. Birilerinin hedefi olma riskiniz fazladır.

Çözüm

Kalabalık bir bölgede yaşıyorsanız, cihazlarınızı doğru şekilde ayarlayın. Günümüzde birçok modemin, varsayılan olarak hem kullanıcı adını hem de parolayı “admin” yapmanın eski standardını bırakmıştır, ancak modeminizin şifresini kontrol etmekte fayda vardır.

Modemin üretici yazılımının güncellenip güncellenmediğini kontrol etmeye de değer. Değilse, bilgisayar korsanları modeme herhangi bir kullanıcı adı veya şifre olmadan girebilir!

Akan Veri

Bir bilgisayar korsanı modeme erişmek istemiyorsa bunun yerine kullanıcılara sahte web sitelerine yönlendirebilir. Buna DNS zehirlenmesi veya DNS sahtekarlığı denir ve insanları yanlış web sitesine göndermek için modemin DNS önbelleğini değiştirmek gerekir.

DNS ön belleği, İnternet için bir telefon rehberi gibidir; daha önce ziyaret ettiğiniz tüm sitelerin adını ve IP adresini saklar. DNS zehirlenmesi, bu telefon rehberine gizlice girerek ve sahte bir IP adresini değiştirerek çalışır. Örneğin, bir bilgisayar korsanı, DNS önbelleğindeki sonsuzteknoloji.com girişini gerçek  gerçek gibi görünecek şekilde tasarlanmış sahte bir web sitesine yönlendirmek üzere değiştirebilir.

Çözüm

İnterneti kullanırken, bilgilerinizi nereye girdiğinize dikkat edin. Genel olarak, oturum açma ayrıntılarını isteyen web siteleri, oturum açma ayrıntılarınızı şifrelemek için HTTPS

sertifikasını kullanır. Sahte bir site, bu koruma katmanına sahip olmaz; bu, kullanıcının dikkatli olması gerektiren bir işarettir. Modemin sizi kötü bir siteye yönlendirdiğini düşünüyorsanız, yönlendirici DNS’yi değiştirin.

Bir yorum bırakınız...

*

ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...
City Maps 2Go

Çevrimdışı Harita Uygulaması City Maps 2Go Pro Offline Maps Özellikleri

Android cihazlar için üretilmiş en gelişmiş harita uygulamalarından olan City Maps 2Go ...
Google files

Google Files, Dosyaları Korumak İçin PİN Güvenliği Ekliyor

Google files, Android telefonlarda dosya yönetmek  ve telefonda boş alan açmakiçin kullanılan ...
pdfelement

Kolay PDF Düzenlemek İçin Wondershare PDFelement

Günümüzde en çok kullanılan belge formatlarından bir tanesi olan pdf için düzenleme ...
hevc h.265

Windows 10’da HEVC (H.265) Video Ücretsiz Nasıl Açılır?

Video  görüntü kalitesi standardı her geçen gün artmaktadır. Buna da bağlı olarak ...
marsa yolculuk

Temsili Mars Bileti Nasıl Alınır? Marsa İsim Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mars bileti nasıl alınır? Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz günlerde ...