Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

yazıcı

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara cevap vermek için daha ekonomik daha seri çalışan yazıcılar üretiliyor. Tanklı yazıcı ve lazer yazıcı modelleri en çok kullanılan yazıcı modelleri olarak karşımıza çıkıyor. Peki bu iki model arasından hangisi tercih edilmeli, tanklı yazıcı mı, lazer yazıcı mı? 

Tanklı Yazıcı Modelleri

tanklı yazıcı

Her yönden ekonomik olduğu vurgulanan tanklı yazıcı modelleri mürekkepleri açısından ve verdiği çıktılar yönünden çok ekonomik. 100 sayfa siyah beyaz çıktı maliyeti 1 TL keza renkli çıktı maliyeti de aynı fiyatlandırma olarak karşımıza çıkıyor. Şunu unutmamak gerek yazıcılar her yönden ekonomik olabilir fakat yazıcı fiyatı açısından çok pahalı. Fiyatını sonuna kadar hak ediyor mu %80 hak ediyor.

%20’lik eksi yanları ise yavaş çıktı veriyor olması ve fiyatının pahalı olmasıdır. Dubleks (çift taraflı) baskı alabilmek için 2000 TL gözden çıkarmak gerekiyor ki bu da hiç ekonomik değil.

Artı yanları ise, ayda 30000 çıktı alıyor ve yazıcı kolay kolay sorun çıkarmıyor, sorun oluşsa bile yazıcının kendi yazılım uygulamaları ile bu sorunları çözebilir olması önemli bir avantaj sağlıyor. Kaliteli fotoğraf baskısı alabiliyorsunuz.

Lazer Yazıcı Modelleri

lazer yazıcı

Lazer yazıcı modelleri ekonomik bir yazıcı modeli olarak karşımızda. Bu yazıcının en önemli özelliği çok seri bir şekilde çıktı veriyor olması, sizi zamandan büyük oranda tasarruf yaptırır, verdiği çıktılardan güzel verimler alırsınız. Bakımına dikkat etmeniz ve yazıcıya aşırı yüklenmediğiniz takdirde uzun yıllar kullanabileceğiniz mükemmel yazıcı modelidir.

Lazer yazıcılar görev yazıcılarıdır, büyük topluluklar için, okul ortamları için, ofisler için çok iyi bir yazıcıdır. Fiyatlarının pahalı oluşu biraz göz korkutsada sonradan memnun edişini görünce fiyatı hiçte sorun olmayacaktır.

Lazer yazıcıların eksi yanı tonerlerinin biraz çabuk bitiyor oluşu fakat bu sizin elinizde yüksek kalitede yazdırırsanız aşırı toner kullanımı olacaktır fakat standart kalitede yazdırma işlemi yaparsanız siz de göreceksiniz ki lazer yazıcı hem ekonomik hem de hızlı oluşu sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Sonuç

Tanklı yazıcı ve lazer yazıcı modellerinin özelliklerini göz önünde bulundurursak tanklı yazıcı ekonomik olarak daha önde olduğu görülüyor, fiyat açısındanda önde fakat hız yönünden ise lazer yazıcı daha önde bir performans sergiliyor. Burada tercihniz tamamen kullanım alanınıaza bağlıdır.

Ev için yazıcı tercih edecekler  tanklı yazıcı modellerine daha sıcak bakmalı çünkü kaliteli fotoğraf baskısı gibi tüm ihtiyaçları karşılayacaktır. Ofis ortamları içinse lazer yazıcı daha iyi performans sağlayabilir.

Tanklı yazıcıların ped değişimleri ve kafa değişimleri uzun yıllar sonra sıkıntı çıkarabilir epey masraflı olan bu değişimler yeni yazıcı almanıza sebep olabilir bu yüzden kullanırken aldığınız mürekkeplerin orijinal olmasına dikkat edilmesi şart. Lazer yazıcıda ise muadil tonerlerin kullanılması yazıcının ömrünü kısaltacaktır bundan dolayı orijinal olmasına dikkat ettiğimiz sürece yazıcının her yönden ihtiyaçlara cevap verecektir. Hangi yazıcıyı kullanırsanız kullanın orjinal ürünler kullanmaya özen gösterin.

Tanklı yazıcıların çift taraflı baskı alması için yüksek fiyatlarının oluşu maliyet açısından kötü yönü aklınızda olsun başka türlü hiç bir yönden kötü bir sonuç almayacaksınız.

Tanklı yazıcılar fotokopi çekerken uygulama üzerinden komut verilirse daha iyi sonuçlar verebiliyor ancak, fotokopi konusunda  Lazer yazıcılar daha iyi konumda.

Bir yorum bırakınız...

*

ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...
City Maps 2Go

Çevrimdışı Harita Uygulaması City Maps 2Go Pro Offline Maps Özellikleri

Android cihazlar için üretilmiş en gelişmiş harita uygulamalarından olan City Maps 2Go ...
Google files

Google Files, Dosyaları Korumak İçin PİN Güvenliği Ekliyor

Google files, Android telefonlarda dosya yönetmek  ve telefonda boş alan açmakiçin kullanılan ...
pdfelement

Kolay PDF Düzenlemek İçin Wondershare PDFelement

Günümüzde en çok kullanılan belge formatlarından bir tanesi olan pdf için düzenleme ...
hevc h.265

Windows 10’da HEVC (H.265) Video Ücretsiz Nasıl Açılır?

Video  görüntü kalitesi standardı her geçen gün artmaktadır. Buna da bağlı olarak ...
marsa yolculuk

Temsili Mars Bileti Nasıl Alınır? Marsa İsim Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mars bileti nasıl alınır? Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz günlerde ...