Android Telefon Ne Zaman Değiştirilmelidir? | Sonsuz Teknoloji

Android Telefon Ne Zaman Değiştirilmelidir?

eski telefonYeni bir Android akıllı telefon satın aldığınızda,uzun yıllarca kullanacağımız hissi uyandırır, iyi bir telefon bir kaç yıl çok rahat kullanılabilir. Ancak, zaman geçtikçe, ne kadar dikkat ederseniz edin telefonunuzun parlaklığını ve performansını yitirmeye başladığını fark edeceksiniz.

Cihazınızı değiştirmek yavaş, hasarlı veya zorlanmaya başlarsa kaçınılmaz olabilir. İşte Android telefonunuzu yükseltmenin zamanının geldiğine dair birkaç önemli işaret.

1. Şarj Çabuk Bitiyor

Bir akıllı telefon bağımlısıysanız, muhtemelen akıllı telefonunuzun pilinin kırmızı renkte yanıp söndüğünü görmeye alışkınsınızdır. Batarya ömrünüzü Android’de artırmanın yolları var, ancak telefonunuzun eskisi gibi bir şarj alamadığını fark ederseniz, bir şeyler yapmak için geç kalınmış olabilir.

Bunun temel nedeni basit, zamanla bataryanızın kimyasal bileşenleri bozulmaya başlar, bu da daha az şarj olurlar. Birkaç yüz şarj “döngüsünden” sonra kabaca bir veya iki yıl, pil şarj tutma yeteneğinin beşte birini veya daha fazlasını kaybetmiş olabilir. Bu nedenle, gereksiz şarjların sayısını sınırlandırmak için gece şarj etmekten kaçınmanız önemlidir.

Batarya’nın ömrünün bitmiş olması durumunda bataryayı değiştirerek telefonunuza ömür katabilirsiniz. Ancak aşağıda belirtilen sorunlarda telefonunuzda bir kısmı da mevcutsa telefonu değiştirme yoluna gitmek daha karlı olacaktır.

2. Kullanımda Yavaşlama

Bir telefonu veya tableti uzun süre kullandığınızda yavaşlamayı hissetmeye başlayacaksınız. Uygulamaları açmak tam bir dakika sürebilir veya dokunuşların kayıt işleminin daha yavaş olduğunu görebilirsiniz.

Telefonunuzun yavaşlamasının ve birçok durumda akıllı telefonunuzun yaşının bir rol oynamasının sebepleri olabilir. Telefon donanımınız yeterli ise, Android sürümünü yükseltmek,  daha fazla RAM ve CPU kullanımı dahil olmak üzere telefonunuzun kaynaklarından daha fazla ihtiyaç duyulabilir. Yeni uygulamalar, özellikle kaynak yoğunsa, benzer sorunlara neden olabilir.

Her geçen gün uygulamalar ve özellikle oyunlar daha fazla donanımsal kaynaklara ihtiyaç duymaktadır. Eski uygulamalara güncelleme güncelleme geldikçe daha fazla donanım gereksinimlerine ihtiyaç duyarlar. Bu tür gelişmeler zamanla telefon donanımının uygulamaları çalıştırmakta zorlanır ve yavaş çalışır.

Başka bir sorun, çalışmakta olan arka plan uygulamalarının sayısı olabilir. Arka planda kaynakları ne kadar çok tüketirseniz, telefonunuz o kadar yavaş olur. Elbette uygulamaları  kapatarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Telefonunuzu değiştirmek, Android’in kendisi veya yüklediğiniz uygulamalar olsun, telefonunuzdaki yazılımın çalışması için kaynakları artırır.

3. Eski Güncellemeler

Yeni bir Android sürümü, genellikle yılda bir kez Eylül ayı civarında gerçekleşir. Android sürümleri yeni özelliklerle birlikte gelir. Ancak, sonsuz güncellemeler beklemeyin. Samsung Galaxy gibi üst seviye bir akıllı telefon aldıysanız, kullanım ömrü boyunca Android’in daha yeni bir sürümüne yükseltme alabilirsiniz. He üretici den aynı hizmeti beklemeyin. Yeni telefon satın alırken bile eski telefon satın almış olabilirsiniz. Eski bir telefon için endişeleniyorsanız ve artık güncelleme alamıyorsanız, değiştirme en iyi yol olabilir.

4. Çalışmayan Yeni Uygulamalar

Yeni geliştirilen uygulamalar veya güncellemeler son donanımlara uyum sağlayarak gelir. Özellikle oyun uygulamaları telefon donanımını maksimum seviyede kullanmaya çalışır. Gelişmeler RAM ve telefonunuzun dahili grafikleri için daha fazla talep anlamına geliyor. Telefonunuz daha eskiyse, işi en yeni teknolojiye sahip yeni bir telefon kadar etkili bir şekilde yapmaz.

Bunu test etmenin en iyi yolu, bazı yüksek kaynaklı uygulamaları kurmaktır. Birkaç VR uygulaması veya yüksek kaynaklı oyunlar deneyin ve telefonunuzda ne kadar iyi performans gösterdiklerini görün. İyi çalışmazlarsa, muhtemelen yeni bir telefon zamanı.

5. Sık Sık Çöken Uygulamalar

Android akıllı telefonlar insan yapımıdır, bu yüzden mükemmel değillerdir ve uygulama çöküşü kaçınılmazdır. Telefonunuz her zaman neden değildi, bazen bir uygulama bozuk veya kötü bir şekilde tasarlanmıştır. Diğer durumlarda, telefon uyumluluğu sorunudur. Bazı uygulamalar en son modern telefonlar için tasarlandı ise en son teknolojiye en yakın bir eski telefon teknolojisinde bile çalışmaz.

Ancak durum böyle değilde telefonunuzda her zaman kilitlenen uygulamaları fark ediyorsanız, akıllı telefonunuzla ilgili daha büyük bir sorunun işareti olabilir. Uygulamalar, RAM veya CPU gibi, telefonunuzda bıraktıkları talep nedeniyle çökebilir. Mevcut kaynaklar yeterli değilse, uygulama çökecektir.

Ayrıca, özellikle depolama alanını sık sık kaydeden veya bunlara erişen uygulamalar için, cihazınızdaki depolama alanı düşük olduğunda çökmeler görebilirsiniz. Daha yeni telefonlar bu özel sorunu çözmek için daha fazla depolama alanına sahip olacaklar.

6. Düşük Kaliteli Kamera

Özçekim çağında, akıllı telefonunuzda yüksek kaliteli bir kameraya sahip olmak, en rahat fotoğrafçılık kullanıcıları için bile önemlidir. Bir hobi veya profesyonel değilseniz, çoğu insan telefonuyla fotoğraf çeker. Yeni telefonlar daha iyi fotoğraflar ürettiğinden, çektiğiniz fotoğraflar olumsuz yönde göze çarpacak.

Fotoğraf makineniz zayıfsa fotoğraflarınızı geliştirmek için yapabileceğiniz çok az şey vardır. Fotoğraf düzenleme uygulamaları fotoğraflarınızı optimize etmenize yardımcı olabilir, ancak çözünürlüklerini geliştiremezler.

Fotoğrafçılık sizin için önemliyse tek seçenek telefon değiştirmektir. Selfi çekimlerine de önem veriyorsanız yeni telefon kaçınılmaz. Eski telefonların ön kameraları biraz zayıftır ve kalitesiz fotoğraf oluştururlar.

7. Telefon Hasar, Aşınma ve Yıpranma

Uzun süre kullanımdan kaynaklı yıpranmış veya bir şekilde fiziksel zarar görmüş telefonu kullanmak tamamen size kalmıştır. Kimi hasarlar görsel olarak etkiler kimsi hasarlarda kullanım zorluğu yaratır. Bu nedenle tercih sizindir. Aşınma ve yıpranma veya eskimiş olsun, hiçbir akıllı telefon sonsuza dek sürmeyecek. Telefonunuzun bataryası gibi bazı bileşenlerin raf ömrü sınırlıdır. CPU ve kamera gibi diğer parçalar, onları daha yeni telefonlarla karşılaştırdığınızda eski hale gelir.

Bir yorum bırakınız...

*

Küresel tohum deposu

Küresel Tohum Deposu Nedir, Hangi Ülkede Bulunur?

Küresel tohum deposu bir diğer bilinen adıyla kıyamet ambarı, son dönemin en merak edilen konuların başında geliyor. Dünya üzerindeki tüm bitki tohumlarını içeren kıyamet ...
SSD

SSD Seçimi Nasıl Yapılır? Neden SSD Tercih Etmeliyiz?

SSD seçimi nasıl yapılır? SSD teknolojisi ile HDD teknolojisi arasında son derece ciddi bir hız farkı bulunmaktadır. Daha hızlı bilgisayar deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar, ...
PlayStation Plus

PlayStation Plus Ağustos 2021 Oyunları Açıklandı!

Sony, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla PlayStation Plus Ağustos 2021 oyunları listesini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre oyun severler, Ağustos ayı içerisinde 3 ...
Adobe Audition

Adobe Audition Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe Audition, son dönemin en popüler dijital ses düzenleme programlarından biridir. Oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan bu program, 18 Ağustos 2003 tarihinde kullanıma sunulmuştur ...
Online Word

Online Word Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Online Word programı, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Standart Word programı ile hemen hemen benzer özelliklere sahip olan bu program, oldukça kısa ...
Adobe Animate

Adobe Animate Nedir, Ne İşe Yarar ve Fiyatı Ne Kadar?

Adobe Animate, oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan programlardan biridir. Günümüzde Adobe şirketinin geliştirdiği bu program, 1996 yılında ilk olarak “FutureSplash Animator” ismi ile yayınlanmıştır ...
Nokia XR20

Özellikleriyle Dikkat Çeken Nokia XR20 Tanıtıldı!

Nokia XR20, HMD Global şirketinin düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında tanıtıldı. Özellikleriyle orta segment sınıfında yer alan yeni ürün, yüksek dayanıklılık seviyesiyle de dikkatleri ...
CloudFlare

CloudFlare Nedir, Avantajları Nelerdir?

CloudFlare şirketi, internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından oldukça sık merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Özellikle son dönemlerde artan siber saldırılar nedeniyle söz konusu şirkete ...
Favicon

Favicon Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşturulur? | 2021

Favicon nedir sorusunun yanıtı, özellikle internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmakta ve merak edilmektedir. SEO açısından da son derece önemli olan bu ...
Google Family Link

Google Family Link Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Family Link, günümüzün en popüler mobil uygulamalarından biridir. Android ve İOS işletim sistemleri için özel olarak geliştirilen bu uygulama sayesinde ebeveynlerde çocuklarını kolaylıkla ...