İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir?

iki faktörlü doğrulama

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi bilgi güvenliği konusunda yaşanan tereddütler iki faktörlü kimlik doğrulama çalışmasını ortaya çıkarmıştır. Kişilerin verilerini sanal ortamda koruma altına almak artık 2FA kimlik doğrulama sistemi ile mümkün!Üstelik verilerinizi bu güvenlik sistemi güvence altına almak oldukça basit. Özellikle veri güvenliği konusunda sıkı alınan tedbirler sonucu ortaya çıkarılan bu işlem oldukça beğeni kazanmıştır. Apple, instagram, facebook gibi en sık kullanılan hesaplarda aktif bir şekilde kullanılan bu iki aşamalı güvenlik sistemi nedir inceleyelim:

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?

iki faktör güvenlk

İki faktörlü kimlik doğrulama nedir sorusunun cevabını verecek olursak; internet ortamında her sanal işlemde size ait olan şifrenin ikinci bir şifre ile korunma altına alınmasıdır. Peki bu ikinci şifreleme işlemi nasıl yapılmaktadır?

İnternet sitesine kaydettiğiniz şifre haricinde ikinci bir şifre doğrulaması yapmanız gereklidir. Bu işlem için standart şifre dışında ikinci bir kişisel bilginin yer alması gereklidir. Nasıl mı? Öncelikle her zaman olduğu gibi kullanıcı adı ve şifrenizi giriş yapıyorsunuz. Akabinde iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi size ayrıca bir şifre gönderir. Tabi bu şifreyi gönderirken birden fazla yol seçilebilir. Burada amaç hacklerın şifrelerinizi çözme aşamasında ikinci bir şifreyle karşılaşmalarına sebep oluyor. Bu gelen ikinci şifre ise kullanılan cihazdan bağımsız olarak telefon üzerinden size bildiriliyor. Bu güvenlik kodu için tek yapılması gereken, kullandığınız sitelerin bu iki aşamalı güvenlik önlemini destekliyor olması gereklidir. Çoğu kişinin bilmediği bir özellik olması sebebi ile kullanımı da çok yaygın değildir. Ancak iki faktörlü kimlik doğrulaması mutlaka herkes tarafından kullanılması gereken bir güvenlik yönetimdir ve dolandırıcılara karşı oldukça etkindir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İnstagram

instagram iki faktörlü doğrulama

İki faktörlü kimlik doğrulama instagram kullanıcıları için de sık kullanılan bir güvenlik yöntemidir. Yapmanız gereken oldukça basit bir işlem aslında. İnstagramda “Ayarlar” kısmına gelin ve burada “ Gizlilik ve Güvenlik” yazan kısma tıklayın. Karşınıza çıkan “iki faktörlü kimlik doğrulama” seçeneğini tıkladığınızda iki ayrı şık oluşacaktır. Birisi SMS diğeri ise uygulama yönlendirmesi olacaktır. Siz kendinize en uygun seçenek ile kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kapatma İşlemi

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kapatma işlemini sonlandırmak için yapılması gereken işlem oldukça basitti. Telefonunuzda “ Ayarlar” kısmına giderek “iki adımlı doğrulamayı kapat” seçeneğini aktif etmenizdir. Bu sayede kullanıcı adı ve şifre girerek ikinci bir doğrulamaya gerek kalmadan işlemlerinizi yapabilmeniz mümkündür. Ancak dolandırıcılara karşı tedbir konusunda sorun teşkil edebilir.

Bir yorum bırakınız...

*

Redmi Earbuds S kulaklık

Gürültü Engellemeli Kablosuz Kulaklık Redmi Earbuds S Duyuruldu

Çinli şirket Xiaomi’nin çatısı altında bulunan Redmi, yeni kulaklığı Redmi Earbuds S ...
realme 60x

60x Zoom Yapabilen Realme X3 SuperZoom Tanıtıldı: Özellikleri ve Fiyatı

Realme, 60x zoom sunabilen Realme X3 SuperZoom modelini tanıttı. Cihaz dijital yakınlaştırma ...
videoarama logo

Videorama Video Düzenleme Programı Nasıl Kullanılır?

Video düzenleme programları arasında Videorama video düzenleme programı, video montajlama yapmaya imkan ...
scoompa

Scoompa Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı telefon ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle birlikte gündelik hayatımızda son derece kolaylaştı ...
hdmı ve displayport

HDMI ve DisplayPort Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzün teknoloji cihazlarda ve monitörlerde farklı bağlantı türleri vardır. Bunlardan ikisi kaliteli ...
oppo reno 4 pro özellikleri

Oppo Reno 4 ve Reno 4 Pro’nun Özellikleri Belli Oldu

Oppo firmasının akıllı telefonları Reno 4 ve Reno 4 Pro’nun özellikleri basın ...
bilgisayar temizleme

Bilgisayar Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar geçmişi silme veya bilgisayar geçmişi temizleme işlemi sadece ziyaret edilen web ...
realme oyuncu

Realme X50 Pro 5G Player Edition Özellikleri ve Fiyatı

Realme firması Çin’de  oyuncu sürümü olan Realme X50 Pro 5G Player Edition ...