Kablosuz Şarj Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji Kablosuz Şarj Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Kablosuz Şarj Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

kablosuz şarj

Son dönemde Iphone cihazlarda da kullanılmasıyla gündeme gelen kablosuz şarj teknolojisi ileriki dönemlerede çok daha fazla duyulacağa benziyor. Öncelerde sadece diş fırçası, el süpürgesi ve birçok küçük ev aletinde kullanılan kablosuz şarj sistemi, şimdilerde akıllı telefonlarda kullanılmak isteniyor.Peki, bu teknoloji gerçekten kablosuz mu? Kablosuz şark teknolojisi nasıl çalışıyor? Her cihazın bu teknolojiye uyumlu olmasını sağlayacak bir aygıt ya da teknoloji var mı? Tüm bu soruların cevaplarını bulmak için öncelikle kablosuz şarj nedir sorusunun cevabını bulmalıyız.

Kablosuz Şarj Nedir?

kablosuz mu

İlk aklımıza gelen cevap olan cihazların kendi kendisini şarj edebilmesi,  kablosuz şarj nedir sorusunun cevabı değildir. Kablosuz şarj teknolojisi, cihazların kendilerine özel hazırlanmış şarj cihazlarına bir tür indüksiyon yöntemi ile kablolu ya da kablosuz bir şekilde bağlanması ve bu şekilde şarj olmasıdır.

Kablosuz Şarj Aleti Gerçekten Kablosuz mudur?

Kablosuz şarj aleti, cihazın türüne ve modeline göre kablolu ya da kablosuz olabilmektedir. Küçük ev aletlerinde kullanılan kablosuz şarj modelleri çalışma prensibinde şarj eden cihaz kablo ile elektriğe bağlanırken; şarj olacak cihaz kablosuz bir şekilde sistemden sarj olabilmekteydi. Fakat cihazın şarj olacağı aparat elektrikten güç alıyordu.

Akıllı Telefonlarda Kablosuz Şarj Özelliği Dönemi Başlıyor

kablosuz şarj

Akıllı telefonlarda kablosuz şarj özelliği yakın döneme kadar kullanılabilen bir özellik değildi. Önce Lumia markasının 820 ve 920 modellerinde aktif şekilde kullanılabilen bu avantajlı özellik yakın dönemde Nexus 4 ile Samsung Galaxy S4 cihazlarda da aktif şekilde kullanılmaya başlandı.

Kablosuz Şarj Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

Kablosuz şarj özelliğinin avantajları arasında en önemli olanı cihazınızı istediğiniz yerde şarj edebilme imkanıdır. Cihazınızın şarj olabilmesi için güç verici yani terminal niteliğindeki adaptöre temas etmesi yeterli oluyor. Bu da kolayca şarj imkanı sağlıyor.

Kablosuz şarj cihazının istenen yerde bulundurulabilme özelliği de teknolojinin avantajları arasında yer alıyor. Eğer kullandığınız cihazın kendisi de kablosuzsa istediğiniz her yerde özgürce şarj imkanına sahip oluyorsunuz.

Kablosuz şarj teknolojisi aynı zamanda şarj etme işlemi tamamlandığında otomatik olarak işlemi durdurma özelliğine sahiptir. Bu da enerjiden tasarruf ederken bir yandan cihazınızın gereğinden fazla manyetik alana maruz kalmamasını sağlıyor. Böylece cihazınızı daha uzun süre sapasağam kullanma şansına sahip oluyorsunuz.

Kablosuz Şarj Özelliğinin Dezavantajları Nelerdir?

Her yeni teknolojide olduğu gibi kablosuz şarj teknolojisinin de bazı kısıtlamaları bulunuyor. Bunların en önemlisi yavaş şarj ediyor olmasıdır.

Kablosuz şarj özelliğinin olumsuz özellikleri arasında şarj sistemine temas gerekliliğidir. Yani, cihazınızı şarj alanındaki temas noktasından kaldırdığınızda şarj etme işlemi otomatik olarak sonlandırılmaktadır. Bu da kablolu sistemde şarjda iken telefonunuzu kullanma özelliğine ihtiyaç duyacağınız anlamına geliyor.

Kablosuz Şarj Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sahip olunan akıllı telefonun güvenliği açısından kablosuz şarj cihazı alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

  • Kablosuz şarj cihazı alırken mutlaka satın alınacak yerde birlikte kullanılacak cihazın aygıt ile şarj olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Şarj cihazının Android cihazlar için şarj desteğinin en yüksek 15 watt; iPhone cihazlar için ise en fazla 7 watt olmasına dikkat edilmelidir. Piyasada yan sanaiyi olarak üretilen birçok aygıt bu sınırı aşabilmekte ve böylece cihazları tehlikeye atmaktadır.
  • Şarj adabtörü kadar onu elektriğe bağlayan kabloyu da dikkatli seçmek gereklidir. Şarj cihazının daha hızlı şarj etmesi isteniyorsa elektriğe yani kablosuz şarj cihazının kendi adabtörüne giden kablonun ve adabtörün yüksek güçte olması gereklidir. Yani, düşük iletim hızlı bir adabtör kablosu ile en yüksek şarj imkanı sağlayan kablosuz şarj cihazı birlikte kulanılsa dahi alınacak verim adaptör kadar olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...