Kablosuz Şarj Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Kablosuz Şarj Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

kablosuz şarj

Son dönemde Iphone cihazlarda da kullanılmasıyla gündeme gelen kablosuz şarj teknolojisi ileriki dönemlerede çok daha fazla duyulacağa benziyor. Öncelerde sadece diş fırçası, el süpürgesi ve birçok küçük ev aletinde kullanılan kablosuz şarj sistemi, şimdilerde akıllı telefonlarda kullanılmak isteniyor.Peki, bu teknoloji gerçekten kablosuz mu? Kablosuz şark teknolojisi nasıl çalışıyor? Her cihazın bu teknolojiye uyumlu olmasını sağlayacak bir aygıt ya da teknoloji var mı? Tüm bu soruların cevaplarını bulmak için öncelikle kablosuz şarj nedir sorusunun cevabını bulmalıyız.

Kablosuz Şarj Nedir?

kablosuz mu

İlk aklımıza gelen cevap olan cihazların kendi kendisini şarj edebilmesi,  kablosuz şarj nedir sorusunun cevabı değildir. Kablosuz şarj teknolojisi, cihazların kendilerine özel hazırlanmış şarj cihazlarına bir tür indüksiyon yöntemi ile kablolu ya da kablosuz bir şekilde bağlanması ve bu şekilde şarj olmasıdır.

Kablosuz Şarj Aleti Gerçekten Kablosuz mudur?

Kablosuz şarj aleti, cihazın türüne ve modeline göre kablolu ya da kablosuz olabilmektedir. Küçük ev aletlerinde kullanılan kablosuz şarj modelleri çalışma prensibinde şarj eden cihaz kablo ile elektriğe bağlanırken; şarj olacak cihaz kablosuz bir şekilde sistemden sarj olabilmekteydi. Fakat cihazın şarj olacağı aparat elektrikten güç alıyordu.

Akıllı Telefonlarda Kablosuz Şarj Özelliği Dönemi Başlıyor

kablosuz şarj

Akıllı telefonlarda kablosuz şarj özelliği yakın döneme kadar kullanılabilen bir özellik değildi. Önce Lumia markasının 820 ve 920 modellerinde aktif şekilde kullanılabilen bu avantajlı özellik yakın dönemde Nexus 4 ile Samsung Galaxy S4 cihazlarda da aktif şekilde kullanılmaya başlandı.

Kablosuz Şarj Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

Kablosuz şarj özelliğinin avantajları arasında en önemli olanı cihazınızı istediğiniz yerde şarj edebilme imkanıdır. Cihazınızın şarj olabilmesi için güç verici yani terminal niteliğindeki adaptöre temas etmesi yeterli oluyor. Bu da kolayca şarj imkanı sağlıyor.

Kablosuz şarj cihazının istenen yerde bulundurulabilme özelliği de teknolojinin avantajları arasında yer alıyor. Eğer kullandığınız cihazın kendisi de kablosuzsa istediğiniz her yerde özgürce şarj imkanına sahip oluyorsunuz.

Kablosuz şarj teknolojisi aynı zamanda şarj etme işlemi tamamlandığında otomatik olarak işlemi durdurma özelliğine sahiptir. Bu da enerjiden tasarruf ederken bir yandan cihazınızın gereğinden fazla manyetik alana maruz kalmamasını sağlıyor. Böylece cihazınızı daha uzun süre sapasağam kullanma şansına sahip oluyorsunuz.

Kablosuz Şarj Özelliğinin Dezavantajları Nelerdir?

Her yeni teknolojide olduğu gibi kablosuz şarj teknolojisinin de bazı kısıtlamaları bulunuyor. Bunların en önemlisi yavaş şarj ediyor olmasıdır.

Kablosuz şarj özelliğinin olumsuz özellikleri arasında şarj sistemine temas gerekliliğidir. Yani, cihazınızı şarj alanındaki temas noktasından kaldırdığınızda şarj etme işlemi otomatik olarak sonlandırılmaktadır. Bu da kablolu sistemde şarjda iken telefonunuzu kullanma özelliğine ihtiyaç duyacağınız anlamına geliyor.

Kablosuz Şarj Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sahip olunan akıllı telefonun güvenliği açısından kablosuz şarj cihazı alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

  • Kablosuz şarj cihazı alırken mutlaka satın alınacak yerde birlikte kullanılacak cihazın aygıt ile şarj olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Şarj cihazının Android cihazlar için şarj desteğinin en yüksek 15 watt; iPhone cihazlar için ise en fazla 7 watt olmasına dikkat edilmelidir. Piyasada yan sanaiyi olarak üretilen birçok aygıt bu sınırı aşabilmekte ve böylece cihazları tehlikeye atmaktadır.
  • Şarj adabtörü kadar onu elektriğe bağlayan kabloyu da dikkatli seçmek gereklidir. Şarj cihazının daha hızlı şarj etmesi isteniyorsa elektriğe yani kablosuz şarj cihazının kendi adabtörüne giden kablonun ve adabtörün yüksek güçte olması gereklidir. Yani, düşük iletim hızlı bir adabtör kablosu ile en yüksek şarj imkanı sağlayan kablosuz şarj cihazı birlikte kulanılsa dahi alınacak verim adaptör kadar olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

hızlı şarj

Hızlı Şarj Zararlı Mı? Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte akıllı telefonlar da gelişiyor. Son ...
boostspeed 10

Windows Bilgisayarı Hızlandırmak ve Temizlemek için Auslogics BoostSpeed

Dünya üzerinde önemi fazlasıyla bilinen Auslogics Boostpeed mükkemel bir bakım programıdır. Alanında ...
İşitme cihazları son teknoloji

Son Teknoloji Earnet İşitme Cihazları

İşitmeyi yeniden sağlamanın yollarını arayan bilim adamları bir dizi umut verici keşifte ...
2021-Mazda-CX-3

2021 Mazda CX-3 Gelecek Ay Satışa Çıkacak, İşte Özellikleri ve Fiyatı

Mazda, gelecek ay dünya genelindeki bayilerine gönderilecek olan 2021 Mazda CX-3 siparişlerini ...
Xiaomi Mi 10 Ultra

Xiaomi Mi 10 Ultra Muhteşem Özellikleriyle Resmi Olarak Tanıtıldı!

Çin merkezli teknoloji firması Xiaomi, 10.yıl için özel olarak geliştirdiği üst düzey ...
Sar değeri

SAR Değeri Nedir? SAR Değeri Düşük Olan En İyi Telefonlar Hangileridir?

Günlük hayatta sürekli olarak kullanılan akıllı telefonların çok sayıda özelliği bulunmaktadır. “Specific ...
avast batary saver

Avast Antivürüs Programı Bilgisayardan Nasıl Silinir ve Nasıl Kurulur?

“Avast antivirüs programı nasıl silinir?” sorusu, pek çok insanın kafasına takılmakta olan ...
nba 2k21

NBA 2K21 Sistem Gereksinimleri Resmi Olarak 2K Sports Tarafından Açıklandı!

Basketbol hayranları tarafından uzun zamandır beklenen oyun NBA 2K21, bu sene hem ...