IMEI Numarası Nedir Ne işe Yarar 2021 Kayıt Ücreti Ne Kadar? | Sonsuz Teknoloji

IMEI Numarası Nedir Ne işe Yarar 2021 Kayıt Ücreti Ne Kadar?

ımei kayıt 2020

IMEI Numarası, her akıllı cihazda olan bir numara olup bir anlamda cihazın kimlik numarası anlamına gelir. IMEI Numarası anlamı Türkçe ’de Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak geçer. Akıllı telefonlar ya da cihazlar üretildikten sonra cihaza IMEI numarası yüklenir. IMEI Numarası; 15 haneden oluşur, her cihaz için ayrı olur ve benzersizidir.

IMEI Numarası Nedir?

İngilizce dilinde International Mobile Equipment Identity, anlamında olan IMEI Numarası 15 haneden oluşan bir koddur. Nasıl ki insanların kimlik numaraları aynı değil ise IMEI numaraları da aynı olmaz. IMEI numarası önemi, kayıp ve çalıntı gibi durumlarda önem kazanır.

İlgili: IMEI Numarası Nedir, Nasıl Öğrenilir ve Ne İşe Yarar?

IMEI Numarası Ne İşe Yarar?

IMEI kodu cihazın kendisine ait olur ve çalınma ya da kaybolma durumunda takip edilme avantajı sağlar. Bu kod, cihazın içinde olan sim kart ile ilgili değildir. Akıllı cihaz çalındığında SIM kartı çıkarılsa hatta ayarlar sıfırlansa bile IMEI kodu aynı kalır ve bu şekilde bulunur. 

2021 IMEI Numarası Kayıt Ücreti

Yurtdışından getirilen her cihazın ülkemizde kayıt edilmesi gerekiyor aksi takdirde belli bir süre kullanıldıktan sonra cihaz kapanabiliyor.

Cihazın kayıt edilmesini de belli bir ücrete bağlı ve 2021 IMEI Numarası kayıt ücreti

açıklandı. Döviz kurlarının devamlı değişmesi sonucunda ülkemizde elektrik-elektronik ve teknolojik ürünlerin de fiyatları her geçen gün artıyor. Bu neden ile tüketici de uygun fiyata alabilmek için araştırma yapıyor.

Tüketicilerin bazısı artan fiyatlar nedeni ile yurtdışından bu cihazları alıp ülkemizde kullanıyor; ancak böyle olduğunda da ülkemizde kullanabilmek için IMEI kaydı yapılması gerekiyor.

2020 IMEI Numarası kayıt ücreti senesinde 1.838 TL iken IMEI kayıt ücreti 2021 itibari ile yüzde 9,11’lik zam uygulanıyor.

2021 yılı için yurtdışından akıllı telefon alan tüketiciler aldıkları ürünleri Türkiye’de problem yaşamadan kullanabilmeleri için IMEI kayıt ücreti olarak 2.006 TL ödemek durumunda kalacak.

Artan IMEI ücretleri kapsamında alınacak ürün fiyatının iyi incelenmesi gerekiyor. Yurtdışından alınan üründe vergi uygulaması bulunmuyor; ancak ülkemizde kullanılabilmesi için ödenecek IMEI kayıt ücreti ile beraber cihaz ücretinin de hesaplanması ve ona göre yurtdışından alınıp alınmamasına karar verilmesi gerekir.

Yeniden değerleme oranı kapsamında IMEI kayıt ücreti 2021 yılında 2.006 TL oluyor. Bu zam oranından akıllı telefonların etkilenmesi gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi de etkileniyor.

Bir yorum bırakınız...

*