Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir? | Sonsuz Teknoloji

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

İnstagram arama geçmişi silme

Instagram verilerin gizliliğine önem vererek yasal olarak oluşabilecek her şeye karşı önlemler almakta. Her ne kadar çerez sistemini kullansa da üstün güvenlik önlemleri sayesinde kişilerin bilgilerini en iyi şekilde saklamakta.

Instagram Arama Geçmişi Nedir?

Instagram arama geçmişi nedir? Instagram arama geçmişi daha önceden yaptığınız arama geçmişini tutmasıdır. Söz konusu arama geçmişi sayesinde daha önceden girdiğiniz profilleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu özelliği Google’da olan geçmiş özelliği gibi görebilirsiniz ancak tek farkı sadece arama yaptığınız zamanlarda kayıt tutması.

Bazı istisnalar olduğu zamanlarda arama dışında profile giriş yaptığınızda da arama geçmişi olarak kayıt ediliyor. Bu konu nedeni ile pek çok kişi girdiği profilleri ifşa etmiş durumda. Peki bilgisayardan ve mobil cihazlardan Instagram arama geçmişi nasıl silinir?

Instagram Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Instagram arama geçmişi silme nasıl yapılır? dedik peki risklerinin neler olduğunu söyledik mi? Instagram arama geçmişi silerken göze almanız gereken bazı riskler bulunuyor, bu riskler daha önceden girdiğiniz profillerin arama kısmından silineceğidir.

Profillere arama kısmından daha çabuk erişiyor ancak kullanıcı isimlerini bilmiyorsanız arama geçmişi temizleme işleminden sonra tamamının yok olacağını unutmamak gerekiyor. Söz konusu kaybolma sonrasında yaşayacağınız pişmanlığın önüne geçmek için hesapları not etmek isteyebilirsiniz.

Instagram Arama Geçmişi Silme Mobil

Instagram arama geçmişi silme mobil. Telefonunuzdan kısa süre içerisinde Instagram arama geçmişini temizleyebilirsiniz. Söz konusu adımlar IOS  ve Android cihazlar için tamamen aynıdır. Bu işlemleri yaparken bilmeniz gereken tek nokta aradığınız bütün her şeyin silineceğidir.

Adım Adım Telefondan Instagram Arama Geçmişi Silme

instagram ayarlar

Güncel sürümü yüklü olan Instagram uygulamasını açın ve profilinize girin, daha sonra profilinizin sağ üst köşesinde bulunan üç çizgiye tıklayın ve “Ayarlar” sekmesine ilerleyin.

instagram güvenlik

“Ayarlar” sekmesine geldikten sonra “Güvenlik” adı altında yer alan sekmeye tıklayarak güvenlik ayarlarına erişim sağlayın.

Güvenlik sekmesine geldikten sonra en alt kısımda bulunan “Arama Geçmişi” seçeneğine tıklayarak arama geçmişinizi listeleyen alana giriş yapın.

instagram veri temizle

“Arama geçmişi” alanına giriş yaptıktan sonra son işlem olarak sağ üst kısımda bulunan “Tümünü Temizle” seçeneğine tıklayın. Bu tıklama sonrasında aradığınız bütün hesaplar arama geçmişinizden kalıcı olarak silinecektir.

Instagram Arama Geçmişi Silme Bilgisayar

Instagram bilgisayardan arama geçmişi silme işlemi oldukça basittir. Mobil cihazlarda olduğu gibi kısa adımlar ile arama geçmişinizi silmenize olanak tanıyan Instagram kısa sürede aramalarda attığınız adımların yok olmasını sağlıyor.

Bilgisayardan arama geçmişini silmeden önce dikkat etmeniz gerekenlerden en önemlisi Mobil cihazlarda olduğu gibi daha önceden aradığınız hesapların isimlerinin tamamen silindeceğidir. Arama geçmişinizden girerek paylaşımlarına baktığınız hesaplar varsa bu hesapları kenara not almanız ileride pişmanlıklar yaşamanızın önüne geçecektir.

Bilgisayardan Instagram Geçmişi Silme Adım Adım

Bilgisayardan Instagram geçmişi silme işlemlerine başlamadan önce stabil bir ağ balantınızın olduğunu ve güncel bir tarayıcı kullanıp kullanmadığınıza bakmalısınız. Güncel olmayan tarayıcılar Instagram adresine erişim yaşamanızın önüne geçebilir.

indtagramprofil düzenle

Instagram hesabınıza giriş yapın, arından sağ üst kısımdan profil sayfasına gelin. Profil sayfası açıldıktan sonra “Profili Düzenle” seçeneğine tıklayarak profil ayarları sekmesine girin.

instagram gizlilik ve güvenlik

“Profili Düzenle” seçeneğine tıkladıktan sonra gelen alanda “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğini de tıklatarak gizlilik ve güvenlik ayarlarının olduğu sayfaya gidiyoruz.

instagram hesap verilerini görüntüle

“Gizlilik ve Güvenlik” sekmesine giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan ekranda biraz aşağıya iniyor ve “Hesap Verileri” başlığını buluyoruz. Hesap verileri başlığı altında bulunan “Hesap verilerini görüntüle” seçeneğine tıklayarak hesap verilerinin yer aldığı sayfaya gidiyoruz.

instagram hesap hareketleri

Karşımıza gelen ekranda “Hesap Hareketleri” başlığını buluyor ve altında yer alan “Arama Geçmişi” başlığına gidiyoruz. “Arama Geçmişi” başlığının altında yer alan “Tümünü Gör” seçeneğine tıkladıktan sonra Instagram arama geçmişini silmek için son bir adım kalıyor.

arama geçmişini temizle

Son olarak “Arama Geçmişi” başlığı altında gelen bu alanda, arama geçmişini temizle butonuna tıklayarak aram geçmişinin tamamından tek bir hamle ile kurtulabilirsiniz. Bu aşamada tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var. Söz konusu işlemlerden sonra aradığınız bütün profiller silinecektir.

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Geri Getirilir?

Instagram arama geçmişi silme işlemlerinden sonra sorulan sorulardan çoğunluğu. Instagram arama geçmişi nasıl geri getirilir? Sorusudur. Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit ancak bu konuda umutlu olanlar için oldukça üzücü.

Instagram özel mesajlarının geri getirilemediği gibi silinen arama geçmişi geri getirme imkânı da bulunmuyor. Söz konusu kullanıcı verilerinin gizliliği olduğu için Instagram bu konuda oldukça katı bir şekilde davranmakta. Arama geçmişinin bir kere silinmesinin arından bazı istisnalar dışında hiçbir şekilde geri getirilemez. Bu istisnalar genellikle mahkeme kararları olmakta. Instagram söz konusu olayların çözülebilmesi için arama geçmişi mahkeme kararına karşın paylaşabilmekte.

  1. Avatar
    Demet5228
    20:28 15 Eylül 2020 20:28

    Çok detaylı bir açıklama olmuş çok teşekkür ederim. Tam ihtiyacım olan zamanda karşıma çıktı bu konu.

  2. Avatar

    İnstgram geçmişi nasıl siliniri ararken buldum bu sayafayi.resimli ve detaylı bir şekilde anlatıldığı için kolaylıkla bu sorunumu hallettim.Cok teşekkürlerr..

Bir yorum bırakınız...

*