Instagram’da Satış Yapmanın ABC’si ∞ Sonsuz Teknoloji

Instagram’da Satış Yapmanın ABC’si

Instagram’da Satış

Sosyal medya platformlarının kullanımı dünyada her geçen gün artıyor. Sosyal medya kullanımına yönelik yapılan araştırmalar her gün milyonlarca kişinin bu platformlar üzerinde zaman geçirdiğini, her gün farklı kişiler ile etkileşim kurduğunu ve bu platformlarda yer alan markalara daha fazla güven duyduğunu gösteriyor. Hal böyle olunca sosyal medya platformları markalar için oldukça önemli bir hal alıyor.

İlk dönemlerde sosyal medya platformlarında markalarını temsil etmek için bulunan firmalar zamanla platformlara eklenen özellikler sayesinde sosyal medyanın kullanım biçimini değiştirmeye başladı. Özellikle facebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarının kullanım amacı ürün, kampanya ve satışa yönelik evirilmeye başladı.

Genel olarak bakıldığında instagram kullanımının daha fazla olmasından kaynaklı birçok markanın bu platform üzerinde satış yapmaya başladığı görülüyor. Instagram’da satış yapmak istiyorum diyenler için hazırladığımız Instagramda Satış Yapmanın ABC’si adlı bu yazımızda gelin hep beraber instagramda nasıl satış yapılır bir göz atalım.

Instagram Nedir?

2010 yılında piyasaya sunulan bir sosyal medya platformu olan Instagram, kullanıcıların fotoğraf, video ve hikâye paylaşımı yapabildiği, canlı yayın açabildiği ve alışveriş yapabildiği bir sosyal medya platformudur.

Instagram’dan Satış Yapmak

İlk dönemlerde yalnızca fotoğraf ve video paylaşımı için kullanılan bir sosyal medya platformu olan instagram, facebook tarafından satın alındığından beri birçok geliştirme yapılan bir platform haline gelmiştir.

Instagram’a son dönemlerde eklenen Insta Shop özelliği sayesinde ilk başlarda firmaların ürün ve kampanya tanıtımı yapmak için tercih ettiği bu platforma alışveriş özelliği de eklenmiştir. Bu özellik eklenmeden önce de instagramdan satış yapan firmaların olduğu bilinse de Insta shop özelliği sayesinde instagramdan satış yapmak isteyen firmaların arttığını söylemek mümkündür.

Instagram’dan satış yapmak isteyen şahıs ve firmaların tamamlaması gereken önemli adımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Şirket Kurulumu
 • E-ticaret alt yapısı seçimi
 • İşletme Hesabı
 • Facebook Katalog Kurulumu
 • Instagram Satış Yönetimi

Gibi önemli adımlar şirketler tarafından tamamlanmalıdır.

Instagram’dan satış yapmak için önemli olan şirket kurulum süreçleri internetten ürün satan firmaların işlemlerini yasal bir şekilde yapmasına olanak sağlamaktadır. E-ticaret alt yapısı seçimi, e-ticaret siteniz ve instagram mağazanızın entegreli bir şekilde çalışmasına olanak sağlarken işletme hesabı kullanımı ise hesap istatistiklerine ve raporlarına ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Facebook katalog kurulumu firmanızın ürünlerini instagram ve facebook mağazanızda problemsiz bir şekilde sergilemenize olanak sağlarken instagram satış yönetimi ise e-ticaret süreçlerinizi başarılı bir şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.

Instagram’da Satış Arttırmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Instagram’da satış yapan fakat satışlarından memnun olmayan ya da daha fazla büyümek isteyen firmalar instagramda satış arttırma yöntemleri üzerine çalışmalıdır. Instagram’da satış arttırmak isteyen bir e-ticaret firmasıysanız;

 • Görsellerinizi ve gönderi metinlerinizi iyileştirin
 • Ürün ve kampanya tanıtımına yönelik içerikler paylaşmaktan çekinmeyin
 • Instagram hesabınızdan en çok sevilen ürünleriniz ile ilgili ürün inceleme videoları çekin
 • Instagram’da hashtag kullanımına önem verin
 • Hedef kitlenize ulaşmak için reklam ve tanıtım çalışmaları yapın
 • Insta Shop özelliği kullanarak e-ticaret sitenize trafik çekin

Sizler de bu önerilerimizi göz önünde bulundurarak Instagram’da satış arttırmaya yönelik aksiyonlar alabilir ve firmanızın satışlarını arttırabilirsiniz.

Instagram Satış Fikirleri ile Satışlarınızı Arttırın

Instagram’da satış yapan e-ticaret firmaları bazı dönemlerde satışlarını arttırmak için farklı ürünleri e-ticaret sitelerine eklemekte ve bu ürünler için kampanya düzenleyerek satış arttırmayı hedeflemektedir. Instagram’da satış arttırmak istiyorsanız firmanızın ürün çeşitleri arasına en çok satan ürünleri ekleyebilir ve instagram’da satış arttırabilirsiniz. Instagram’da satış yapmak veya satış arttırmak isteyen kişiler;

 • Kadın, Erkek ve Çocuk Giyim Ürünleri
 • Petshop malzemeleri
 • Tasarım Ürünler
 • Akıllı Telefon ve Aksesuarları
 • Akıllı Saatler

Gibi en çok satan ürünlerin satışını yaparak instagramda satış arttırabilmektedir. Sizler de bu ürünleri firmanız bünyesinde satışa sunabilir ve instagram satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Insta Shop ile Satışlarınızı Katlayın

Kalitesi ve güvenliği onaylanmış ilk e-ticaret alt yapısı olan Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan Insta Shop özelliği sayesinde sizler de e-ticaret siteniz ve Instagram hesabınızı entegre edebilirsiniz. Insta Shop özelliği ile Instagram mağazanızı kolay bir şekilde yaratabilir ve ürünlerinizi instagramda da sergileyerek hedef kitlenizin ürünlerinizi tanımasını kolaylaştırabilirsiniz.

Bununla beraber, e-ticaret sektöründe daha fazla gelişmek için Ticimax’ın instagram, facebook ve youtube hesaplarını takip edebilir ve e-ticaret üzerine verilen ücretsiz eğitimlerden haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*