Internet Explorer Tamamen Kaldırma Windows 10 / 8 / 7 | Sonsuz Teknoloji

Internet Explorer Tamamen Kaldırma Windows 10 / 8 / 7

explorer kaldırmaInternet Explorer bir zamanlar Windows kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktaydı. Fakat artık kullanıcıların en son tercihleri arasında yer alıyor.

Internet Explorer kullanıcı deneyimi, teknolojisi ve performans açısından günümüz ihtiyaçlarını karşılamayacak duruma geldi. Microsoft’un gereken ilgiyi göstermemesi, yeni teknolojilere sıcak bakmaması ve bakımının zorlaşması neticesinde Internet Explorer’ın kötü duruma geldiği tahmin ediliyor. Rahatsız olan kullanıcılar için yaygın tüm Windows sürümleri için Internet Explorer tamamen kaldırma işlemini anlattık.

Aslında anlatacağımız işlem sonrasında yazılımsal olarak Internet Explorer kaldırılmaz. Sadece devre dışı bırakılır. Fakat bu tamamen kaldırmak ile farksız bir işlem denebilir. Çünkü artık Internet Explorer aktif edilmediği sürece kullanılamayacaktır.

Internet Explorer Neden Tercih Edilmiyor?

Internet Explorer, StatCounter araştırmalarına göre dünya genelinde 2019 Mayıs ayında 2.46% kullanım oranına sahipmiş. 2020 Mayıs ayına gelindiğinde se 1.4% kullanım oranına kadar gerilemiş. Internet Explorer’ı bırakan kullanıcıların Microsoft’un yeni duyurduğu Edge tarayıcısına geçtiğini düşünebilirsiniz. Ancak pazar araştırmaları tam tersini gösteriyor. Edge tarayıcısı istatiksel açıdan çok küçük değişikliklere uğruyor. Adeta yerinde sayıyor denebilir.

Pastanın en büyük parçalarını Google Chrome, Safari ve Firefox alıyor. Bu üç tarayıcı güncel teknoloji ile uyumlu olmaları ve performanslarını yıllardır korumaları sebebiyle daha çok tercih edilmekteler. Internet Explorer ve diğer Microsoft internet tarayıcısı girişimleri performans ve diğer hususlarda istikrarlı olamıyor. Bu da kullanıcının tercih etmemesine sebep oluyor.

Özellikle yavaşlığı konusunda sosyal medyada sıklıkla dalga konusu oluyor. Sadece yavaşlık değil tarayıcının verdiği saçma hatalar da kullanıcıyı bezdiriyor.

Internet Explorer Kaldırma 2020

Internet Explorer, günümüz teknolojisini bir kenara bırakalım 5 sene öncesinin teknolojisine dahi ayak uyduramamıştı. Zaruri ihtiyaçlar dışında Internet Explorer kullanmak pek akıl karı değil. İnternette daha hızlı gezinebilmek ve verim alabilmek için bu tarayıcıdan kurtulun. Windows işletim sisteminden Internet Explorer nasıl kaldırılır hep beraber öğrenelim.

Internet Explorer Kaldırma Windows 10

windows 10 explorer

Internet Explorer’ı Windows 10’da kaldırmak için büyük çaba göstermenize gerek yok. Ayarlar menüsünden direkt kaldırmanıza imkan tanınmış. Internet Explorer kaldırma Windows 10 işlemi için aşağıdaki adımları takip edin;

 • Başlat simgesine tıklayın ardından Ayarlar butonuna tıklayın.
 • Açılan “Ayarlar” penceresinden “Uygulamalar” bölümüne tıklayın.
 • Uygulamalar bölümünden “Uygulamalar ve Özellikler” sekmesinde yer alan İsteğe bağlı özellikler bağlantısına tıklayın.
 • İsteğe bağlı özellikler bölümü açıldıktan sonra “İsteğe bağlı özellikler” başlığı altında bilgisayarınızda yüklü olan “Internet Explorer” sürümünü göreceksiniz.
 • Internet Explorer’a tıklayın ve sağ alt kısmında bulunan Kaldır butonuna tıklayın.
 • Internet Explorer kaldırıldıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows 10 için Internet Explorer tamamen kaldırma işlemi bu kadar.

Internet Explorer Kaldırma Windows 7 ve 8

explorer windows 7 8

Internet Explorer Windows 7 ve 8 işletim sistemleri için denetim masası üzerinden kaldırılabiliyor. Internet Explorer nasıl performans kaybediyorsa, Windows 7 ve 8’de her geçen gün performans kaybediyor. Size önerimiz eğer Windows kullanmak istiyorsanız Windows 10’a geçmeniz olacaktır.

Internet Explorer kaldırma Windows 7 ve Internet Explorer kaldırma Windows 8 işlemleri için aşağıdaki talimatları takip edin;

 • Windows arama çubuğuna tıklayın, “Denetim Masası” yazın ve ilk çıkan sonuca tıklayın.
 • Denetim masasına girdikten sonra “Programlar” bölümüne girin.
 • “Programlar ve Özellikler” başlığı altındaki “Windows özelliklerini aç veya kapat” bağlantısına tıklayın.
 • Internet Explorer’ı bulun ve pasif hale getirin. Ardından karşınıza gelen uyarıdan Evet’e tıklayın.
 • Pasif hale getirdikten sonra Tamam butonuna tıklayın. Uzun sürebilecek değişiklik işlemini beklemelisiniz.
 • Internet Explorer kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra Şimdi yeniden başlat butonuna tıklayarak, bilgisayarı yeniden başlatın.

Internet Explorer tamamen kaldırma işlemini Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 için adım adım anlattık. Internet Explorer’ı yazılımsal olarak kaldırmanızı önermeyiz. Yaşanan bir hata sonrasında tarayıcısız kalabilir ve Internet Explorer kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Tavsiyemiz anlattığımız yöntemle devre dışı bırakmanız olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*