Ağı Test Etmek İçin Ping Komutu Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Ağı Test Etmek İçin Ping Komutu Nasıl Kullanılır?

ping kullanma

Üçüncü taraf platformun kullanarak internet bağlantı hızınızı test etmek, daha önce ele aldığımız bir konudur. “ping” komutu ile ağın durumunu nasıl test edeceğimizi göreceğiz.

Ping nedir ve nerede kullanılır?

Bilgisayar bilimi terminolojisinin dışında, ping aslında, sesin gönderilme sürecini tanımlamak için kullanılan bir terim olarak ve sonra ekoyu geri döndürmek için kullanılan bir terim olarak güneş teknolojisi uzayından gelir.

Benzer bir şekilde, burada ping, bilgisayarın belirli bir cihaza, bir IP adresi veya bir URL aracılığıyla çeşitli bilgi paketleri göndermesini ve ardından bir yanıt beklemesini açıklayan terimdir.Yanıtı aldığımızda, komut paketin kaybolması durumunda paketin ne kadar sürede geri geleceğini veya ne kadar sürdüğünü gösterir.

Bilgisayarınızın yerel ağınızdaki veya İnternet’teki diğer aygıtlara gerçekten ulaşabileceğini test ederek, kendi ağ sorununun olup olmadığını, yerel ağda veya bunun dışındaki bir yerde, yani sağlayıcının sunucuları üzerinde gerçekleştiriyor olup olmadığını belirleyebilir.

Ağımı kontrol etmek için ping nasıl kullanılır?

Windows (Komut İstemi, Powershell), Mac (Terminal uygulaması) ve herhangi bir Linux dağıtımında kullanabileceğiniz anlamda ping komutunun evrensel uyumluluğa sahip olduğunu unutmayın. Ping komutunu her işletim sisteminde kullanabilirsiniz. Bu makalede Windows işletim sistemi üzerinden anlatacağız.

ping

  • Windows + R tuşlarına basın
  • Açılan kutuya ‘cmd’ yazıp tıklayın
  • Komut kutusuna “ping” yazıp ardından URL veya IP adresi girin.
  • Sonuçların geri gelmesi için birkaç saniye bekleyin; zaman internet hızınıza bağlıdır

ping detay

Ping’in işlevlerini daha kapsamlı bir şekilde anlamak istiyorsanız, komut kutusuna “ping /?” Yazabilirsiniz. Böylece ping ile gelen tüm ekstra seçenekleri görebilirsiniz. Örneğin “ping -n count google.com” şeklinde yazamalısınız.

Bir yorum bırakınız...

*