Java ve JavaScript Arasındaki Farklar Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Java ve JavaScript Arasındaki Farklar Nedir?

java ve javascript

Java ve JavaScript, ortak bir dil kökünü paylaşmasına rağmen, iki farklı programlama dilidir. JavaScript web sitelerini etkileşimli hale getiren baskın dil olmaya devam ederken, Java, uygulama programlama için tercih edilen bir dil oluyor. Kod kullanmaya başlayacak biri olarak Java ve Javascript arasındaki farkları bilmek gerekir.

İlgili: Java Programlama Dili Nedir? Neden Java?

JavaScript, 1995 yılında piyasaya sürüldü.  Piyasaya sürüldüğünden beri HTML ve CSS ile birlikte İnternet’in üç ana bileşeninden biri haline geldi. Hem Java hem de JavaScript nesne yönelimli programlama dilidir, yani programcılar bilgi parçaları oluşturarak ve bunları diğer bilgi parçalarına bağlayarak işlevi işler hale getirebilirler.

Java ve JavaScript Arasındaki Farklar Nedir?

Java ve JavaScript düzenleme

Java‘nın “bir kez yaz, her yerde çalıştır” sistemi vardır. Kodu, Java bayt kodunu aygıtlarda çalıştıran sanal bir bilgisayar olan Java Sanal Makinesi üzerinde çalıştırır. Programda değişiklik yapmak istediğinizde, Java kodunda değişiklik yapmanız ve tüm programı tekrar bayt koduna çevirmeniz gerektiği anlamına gelir.

JavaScript, web tarayıcıları tarafından yazıldığı gibi okunabilir. Tarayıcı, her satırı kontrol eder ve çalıştırır. Doğrudan Sanal makine tarafından okunabilen dilde çalışmadığından, daha esnek ve düzenlemeyi kolaylaştırır.

İlgili: Javascript Nedir ve Neden Öğrenmeliyiz?

Statik yazım (Java) ve dinamik yazım (JavaScript)

Programlama dillerinin büyük bir kısmı değerleri değişkenlerde saklamaktır. Java, statik olarak yazılmıştır, yani her değişkenin ne tür bir değer içerdiğini söylemeniz gerekir ve sonra sabittir.

JavaScript, dinamik olarak yazılmıştır, bu nedenle herhangi bir değişken herhangi bir veri türünü tutabilir ve sorunsuz bir şekilde değişebilir.

Eşzamanlı Çalışma

Java, aynı anda birkaç farklı iş çalıştırabilir, yani aynı anda birkaç şey yapabilir. JavaScript bunun yerine bir olay döngüsü kullanır, temelde sonuna kadar yapılacak şeyler yığını üzerinde çalışır. Yine Java’nın burada bir performans avantajı var.

Nesneleri Kullanma

Java ve JavaScript bilgi depolamak için nesneleri kullanır. Java, nesnenin nasıl oluşturulacağıyla ilgili talimatlarla birlikte temel taslaklar olan sınıflardan özellikler alırlar. JavaScript, yeni bir nesne oluşturmak için kopyalanabilen prototipler veya nesneler kullanılarak yapılır.

Temel olarak, bu JavaScript’teki herhangi bir nesnenin prototip haline gelebileceği anlamına gelirken, Java, nesneleri oluşturabilen bir sınıf oluşturmanızı gerektirir.  Java bir objenin nasıl oluşturulacağına dair talimatlar verirken, JavaScript sadece klonlar.

Java ve JavaScript hangi alanlarda kullanılır?

Java ve JavaScript arasında karar vermeye çalışıyorsanız, bu tamamen ne yapmak istediğinize bağlıdır.

JavaScript Kullanım alanları

  • Web siteleri, web uygulamaları ve diğer ön uç arayüzleri
  • Basit web sunucuları / arka uç görevleri
  • Tarayıcı tabanlı oyunlar ve animasyonlar oluşturma

Java Kullanım alanları

  • Android uygulamaları
  • Masaüstü uygulamaları
  • Sunucu tarafı uygulamaları
  • Telefonlar, IoT cihazları ve diğer donanımlar için kod yazma

Bir programlama kariyeri oluşturmak ve programlama temellerini sağlam bir şekilde kavramak istiyorsanız veya web dışı uygulamalar üzerinde çalışmak istiyorsanız, Java, daha teknik olarak titiz bir dil olarak kabul edilir. Aynı zamanda dünyada en çok kullanılan programlama dilidir.

Web geliştirmeye girmek istiyorsanız veya çoğunlukla web sitelerinde ve web uygulamalarında çalışmayı planlıyorsanız, JavaScript tercih etmelisiniz.  Uzun vadede, ikisini de öğrenmek sizin için faydalı olur.

Bir yorum bırakınız...

*