USB Bellek Gerçek Boyutunu Öğrenme ∞

USB Bellek Gerçek Boyutunu Öğrenme

Flash Belleğin (USB) Gerçek Boyutunu Öğrenme

İnternette veya bir mağazada USB belleklerin emsallerine göre çok daha ucuz fiyata satıldığını görebiliyoruz. Görüntüde ucuz olduğunu hissettirmeyen bu USB belleklerin söylenenin çok altında değerlere sahip olduğu USB bellek gerçek kapasite öğrenme testinden sonra anlaşılıyor. Ancak kullanıcılar USB belleğe çok yüksek boyutlu dosyalar taşımadığı veya tam kapasite doldurmadığı sürece bu durumu fark edemiyor.

Sahte USB bellek tespiti için programsız veya programla test yapmak mümkün. Ne yazık ki bu testleri satın almadan önce yapamadığınız için iş işten geçmiş olabilir. Testlerin olumsuz çıkması halinde, satıcı sizi gerçekten dolandırma niyetindeyse ürünü geri iade almayabilir. Bazı satıcılar farkında olmadan da bu tarz ürünler satabileceği için iade etmeyi denemelisiniz.

USB Bellek Gerçek Kapasite Öğrenme (Programsız)

USB bellek gerçek kapasite öğrenme testi programsız olarak çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. İhtiyacınız olan tek şey bellek kapasitenize uygun büyük boyutta dosyalar bulmak. Tek bir dosya ile bellek kapasitesini doldurmak zor olacaktır. Örneğin 32GB bir USB belleği test edecekseniz, bilgisayarınızdaki sistem dosyaları hariç, sizin dosyalarınızdan 32GB’lık kısmını kopyalayabilirsiniz. Kopyaladıktan sonra USB belleğe aktarımı başlatın. Muhtemelen bu süreç biraz uzun sürecektir. Dosya aktarım sırasında USB bellek kapasite

testinin yanı sıra okuma/yazma testi de gerçekleştirmiş olursunuz. Teorik ve pratikteki hızlar elbette farklılık gösterir, ancak çok anormal bir okuma/yazma hızı farkı varsa ürünü yine iade etmelisiniz.

Dosya aktarımı USB bellek tam anlamıyla dolmadan durduysa veya hata veriyorsa anlayın ki satın almış olduğunuz flash disk sahte. Yanılmış olma ihtimalinize karşı, aktarım durduktan sonra küçük bir miktar daha dosyayı belleğe atın. Hiçbir şekilde dosya kopyalanamıyorsa satın aldığınız USB sahte demektir. Tabi ki 64GB bellek satın alıp 63GB’nı doldurmanı normal karşılanabilir. Fakat 64GB aldığınız belleğin 40GB’ı dolduktan sonra gerisini depolamaya almıyorsa bu asla normal değildir.

USB Bellek Kapasite Test Programı

USB bellek gerçek kapasite öğrenme işlemini manuel olarak öğrenmek gerçekten hızlı. Ancak siz bu yöntemin doğru olmadığını veya uğraştırıcı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumda üçüncü parti test yazılımlarını tercih edebilirsiniz. Piyasada ücretli/ücretsiz onlarca test programı bulunmaktadır.

Fakeflashtest

Aşağıda USB bellek kapasite test programı olan  FakeFlashTest’ın kullanımı adım adım anlatılmıştır.

  • USB bellek testinde yazma işlemiyle kapasite zorlandığı için bu esnada tüm dosyalarınızda silinir. Bu nedenle kesinlikle dosyalarınızı ayrı bir yere yedekleyin.
  • Programı açtıktan sonra Refresh Drive List butonuna tıklayın. Ardından listeden test yapmak istediğiniz USB belleği seçin.
  • Daha sonra sağ kısımdaki “Quick Size Test (Destructive)” butonuna tıklayın.
  • Test sırasında USB’nin formatlanacağını belirten bir uyarı verilir, bu kısımları geçtikten sonra test başlar.
  • Eğer sahte USB bellek tespit edildiyse, FAILED uyarısı verilir. Test başarılı geçtiyse yani USB kapasitesinin gerçek olma olasılığı daha yüksek ise PASSED şeklinde bildirilir.
  • Bu test aracıyla isterseniz SD kartlarınızın kapasitesinin gerçekliğini de test edebilirsiniz.

USB bellek gerçek kapasite öğrenme testi yukarıda görüldüğü iki ayrı şekilde yapılabiliyor. Her iki testi de uygulamanız tespit açısından daha doğru olacaktır. Ayrıca USB satın alırken mümkünse ikinci el, ucuz ve abartılı tanıtım yapılan ürünlerden uzak durun. İkinci el ürünlerdeki geçmiş veriler tam anlamıyla silinmemiş olabileceği için cihazınıza virüs bulaşma ihtimali vardır. Ucuz ürünlerde de genellikle eski teknoloji kullanılarak kullanıcı aldatılmaktadır. Piyasa ortalamasının aşağısında olan her ürünü satın almadan önce satıcıyla iletişime geçin. Ürünün neden çok ucuz olduğunu sorduğunuzda tatmin edici cevaplar alamıyorsanız uzak durmanız iyi olacaktır. Ek olarak satın almadan önce gerçek kullanıcı yorumları ve inceleme türünde içeriklere göz atmanızda çok faydalı olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*