Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ∞ Sonsuz Teknoloji

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

klima
Klima günümüzde evlerimizde yaygın olarak kullanılan cihazlardır. Özellikle sıcak iklimlerde öncelikle soğutma amaçlı ve yine bu bölgelerde kış aylarının ılıman geçmesiyle ısıtma amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bütçemize uygun klima seçimi yaparken bazı hususlara dikkat edilmesi gereklidir.

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima alırken sadece fiyata endeksli hareket etmek yanlış olacaktır. Kalitesi kanıtlanmış, servis ağı güçlü, tüketici memnuniyetini gözeten, tüketicisini bilgilendiren firmaların ürünleri tercih edilmelidir.

Klimalardan en verimli performansı alabilmek için firmaların sunduğu ücretsiz keşif hizmetlerinden mutlaka yararlanılmalıdır. Klimaların ısıtma ve soğutma performansları binaların yapısına, iç ve dış ortam şartlarına göre değişeceği için mutlaka uzman kişiler tarafından keşif yapılmalıdır.

Alacağınız cihazın enerji sınıfını özellikle öğrenin enerji sınıfı A olan ve özellikle COP değeri yüksek cihazları tercih etmelisiniz. (Not: Klimanın birim zamanda yaptığı ısıtma veya soğutma miktarının tükettiği elektrik enerjisine oranıdır ) İnverter teknolojisi kullanılan klimalar enerji tüketimi çok daha düşük cihazlardır fakat cihaz fiyatları normal split cihazlara göre oldukça yüksektir. Bütçenize uygunsa inverter cihazları tercih etmelisiniz.

Günümüzde akışkan olarak R410-A gazı kullanılan cihazlar yaygınlaşmıştır. Bu gazın performans etkisi R22′ye göre daha üstündür.

Klima seçimimizde yukarıdaki detayları dikkate alırsak hem az bütçe ile yüksek performans alacağımız bir klimaya sahip oluruz hem de elektrik tasarrufu ile ülkemize ve çevremize katkı sağlamış oluruz.

Yaz mevsimi sona ermeye bağladığı için klima fiyatlarında düşmeler başlayacaktır. Sezon sonu kapmapanyalarından faydalanıp kendinize uygun bir fiyata klima satın alabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*