KOSGEB Hibe Destek Kredi Nasıl Alınır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

KOSGEB Hibe Destek Kredi Nasıl Alınır?

kosgeb
KOSGEB iş kurmak isteyen, girişimcilerin, geni bir işin mali yükünü bölüşen ve onları ekonomik anlamda desteklemeyi amaçlayan girişimcilik destek programıdır. Bu programdan yararlanmak için öncelikle yapılması gereken, yapmak istediğiniz işin ne olacağına karar vermek ve bu işi projelendirmektir. KOSGEB programını hayata geçirmek için ve yapılması gereken birtakım prosedürler vardır.

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Kendi işini kurmak isteyen girişimciler, KOSGEB yani girişimcilik destek programı, 50.000 TL ye kadar hibe biçiminde ödenen destektir. Kurulmak istenen iş için gerekli olan, malzemeler ve işletme giderleri KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Yeni kurulacak iş için gerekli tüm harcamalar faturalandırılıyor. Yani ilk harcamalar, girişimci tarafından yapılıyor, ancak sonraki doğacak ihtiyaçlar için 50.000 TL destek kredisi alınıyor. Bu hibe desteğinin yanı sıra, 100.000 TL daha destek kredisi alma imkânı da sağlamaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB’in hibe kredisi ve desteğinden yararlanmanın bazı koşulları bulunmaktadır. İlk yapılması gereken uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası alınması gerekmektedir. Bu eğitim süresi 70 saattir. Üniversite eğitiminiz varsa ve üniversitede 56 saatin üzerinde girişimcilik dersi görenler bu eğitim programına katılmadan direk girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmış oluyorlar. Normal koşullarda eğitim 4 aşamada gerçekleşmektedir. 4 aşamada verilen eğitimlerin tamamının aynı kişi tarafından verilmesi koşullardan biridir. Eğitim süresi, minimum 56 saat maksimum 70 saattir. Bu eğitimlere katılma zorunluluğu bulunmaktadır. En az 56 saatlik kısmına mutlaka devam edilmesi gerekmektedir. Eğitimlere kabul edilen kişi sayısı en fazla 30 kişi olduğundan bu eğitim programı takviminin doğru takip edilmesi gerekmektedir. Başvuru talepleri fazla olduğundan, eğitim programına dahil olmak için ön kayıt yaptırılması gerekmektedir. Eğitimin ardından sertifika aldıktan sonra şirket kurma aşamasına geçilmektedir.

Yapılmak İstenen İşin Plan ve Projelendirilme Aşaması

Eğitim sertifikasını aldıktan sonra, şirketi kendiniz kurmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli olan mali kaynağa sahip olmanız gerekmektedir. Hibe destek kredisi alamama ihtimalini göz önünde bulundurarak bu işe girişmekte fayda var. Girişimcilik sertifikası aşamasının ardından, yapılacak işin plan ve projelendirilmesi aşaması yer alıyor. Hazırlanacak iş planı, işin uzun vadeli sürecinde yol gösterici nitelik taşımaktadır. İşletme planı hazırlarken, yapılacak olan her ayrıntıyı, giderleri, kendini ne kadar zamanda amorti edebileceği ve bu iş yerinin kar edebilmesi için geçecek süreyi ve o süre içinde gerekli maliyet hakkında ayrıntılı bir plan sunulması gerekmektedir.

İşletme Planı Taslağı

 • İş yeri ile ilgili uzun ve ayrıntılı bir özet taslağı hazırlanmalı, bu taslakta nelere ihtiyaç duyulacağı ayrıntılı anlatılmalıdır.
 • Bu iş için ne kadar mali kaynak gereklidir
 • Müşteri portföyünün nasıl oluşturulacağı
 • İşin uzun vadeli sürecinde müşteri ilişkilerinin nasıl canlı tutulacağı ve yeni fikirler
 • İş kurulduğu andan itibaren yaşananlar
 • Olumlu gelişmeler ve kazanç
 • Bundan sonraki süreçte beklentiler nelerdir
 • Hangi ürünlerle başlandı bu ürünlerin çeşitliliği ve daha fazla gelişmesi için projeler
 • Satılacak ürünlerle ilgili bilgiler
 • Benzer iş yerlerinden farklılıklarınız
 • Ürünlerin avantajları ve dezavantajları
 • Patent girişimi olacak mı
 • İş yerinin yöneticisi ve personel sayısı
 • Kaç personelle çalışılacağı
 • Pazarlama alanında yapılması hedeflenenler
 • İmalat yapılacak mı ve imalat hakkında bilgiler
 • Somut rakamlar belirterek, mali tablo ve bilanço çıkartılması
 • Kâr marjı
 • Açılacak iş yerinin riskleri ve kriz durumlarında alınabilecek önlemler nelerdir.

Bu bilgilerin ayrıntılı olarak belirtileceği bir iş planının PDF formatında hazırlanıp sunulması gerekmektedir.

Hibe Destek Başvuru Süreci

Yukarıdaki planı hazırladıktan sonra, diğer gerekli belgeleri de ekleyerek başvuruyu KOSGEB birimine teslim etmek gerekmektedir. Bu başvuru değerlendirilip bu plan kurula sunulur. Kurul planı ayrıntılı bir biçimde inceler ve değerlendirir. Bu değerlendirme sonucu size bildirilir. Kabul edilebilir. Ret edilebilir veya eksik olduğu düşünülürse düzeltmeniz için tarafınıza gönderilir ve bir süre verilir. Kabul edilen başvurular KOSGEB veri tabanına kaydının yapılması gereklidir. Bunun için, KOSGEB web sitesine girilerek bir kullanıcı adı ve şifre alınarak, beyanname doldurulur. Ardından, belgelerin asıl ve fotokopilerini KOSGEB’e teslim etmek gerekmektedir. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra, KOSGEB’den hibe destek başvurusu yapmaya hak kazanmış olursunuz. KOSGEB’in ilk hibe miktarı, 30.000 TL ile 70.000 TL arasında belirlenmiş bir limit vardı. Ancak son düzenlemeyle, bu miktarlar arttırılmış, 50.000 TL ile 100.000 TL arasında faizsiz kredi desteği verilmeye başlanmıştır. Böylece;

 • İşletmenin kuruluşu için gerekli 2.000 TL kuruluş giderleri desteği
 • Kuruluş döneminde temin edilen, makine demirbaş vs. için gerekli 18.000 TL desteği
 • Tüm işletme giderleri için, 30.000 TL olmak üzere 50.000 TL geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir.
 • Ayrıca üst limit 100.000 TL olmak şartıyla faizsiz kredi desteği de verilmektedir.

Destek başvurusu yaparken, gözden kaçırılmaması gereken durumlar şunlardır; KOSGEB başvurusu yapmak için, daha önceden bu ve buna benzer bir iş yerine sahip olamamak ve böyle bir iş yerine ait vergi mükellefiyetinin kesinlikle bulunmaması gerekmektedir. KOSGEB’e başvuran kişinin şahsına ait başka bir iş yerinin kesinlikle bulunmaması gerekmektedir. Şahsı dışında tüzel kişiliğe ait, bir iş yerinde veya şirkette hissenin tamamı veya hisse oranının %50 nin altında bulunması asla %50 nin üzerinde bir hisseye sahip olmaması gerekmektedir. Herhangi bir iş yerinde SGK lı olarak çalışmıyor olmak gerekmektedir.

KOSGEB hibe destek başvurusu ve süreci çok kısa sürede sonuçlanan bir süreç değildir. Başvuru öncesi eğitim ve projelendirme aşaması sabırla aşılması gereken bir süreçtir. Başvuru taleplerinin yoğunluğu, tamamlanması gereken yasal ve zorunlu belgelerden dolayı uzun soluklu olduğunu söylemek mümkündür. Önemli olan, istenilen tüm evrak ve belgelerin kuralına uygun bir biçimde hazırlanıp sunulmasıdır.  Hibe destek başvurusu kabul edilen girişimciler, işletmenin uygun görülen bir yerine KOSGEB logosu bulunan ve üzerinde “Bu işletme, girişimcilik destek programı kapsamında desteklenmiştir’’ yazan bir tabelanın asılmış olması gerekmektedir. Bu konuda, bazı yanılgıları bertaraf etmek için net ve doğru bilgi olarak şunu söylemekte fayda var, KOSGEB iş sahibi olmak isteyen girişimcilere para verip iş açmalarını sağlamıyor. İş yeri açmak isteyenlere destek oluyor.  Yani siz iş yerinizi açıyorsunuz, harcamalarınızı yapıyorsunuz, bu harcamalarınızın belli bir miktarı size karşılıksız olarak hibe ediliyor. Hibe destek kredisi alabilmenin temel şartı da tüm harcamaların yasal ve KOSGEB şartnamesine uygun olarak hazırlanıp sunulması gerekmektedir. 2016 yılında başlayan, girişimcileri destekleme programı çerçevesinde hizmet veren KOSGEB 2019 yılında da girişimcileri desteklemeye devam etmektedir. Destekleme kredi limitlerini arttıran KOSGEB, birçok girişimciye destek olarak işlerini geliştirmelerine destek ve yardımcı olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Bugüne kadar 15.000 girişimciye geri ödemesiz hibe destek kredisi ve faizsiz iş yeri destekleme kredisi verilmiştir. KOSGEB in amacı ekonomiyi canlandırmak, devlet eliyle serbest girişimcilerin sayısını arttırmak ve kişilerin kendi iş yerlerini kurarak kazanç elde etmelerini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Tek yapılması gereken, ne iş yapılacağına karar vermek, iş yerini açmak koşulları yerine getirmek ve kazanmaya başlamaktır. Kendi işinin sahibi olmak, devlet eliyle desteklenmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*

Akıllı telefon özellikleri

Telefon Karşılaştırma Siteleri

Telefon karşılaştırma yaparak sahip olmak istediğiniz akıllı telefonlar için kıyaslama yapmayı kolaylaştırabilirsiniz ...
diskpart liste

Diskpart Aracı İle USB Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

USB bellek, günlük hayatta sık kullandığımız depolama birimlerinden biridir. Ebatları ve kolay ...
fornite

OnePlus 8, Fortnite’ı 90 FPS’de Çalıştıran İlk Akıllı Telefon

Akıllı telefon üreticileri her geçen gün oyuncular için yenileme hızı yüksek telefonlar ...
google stadia

Google Stadia Oyun Kolu Artık Android Telefonlarla Kablosuz Çalışıyor

Google Stadia, yavaş ama emin adımlarla ilerliyor.  Google Stadia ile android telefonda ...
oneplus nord

OnePlus Nord Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

OnePlus Nord adı verilen uygun fiyatlı akıllı telefon, OnePlus 8’den daha düşük ...
realme c11

Kusursuz Tasarımıyla Dikkat Çeken Realme C11 Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Akıllı telefon pazarında adından söz ettiren teknoloji firması Realme, düzenlediği özel bir ...
microsoft yüzde hesaplama

Excel’de Yüzde Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel programı içerisinde yer alan formüller her ne kadar bazı kişilere karmaşık ...
Xbox series x

Xbox Series X Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Xbox Series X, yeni tasarımı ve geliştirilmiş donanımı ile Microsoft’un piyasaya sürdüğü ...