MacOS 10.15 Catalina'nın Özellikleri | Sonsuz Teknoloji

MacOS 10.15 Catalina’nın Özellikleri

MacOS 10.15 CatalinaApple’ın macOS Catalina ücretsiz yükseltmesi, yeni özellikler ile geldi. Catalina, iPad’i ikinci bir ekran olarak kullanmayı, Mac uygulamalarında Apple Pencil ile çizmeyi ve Mac’de  iPad uygulaması çalıştırmayı sağlıyor.Catalina, 2012’den sonra yayımlanan çoğu Mac sürmüyle uyumludur. Makinanız macOS 10.14 Mojave’yi çalıştırdıysa, kesinlikle Catalina’yı çalıştırır. Her macOS güncellemesi gibi  Catalina da güvenlik güncelleştirmeleri ve arka planda çalışan düzeltmeler içermektedir. Güvenlik düzelmetmelerinin yanı sıra aşağıda belirtilen özellikleri de Catalina’da bulacaksınız.

32-Bit Uygulamalar

Apple yıllardır 32 bit uygulama desteğinin ortadan kalkacağı konusunda uyarıyor ve macOS Catalina bu tamamen gerçekleşiyor.  “[Uygulama] Mac’iniz için optimize edilmemiş ve güncellenmesi gerekiyor” mesajını gösteren bir mesaj alıyorsanız ve  eski bir Mac uygulamanız varsa, bu uygulama Catalina’da artık kullanılmayacak demektir.

İhtiyacınız olan bir uygulama çalıştırdığınızda bu mesaj görüntülenirse o uygulamanın daha yeni bir sürümü çıkana kadar Catalina’ya yükseltmesi yapmayın.

Müzik, TV ve Podcast

Mac kullanıcıları Apple’ı yıllardır iTunes’dan ayırmasını istiyor ve macOS Catalina’da nihayet bu gerçek oluyor. Medyayı kullanmak için artık üç yeni uygulama var: Müzik, TV ve Podcast’ler.

Müzik uygulaması, Apple Müzik yayını yapmak ve iTunes Store’dan şarkı satın alabilmek için olan bir uygulamadır.

TV uygulaması, video için yeni bir platform. Bu uygulamada iTunes’dan satın aldığınız tüm TV ve Filmleri ve daha fazlasını indirmek için iTunes Store’u kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Apple’ın yeni TV + abonelik servisinden faydalınabilecektir.

Podcast’ler uygulaması çığır açan bir şey değildir, ancak nihayet abonelikleri yönetebilecek, bölümleri indirebilecek ve iTunes’un dışındaki yeni şeyleri de keşfedebileceksin. Her üç uygulama da benzer bir arayüz kullanıyor. Ayrıca, Windows’ta klasik iTunes uygulaması devam edecek .

İPad’i İkinci Ekran Olarak Kullanma

Sidecar adlı yeni özellik ile iPad’inizi ikinci bir ekrana dönüştürebilirsiniz. Apple, hangi Mac modellerinin resmi olarak uyumlu olduğunu açıklamadı. Apple Pencil’ı destekleyen iPad ile çalışıyor. Sidecar, 2016 yılından sonra yayınlanan Mac’lerde çalışacak demektir.

İPad’inizi iPadOS 13’e ve Mac’inizi macOS Catalina’ya yükselttikten sonra Sidecar’ı etkinleştirmek için, Sistem Tercihleri> Sidecar’a gidin ve ardından açılır menüden cihazınızı seçin. Klavye kısayollarına erişmek için bir kenar çubuğunu ve ekranın altındaki MacBook Pro’daki gibi bir dokunmatik çubuğu da etkinleştirebilirsiniz.

MacOS’ta Apple Pencil

Ekranda aynı görüntüyle MacBook Pro’nun yanındaki iPad’de Apple Pencil ile çizim. İPad’inizi Mac’inize Sidecar ile bağladığınızda, dokunmatik ekranı kullanarak Apple Pencil’dan tam olarak yararlanabilirsiniz.

Mac’de iPad Uygulamaları’nı çalıştırın

İPad temasına bağlı olarak macOS Catalina, iOS geliştiricilerinin iPad uygulamalarını masaüstüne taşımasını da kolaylaştırıyor. Apple buna Katalizör (Katalizör, Apple’ın 2018 Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) tanıtılan Marzipan Projesi’nin resmi adıdır) diyor ve önümüzdeki birkaç ay boyunca geliştiricilerin taşıma sürecine aşina olduklarından Mac’e gelecek bir uygulama akını göreceksiniz.

Ekran Saati Mac’e Geliyor

İPhone ve iPad’de, kullanıcıların cihaz kullanımlarını izlemelerine yardımcı olmak için iOS 12 ile sunulan Ekran Saati şimdi Mac’e geliyor. Verimliliğinizi artırmak için gün boyunca kullandığınız uygulamaları ve web sitelerini izlemenize yardımcı olduğundan, bu özellik Mac’te daha da faydalı olacaktır.

Mac’teki Ekran Saati, aygıtlar arasında veri paylaşır; böylece birleşik kullanımı tek bir ekranda görebilirsiniz. Ekran Saati ayrıca Sistem Tercihleri’ndeki eski Ebeveyn Denetimleri panelinin yerine geçer. Ekran Saatini bir iPhone veya iPad’de kullandıysanız, yabancılık çekmeyeceksiniz.

Bazı eski uygulamalarda da düzenlemeler var

Her macOS sürümünde geleneksel olduğu gibi, birinci taraf uygulamalardan oluşan aşağıdaki iyileştirmeleri yapıyor:

Fotoğraflar: iOS 13 ile uyumlu yeni bir görünüme kavuşuyor. Kütüphanenize gün, ay veya yıla göre de göz atmak daha kolay. Yurtdışına seyahatler ve kutlamalar gibi “anları” tanımlamakta daha akıllı hareket ediyor.

Hatırlatıcılar: Bu uygulama sıfırdan yeniden oluşturuldu ve iOS 13’ü yansıtıyor Artık “Bugün” ve “Bayraklı” gibi etiketlerle ekler ekleyebilir, kişileri etiketleyebilir ve hatırlatıcılarınıza göz atabilirsiniz.

Notlar: Yeni galeri görünümü, içeriğe göz atmayı kolaylaştırır ve arama daha güçlüdür. Artık tüm not klasörlerini paylaşabilir ve iCloud’da başkalarıyla ortak çalışabilirsiniz. Ayrıca, madde imli listeler ve sürükle ve bırak işlemlerinin yeniden düzenlenmesi için kolay seçenekler de var.

Safari: Tarayıcı, oluşturma performansını ve web standartlarını iyileştirmek için her zamanki yıllık güncellemelerini aldı. Ayrıca, yer imlerine, iCloud sekmelerine ve Okuma Listesi ve Mesajlardan gelen bağlantılara bağlam kısayolları için Siri Önerileri ile birlikte yeni bir başlangıç ​​sayfası da var.

QuickTime Player: Yepyeni bir resim içinde resim modu, bu uygulama için güncellemelerden sadece biri. Aynı zamanda mevcut dosya hakkında size daha fazla teknik bilgi veren bir film denetçisi bölmesine de sahiptir. Ayrıca H.264, HEVC veya ProRes formatlarında sıralı olarak numaralandırılmış bir görüntü klasöründen bir film oluşturabilirsiniz.

Yeni “Finder” Uygulaması

Yeni Finder, Uygulamalarım, Arkadaşlarımı Bul ve iPhone’umu Bul’un tüm özelliklerini bir çatı altında topladı. Artık tüm arkadaşlarınızı ve cihazlarınızı aynı harita üzerinde bulabilir ve konum paylaşım izinlerinizi de yönetebilirsiniz.

Mac için Ses Kontrolü ve Yeni Erişilebilirlik Seçenekleri

Apple’ın sesli konuşma erişilebilirlik özelliği Voice Control, sonunda Mac’e geliyor. Mac’inizde sesinizle gezinmenizi sağlar. Konuşma tanıma ve dikte etme, numaralandırılmış etiketler ve ızgara tabanlı seçim gibi erişilebilirlik özellikleri gibi geliştirildi. Bu, ses komutlarıyla dosyaları seçebilir, yakınlaştırabilir veya sürükleyebilirsiniz.

“Zoom Ekranı” olarak adlandırılan başka bir donanım, ikincil ekranı her zaman yakınlaştırmanızı sağlar. Ve “Hover Text” seçeneği, Komut tuşuna dokunduğunuzda vurgulanan metni yüksek çözünürlükte görüntüler.

Hangi Mac Modelleri macOS Catalina’yı çalıştırır?

macOS Mojave kullanıyorsanız, Catalina’yı kesinlikle çalıştıracaktır. Apple’a göre, aşağıdaki modeller uyumludur:

  • MacBook Air: 11- ve 13 inç; 2012’nin ortası veya üstü
  • MacBook: Retina ve 12 inç; 2015 başında veya sonrası
  • MacBook Pro: 13 ve 15 inç; 2012’nin ortası veya üstü
  • iMac: 21.5- ve 27-inç; 2012 sonu veya sonrası
  • iMac Pro: 2017 veya üstü
  • Mac mini: 2012 veya sonrası geç
  • Mac Pro: 2013 sonu veya sonrası

Mac bilgisayarınızda modelinizi öğrenmek için sol üst köşedeki Apple logosuna tıklayın ve ardından “ Mac’im Hakkında ” seçeneğini seçin.

MacOS Catalina nasıl kurulur

macOS Catalina, Mac App Store’da ücretsiz olarak indirilebilir. Yükseltmeden önce sık kullandığınız ve sizin için önemli olan yazılımların Catalina ile uyumlu olup olmadığından emin olun.

Mac’inizin yazılımlarınızla ve sürümünüzle uyumlu olduğundan emin sonra, kurulum işlemi sırasında herhangi bir sorun çıkma ihtimaline karşın bilgisayarınızdaki önemli verileriniz yedekleyin. Makinenizi yedekledikten sonra, Mac App Store’u açın. App Store’un arama çubuğuna “Catalina” yazın ve arayın.

Yükleme dosyası size “MacOS Catalina uygulamasını yükle” adlı bir uygulamayı indirecek. İndirilen dosyayı Çalıştırın ve Mac’inizi en yeni macOS sürümüne yükseltmek için talimatları izleyin.

Bir yorum bırakınız...

*

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...