Oyunlarda DLC Nedir Nasıl Kurulur? | Sonsuz Teknoloji

Oyunlarda DLC Nedir Nasıl Kurulur?

dlc

Oyun oynayan bir çok kişi DLC ifadesi ile karşılaşmıştır. Oyunlara daha geniş özellikler katmak için oyuna eklenen  DLC’ye daha detaylı olarak bu makalemizde göz atalım. İlk etapda DLC nedir? sorusunun cevabını verelim.

DLC Nedir?

DLC, “Downloadable content” anlamına gelir. Türkçe karşılığı “indirilebilir içerik” demektir.  Oyuncuların, oyunda ek özelliklere sahip olmak için oyun içerisine ekleyebildikleri ek dijital içeriktir. DLC, çevrimiçi olarak Steam veya Playstation Store gibi oyun platformu içeriğinde satışları olabilmektedir. Bazen ücretsiz olabilir.

DLC paket içerikleri çok çeşitli özellikleri kapsayabilir. Bazıları sadece görsel ve seslendirmeler bazıları  yeni sahneler, hikayeler, haritalar veya oyun malzemeleri sunuyor. Bazı DLC paketleri  saatlerce süren ek oynatma süresi ekler.

DLC paketleri, genellikle oyun piyasaya çıktıktan aylar hatta yıllar sonra çıkmaya başlar. DLC paketlerinin en büyük amaçlarından birisi oyunun daha uzun süre popülerliğinin korunmasıdır. DLC paketlerine kısaca oyunların güncellemesi diyebiliriz.

DLC ile Para Kazanmak

Birçok yayıncı DLC’yi ek para kazanma yöntemi olarak kullanır. DLC paketlerini geliştiriciler ek kazanç elde etmek için oluştururlar.  Genellikle oyunlara ilişkin özel eşyalar, kostümler veya oynanabilir oyun modları için DLC içerikler üretirler.

DLC paketlerine örnek verecek olursak bir futbol oyunu düşünün, oyunun yeni sezonda takım kadrolarının güncellenmesi DLC içerik paketleriyle sağlanır. Bir macera oyununda yeni alanlar yeni karakterler geliştiricilerin DLC paketlerini yapmasıyla gerçekleşir.

Oyuncu DLC Oluşturabilir mi?

Tüm DLC oyun geliştiricileri tarafından yayınlanmaz. Birçok oyun için oyun içi içerik oluşturan oyuncular da vardır. Oyunu oynayan insanlar tarafından oluşturulan DLC’ye genellikle “mod” denir. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik oyunları her şekilde genişletebilir.

DLC Nasıl Kurulur?

DLC paketleri temin edildikten sonra, oyuna nasıl kurulur? DLC paketleri yukarıda da dediğimiz gibi çok çeşitlidir. Kimi DLC paketi mazeme kimi DLC paketleri oyun içi silah gibi malzemeler kimileri harita kimlileri ise sahne olsun çok fazla çeşit DLC paketi mevcuttur.

Her oyunun alt yapısı farklı olduğu için DLC dosyalarının kurulması oyuna göre farklılık gösterecektir. Oyun içi satın ama DLC paketlerinde çok sorun yaşamazsınız DLC dosya içerikleri genelde otomatik olarak yerlerini bulur.  Her oyunun oyunda kullanılan metaryellerin dosyaları farklı isim ve klasörler altında depolanır. DLC paketini oyun dışı temin edilen oyunlarda DLC paketinin nasıl kurulacağını oyunun adına göre İnternette araştırma yaparak adımları takip etmeniz gerekir. Genel bir kurulum anlatımı yoktur. Genel olrak mantık şudur. Örnek olarak bir DLC harita içeriği elde ettiyseniz, içerik dosyalarının oyunun haritalarla ilgili klaörlerine aktarılması gerekir. Dediğimiz gibi DLC kurulma ayarları oyuna göre farklılıklar gösterir.

Bir yorum bırakınız...

*