Arabanızı Kışa Hazırlayın | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Arabanızı Kışa Hazırlayın

arac-bakimi

 

Sıcaklıklar iyice düştü kış geldi. Arabanızı kışa hazır hale getirmenin zamanı geldi. Zor koşullarda doğru bakım araçlar için can alıcı kurtarıcı olur.

Düzenli bakım

Şimdi, aracınızı normal bakım işlemlerinin tamamındagözden geçirme zamanı. Yazın havalar güzel olduğu için arabayla çok gezeriz ve çok KM yaparız. Bu nedenle yağını suyunu ve fren ve şanzımanı her şeyi bir gözden geçirin. Özellikle kışın yağ ve parça değişim seçimlerinde kaliteli ürün kullanmaktan kaçınmayın

Aracın frenlerine de bir göz attırın. Rotlarınız eğrilmiş mi, kırık mı? Onların derin olukları var mı yoksa asgari boşluklarına yakın bir şekilde giyilen yastıklar mı? Aracınız kışın daha sert koşullar yaşar. İyi bir görüş sağlamak için tüm farlarınızı düzgün çalıştığından emin olun. Aynı şey ön cam silecekleri için de geçerli. Cam sileceği lastikleriniz altı aydan daha eski ise,değiştirmekte fayda vardır. Çok pahalı malzeme değildir. Yolda giderken bir aksesuarcıda bile değiştirebilirsiniz.   Antifrizi kesinlikle ölçtürün ve kesinlikle antifriz değişimini sağlayın bu basit işlemin yapılmaması felaketlerle sonuçlanabilir.

Lastiklerinizi kontrol edin

Lastiklerinizi kontrol edin. Soğuk, yağışlı havalarda en önemli şey lastikleridir. Lastikler aracımızın can damarıdır. Yoğun kış olan bir ilde yaşıyorsanız, kesinlikle kışlık lastik kullanın. Mevsimlik lastikte kullanmakta ısrarlıysanız, yeni, dişli ve yıpranmamış lastik kullanın.

Kış lastikleri, düşük ısıya dayanıklı, özel kauçuk bileşikleriyle üretilir ve derin karıncıkları ile kar ve buz tutmaz. En iyi mevsimlik lastiklerde dahi, sıcaklık düştüğünde daha kırılganlaşan bileşikler bulunur ve bundan dolayı lastikler daha az kavrama eğilimindedir. Kış lastiği bileşimi, sıcaklık düşük olduğunda, kavramayı tutarken ve dört tekerlekten çekiş ve kilitlenmeyi önleme frenleri gibi aracın güvenlik sistemlerini düzgün şekilde çalıştığında performanslı bir şekilde kendini gösterir.  Son olarak yedek lastiğinizde yeterli hava olduğundan emin olun. Her şey iyi görünüyorsa, lastik basıncınıza bir göz atın.

İç Temizlik

Hava koşullarına dayanıklı paspaslar kullanmak tercih edebilirsiniz. Kiri belli bir yerde tutan ve temizliği kolay olan paspaslar kullanabilirsiniz. Camların temiz olduğundan emin olun. Görüş açınız artacak ve buharlı cam olasılığı azaltacaktır.

Soğutma Sistemi

En önemli ipucumuz aracınızın motor soğutma sıvısı sistemini kontrol ettirmektir.  Soğutma sisteminin sıvısını kontrol edin. Aracınızın radyatör basıncının denenmesi ve hortumların çatlaklar veya şişkinlikler açısından incelenmesi anlamına gelir. Radyatörler, araçtan çıkarma zahmetine girmeden çabucak test edebilen yerler vardır.

Su pompanızın değiştirildiği son zamanı hatırlayamıyorsanız veya pompanızın üzerinde üreticinin tavsiye ettiği orandan kullanım süresini geçmişse, yeni bir pompanın zamanı geldi demektir. Siz buna hazırlanırken yeni bir termostat da hazırlayın.

Kaputun altındaki her şey iyi olsa bile, motor soğutucunun değiştirilmesi aşırı sıcaklıklara karşı ucuz bir sigortadır. Zamanla antifriz zayıf bir elektrik akımı üretebilir; bu da daha sonra oksitlenmeye ve sonunda soğutma sıvısı sisteminizin arızalanmasına neden olabilir. Sıfırın altındaki sıcaklıklara karşı koruma sağlamak için en azından 50/50 oranında antifriz  kullanın. Aracınızda her şeyi mümkün olduğunca yeni tutmak, aracınızın donanımına daha az yük bindirir ve uzun vadede ciddi paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Aracınızda bu malzemeleri bulundurun

Kışın yolda kalmak olasıdır. Önümüzdeki günlerde yoğun karlar gelecektir. Geçtiğimiz yıllarda yoğun kar yağdığı zamanlarda yolda kalmış araç çok gördük. Tüm bakımları yapmış olsanız da bazen doğa ile başa çıkmak zordur. Bu nedenle özellikle kışın yoğun olduğu yerlerde araba kullananlar bu malzemeleri taşımak hayatınızı kurtarabilir:

 • Battaniye
 • Akü Takviye Kablosu
 • El feneri
 • Zincir
 • İlk yardım kiti
 • Küçük bıçak
 • İşaret Işıldakları
 • Birkaç enerji sağlayacak yiyecek (çikolata türü enerji barları)
 • Su eldivenleri
 • Küçük kürek
 • Çakmak veya su geçirmez kibrit türü ateş sağlayacak birşeyler
 • Buz kazıyıcı

Küçük hazırlık, aracınızın kış aylarında sorunsuz çalışmasını sağlamak için uzun bir yol kat eder. Doğru aletler ve bakım size ve aracınızı elemanlardan koruyacaktır, aynı zamanda sizi güvende tutacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

Huawei tablet bilgisayar

Huawei Yeni Tablet Bilgisayarı Huawei Enjoy Tablet 2 Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en dikkat çeken teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz günlerde ...
microsoft windows 10

Microsoft, Windows 10 Bilgisayara CCleaner Kurulmasına Karşı Uyarıyor

CCleaner, Windows 10 güvenlik yazılımı Microsoft Defender’da ‘potentially unwanted software – potansiyel ...
google_chrome

Yeni Chorme Güncellemesi ile Biyometrik Kimlik Doğrulama Kullanılacak

Android cihazlarda, Google Chrome, satın alma işlemlerini doğrulamak için biyometri kullanılacak, Google, ...
Huawei Band B6

Huawei Yeni Akıllı Bilekliği Huawei Band B6 Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji firması Huawei, geçtiğimiz günlerde düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
google tag manager

Google Tag Manager Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Google Tag Manager, reklam görüntülemek ve web sitenizdeki ziyaretçilerin davranışlarını birkaç kodla ...
backlinks

Edu ve Gov Backlink Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte icat edilen bilgisayarlar ve akıllı telefonlar sayesinde internet ...
viral vdeo

Viral Video Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?

Viral Video, klasik pazarlama yöntemlerinin dışında kalan dikkat çekici ve çarpıcı reklamlar ...
hashtag

Hashtag Nedir ve Nasıl Doğru Kullanılır?

Sosyal medya kullanıcısı iseniz çok fazla hashtag görmüşsünüzdür. Bu makalede hashtag nedir?hashtag’lerin ...