PHP Dosyası Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

PHP Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

php

.Php dosya uzantısına sahip bir dosya, PHP’de yazılan kaynak kodu (PHP: Hypertext Preprocessor) programlama dilini içeren bir düz metin dosyasıdır. PHP genellikle web sunucusunda bir PHP motoru tarafından işlenen web uygulamalarını geliştirmek için kullanılır.

PHP dosyası nedir?

PHP, 1994’te Rasmus Lerdorf tarafından C programlama dilinde yazılmış basit bir betik seti olarak kuruldu. Asıl amacı, çevrimiçi özgeçmişini görüntüleyen ziyaretçileri izlemekti. Başlangıçta bu komut dosyalarını “Personal Home Page Tools” (PHP Araçları) olarak adlandırdı ve daha sonra geçerli özyinelemesine karar vermeden önce onları FI (Forms interpreter) ve daha sonra PHP / FI olarak yeniden adlandırdı. PHP, sunucu tarafı programlama dili bilinen tüm web sitelerinin % 78,9’u tarafından kullanılmaktadır.

PHP dosyaları, kodu çalıştıran bir yorumlayıcı kullanarak web sunucuları tarafından işlenir ve daha sonra, gördüğünüz web sayfasını oluşturmak için sonuçları dinamik olarak oluşturulan HTML ile birleştirir. Bir veri tabanından veya resimlerden gelen sorgular gibi herhangi bir veri olabilir. Bu, herhangi bir PHP kodunun, bir sayfanın kaynak koduna bakarken bile kullanıcı tarafından gerçekte görüntülenmesini engeller.

Genellikle bir formu çevrimiçi olarak doldurduğunuzda veya bir web sitesine iletişim bilgilerini gönderdiğinizde, arka uç kodu bu bilgiyi PHP dosyasında bir komut dosyası kullanarak bir sunucuya gönderir. WordPress, PHP dosyalarını kullanarak ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

PHP  Dosyası Nasıl Açılır?

PHP dosyaları, insan tarafından okunabilir düz metin dosyaları olduğundan, tek yapmanız gereken Not Defteri, Not Pad++, Sublime Text, Vi, vb. Gibi basit bir metin düzenleyicisidir.

Bir dosyanın içine hızlıca bakmanız gerekiyorsa, Not Defteri’ni kullanabilir ve başka bir yazılımı indirmeniz gerekmez. Kodu düzenlemeyi planlıyorsanız, PHP kodunu doğru şekilde biçimlendiren bir düzenleyici kullanmanızı öneririz. Örneğimde Windows üzerinde Notepad ++ kullanmak. Daha profesyonel düzenleme aracı olan Adobe Dreamwiever kullanabilirsiniz.

Varsayılan olarak, Notepad ++ gibi bir metin düzenleyicisi yüklediğinizde, çoğu metin / programlama dosya uzantısını otomatik olarak ilişkilendirir, böylece dosyayı çift tıklatarak programın içinde açar. Bu işe yaramazsa, dosyayı sağ tıklayabilir ve “Birlikte Aç” listesinden favori metin düzenleyicinizi seçebilirsiniz. Aynı MacOS ve Linux gibi diğer platformlarda da geçerlidir.

Bir yorum bırakınız...

*

Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
bilgisayar oyunları

Bilgisayar Oyunlarının Kısa Tarihçesi

Bilgisayar oyunları genç neslin vakit geçirmek için en önemli hopileri arasında yerini ...
laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...
Logitech SE332

Oyuncu Kulaklığı Logitech SE332 İnceleme

Bilgisayar ekipmanları üreten teknoloji markalarının oldukça fazla ürünü olduğu için oyuncu kulaklığı ...
oneplus 8t 5g

OnePlus, OnePlus 8T 5G’nin Yakında Piyasaya Çıkacağını Duyurdu

OnePlus, OnePlus 8T 5G akıllı telefonunu yakında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Telefon büyük ...
Elephone Px

Elephone Px Telefonun Özellikleri ve Fiyatı

Elephone Px, Elephone firmasının ürettiği son model telefonlardan birisi. Dolar kuru sebebiyle ...