Psikoteknik Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar? ∞

Psikoteknik Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Ticari araç sürücüleri tarafından alınması zorunlu hale gelen psikoteknik belgesi, sürücülerin trafiğe çıktığı an itibariyle hafıza kontrolü, hız kontrolü ve saldırganlık gibi yaşanabilecek durumlarda davranışları ve tepkileri ölçmek amacıyla uygulanması gereken bir değerleme sistemi olarak bilinir. Psikoteknik belgesi, psikolojik ve bedensel fonksiyonlar için önemli ve sürücüler tarafından mutlaka edinilmesi gereken bir belgedir.

Belli kurum ve kuruluşlardan alınabilen psikoteknik belgeleri, kısa zaman içerisinde ticari araç sürücülerinin ve psikologlarla beraber gireceği simülatör eğitimi testleri sonrasında sonuç alınacak olan algı testlerinin tamamlanmasıyla alınır.

Ticari Araç sürücülerinin Almalarının Zorunlu Olduğu Psikoteknik Belgesi Nedir?

Ticari araç sürücülerinin özellikle alması gereken eğitimler sonrasında psikologlar eşliğinde yapılan simülasyon kontrolü gibi eğitimler kullanılarak yapılan işlemlerin bütününe denir.

Ticari araç sürücüleri için önemli olan bu belge, risk almak, saldırganlık, öz kontrol ve ani bir durumla karşılaşıldığındaki durum ve davranış yöntemlerini kapsar. Sürücülerin, kişilik özellikleri, davranışları, motor becerilerinin test edilmesini sağlayarak, standart bir sürücü olma potansiyelinin ölçülmesi sağlanır.

Trafiğe çıkan sürücüler ve yayaların güvenlikleri için psikoteknik belgesi önemlidir. Uzun seyahatlerde ticari araç sürücülerinin kontrol altına alınması anlamında önemli bir değerlendirme sistemi Psikoteknik belgesi sistemidir.

ticari arç

Sürücülerin Almalarının Zorunlu Olduğu Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?

Özellikle ticari araç sürücülerinin alması gereken psikoteknik belgesi, Karayolları taşıma yönetmeliğine göre, yolcu ve eşya taşıyan araçları kullanan sürücülerin bu belge için yeterlilik sınavından geçmelerini zorunlu kılmıştır. Psikoteknik belgesi, uzun yol yapan ve stresli olan sürücülerin motor becerilerini ve psikolojik durumlarının hasar görmemesini sağlayacak olan 50 dakika ile 1 saat arası sürebilen testlerin yapılarak  başarı ile tamamlanmasıyla alınan bir belgedir.

Sürücülerin Almalarının Zorunlu Olduğu Psikoteknik Belgesi İçin Hangi Belgeler İsteniyor?

Özellikle ticari araç sürücülerinin almakta zorunlu oldukları psikoteknik belgesi için gerekli olan belgeler şunlardır.

1-2 adet fotoğraf

2-Ehliyetin fotokopisi

3-Nüfus cüzdanının fotokopisi

4-Ehliyet iadesi ise, ceza tutanağı ve fotokopisi gibi belgelerin verilmesi gerekir.

Sürücülerin Almalarının Zorunlu Olduğu Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Psikoteknik Belgesi, ücret karşılığında belli sürücü kursları ve kurumlardan alınabilecek bir belge iken, kurum ya da kuruluşlar tarafından açılan ders ve sınavlara katılımın sonucunda da alınabilen bir belgedir. Psikoteknik Belgesi dersleri ve sınavları, belli tarihler ve düzen içerisinde verilir. Uygulama ve sınavların içerikleri uzmanlar tarafından gözlem ve test eşliğinde yapılır.

Psikoteknik Belgesi uygulamaları, simülatör eşliğinde, psikolojik uzmanlarla beraber girilen 50 dakika ile 1 saat süren bir test ile verilir. Psikoteknik becerileri gelişmeyen,  trafik kurallarını ihlal edebilecek sürücüler, bul belgeyi almaya hak kazanamaz. Ticari araç kullanımı için uygun olmadıkları belirlenir.

Psikoteknik Belgesi almak için dersler ve sınavlara katılan bütün sürücüler, bu dersleri aksatmadan ilerleyip sınavlardan da başarılı olmaları gerekir.

Sürücülerin Almalarının Zorunlu Olduğu Psikoteknik Belgesi Ne Kadar Süre İçerisinde Alınır?

Ticaret sürücüleri için çok önemli olan psikoteknik belgesi, kısa süren bir işlem sonrasında alınır. Bu belgeyi almak isteyen sürücülerin performansları ve katılımları sonrasında bu belgenin alınmasına hak kazanılır.

Sürücüler düzenli olarak, psikoteknik belgesi almak için başvurduğu kurumda bulunan simülasyona düzenli katılım sağlarsa ve testleri de başarıyla verirse kısa zamanda belgelerini alabilirler. 1 veya 3 hafta arasında alınabilen psikoteknik belgesi, acil durum olursa 1 iş günü içerisinde de teslim edilebilir.

İşverenler,  çalışanları için başvurduğu psikoteknik testlerin sonuçları şirket sistemine de gönderildiğinden işveren de açıkça test sonuçlarını görebilir. Ticari araç sürücüleri de kısa sürede psikoteknik dersleri alabilecekleri gibi, sınavlardan kısa sürede geçerek, psikoteknik belgelerini alarak, ticari araçlarını kullanabilirler.

psikoteknik belgesi sınavı

Sürücülerin Almalarının Zorunlu Olduğu Psikoteknik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Psikoteknik belgeleri, 5 yılda bir yenilenmesi gereken belgeler arasında sayılır. Sürücülerin yıpranma, hastalık gibi nedenlerle simülatör testlerinin 5 yılda bir yenilenmesi gerekir. Tekrar edilen bu testler de kurum ve kuruluşlar tarafından yapılır.5 sene sonunda bu belgenin yasal hakları da dolduğundan,  belge alınan kurumla irtibatta kalmalı ve belgenin yenilenmesine özen gösterilmelidir.

Sürücülerin Almalarının Zorunlu Olduğu Psikoteknik Belgesinde Yenileme Nasıl Yapılır?

Psikoteknik belgesi yenileme işleminde, sürücüler, simülatör sınavlarına tekrar tabi tutularak,  bu sınavlardan başarılı bir şekilde geçilmesi sonrasında bu belgeyi tekrar alınması gerekir. Uzman psikolog tarafından izlenerek o belgenin yeniden kişiye verilmesi gerekir.

Teknolojinin gelişimine paralel olarak, ticari araç sürücüleri sürekli aynı sınava tabi tutulmazken, farklı eğitim yöntemleriyle ve simülatör ile sınava girilmesi sağlanır.

E- İmzalı Psikoteknik Belgesi Neye Denir?

Gelişen teknolojiyle birlikte,  yanında taşınması gereken belgelerin internet sistemine girişiyle birlikte, bu belgelerin trafik sistemine girilmesi ile beraber sadece polislerin göreceği sistemde bulunması kolaylaşmıştır. E- imzalı psikoteknik belgesi, uzun yıllar taşınması gereken bir belgedir. Tıpkı SRC belgeleri gibi psikoteknik belgeleri de, e- imza aracılığıyla kopyalanarak çıkarılabiliyor.

E-imzalı psikoteknik belgelerine, E-devlet kapısı ve şifresi ile ulaşılabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Psikoteknik Belgelerine Nasıl Bakılır?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte internet sayesinde bir tıkla birçok şeye ulaşılabiliyor. E-Devlet sistemi de bütün belgelere e-imza ile ulaşılabilecek bir sistemdir. Psikoteknik belgesi dahil birçok belgeye e-devlet üzerinden şifre ile ulaşmak mümkün olmaktadır.

E-devlet girişi yapılmasının ardından,  TC. Kimlik numarasının kullanımıyla direkt olarak psikoteknik belgesine ulaşabilir, çıktı alabilir ya da sistemden direk görebilirsiniz. E-devlet sistemindeki belgelere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her insan internetin olduğu her alanda ulaşabilir ve işlem yapabilir.

en iyi zamanlar

İnstagram’da En Uygun Paylaşım Saatleri Nedir?

İnstagram'da en uygun paylaşım saatleri nedir? Sorusu etkileşim almak isteyen insanların sıklıkla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda sosyal platformlara olan ilginin ...
Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Günümüzün en ünlü ve en çok kullanılan video yayınlama platformu olan YouTube, her türlü kullanıcıya ve kitleye hitap edecek kadar çok sayıda farklı türden ...
Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek

Gmail’de Okunmamış Mailleri Görmenin Basit Yolu

Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek oldukça kolay. Ayarlardan bunu kolayca düzenleyebilirsiniz. Tercih edebileceğimiz çok sayıda mail servisi mevcut. Bu mail servislerinden birisi de Google’ın ...
Yandex Disk Nedir

Yandex Disk Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Bir bulut depolama servisi olan Yandex Disk nedir birlikte öğrenelim. Bu servisle verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Veri kaybını önlemek için zaman zaman yedekleme yapmak önemli. Normal ...
SIM Kart PIN Kodu Nasıl Öğrenilir

SIM Kart PIN ve PUK Kodu Nasıl Öğrenilir? PUK Sorgulama

SIM kart pin kodu öğrenmek için size verilen kartı kullanabilirsiniz. SIM kartın bulunduğu kart üzerinde tüm kodlar yazar. Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezi konumuna ...
Python ile Match-Case Kullanımı

Python ile Match-Case Kullanımı

 Programlama dili denince akla gelen ilk şeylerden birisi karar yapılarıdır, bunlar koşul yapıları olarak da bilinirler. Bu yapılar aracılığıyla programın işleyişi, yapabileceği işlemler değişkenlerin ...
SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayarınıza SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri açıklayacağız. Bunlar arasında DRAM ve kapasite gibi detaylar var. Sabit diskler bilgisayarın performansını önemli ölçüde etkiliyor. Geçmişte kullandığımız ...
Powershell ve CMD Komut İstemi Arasındaki Farklar

Powershell ve CMD (Komut İstemi) Arasındaki Farklar

Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarların oldukça aşina olduğu Komut İstemi, bilgisayar kullanıcılarının arayüzle yapamadığı işlemleri hızlıca yapmasına olanak tanır. Bu sayede bilgisayar üzerinde performans ...
WPS Nedir WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır

WPS Nedir? WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Kablosuz ağa kolayca bağlanmamızı sağlayan WPS nedir sorusunu sizler için cevaplamak istiyoruz. İnternete bağlanmak için birçok farklı yöntem kullanabiliyoruz. Kablolu veya kablosuz bağlantı yaparak ...
VoLTE nedir

VoLTE Nedir, Nasıl Kapatılır?

Voice Over LTE yani VoLTE nedir sorusunu yazımızda cevaplayacağız. Bu teknoloji, 4.5G şebekesi üzerinden görüşme yapmanızı sağlıyor. Kablosuz ağ altyapıları dünya çapında gelişmeye devam ...