Telefon Dolandırıcılığı Yöntemleri ve Alınacak Önlemler | Sonsuz Teknoloji

Telefon Dolandırıcılığı Yöntemleri ve Alınacak Önlemler

telefon dolandırıcılığı

 

Emniyet teşkilatının ve jandarmanın yaptığı tüm uyarılara rağmen, telefonla yapılan dolandırıcılık olayları canlar yakmaya devam ediyor. Eğitimli ya da eğitimsiz herkesi tuzağına düşüren bu dolandırıcılara karşı alınan önlemler de yetersiz kalmaya başladı. Telefon dolandırıcılığı yöntemleri ve alınacak önlemler nelerdir? Nereye müracaat etmek gerekir?

Özellikle banka hesaplarında parası olanları ve gayrimenkulü bulunan insanları hedef alan dolandırıcıların yöntemleri oldukça tanıdık aslında.Kendilerini savcı, polis ve asker gibi tanıtan dolandırıcılar çeşitli bahanelerle insanları dolandırmaya devam ediyor. Emniyet ve jandarma birimleri, sürekli basın, sosyal medya ve SMS yoluyla uyarı yaptıkları halde, hala insanlar bu tuzaklara düşüyor. Bazı illerde alınan bir karar kapsamında doğal gaz, elektrik ve su faturalarına dolandırıcılara karşı uyarı yazıları yazılmaya başlandı. Bunun dışında bireysel olarak yapılması gerekenleri maddeler halinde belirtelim.

1. Bankadan Arandığını Söyleyerek Kart Bilgilerinizi ve Kişisel Bilgilerinizi İsteyenlere İtibar Etmeyiniz

Hiç bir banka personeli sizi arayarak kart bilginizi ve kişisel bilgilerinizi istemez. Özellikle banka hesap numaranızı istemeyeceklerinden bu amaçla yapılan talepleri geri çevirin. Banka kartınızla ilgili hiç bir işlemi kabul etmeyin. Gerekli işlemler için her zaman banka şubelerinden işlem yapın. İnternet şubesinden işlem yapacaksanız üst kısımdaki araç çubuğundaki güvenli yazısına dikkat edin.

Banka bilgilerinizi kullanarak sizi dolandırmaya çalışan kişiler organize çalışan kişilerdir. Bu yüzden hiç kimseye telefonda banka hesap numaranızı, TC kimlik numaranızı, kişisel bilgilerinizi ve banka kart bilgilerinizi kesinlikle vermeyin. Telefon dolandırıcılığı yöntemleri olarak  en etkili yöntemi ikna kabiliyetlerini kullanmalarıdır.

2. Telefon Dolandırıcılığı Yöntemleri Olarak Savcı, Asker ve Polis Adına Para İsteniyorsa Bu Yalandır

Telefonla arandınız ve karşınızdaki kişi savcı, asker ya da polis olduğunuzu söyleyerek adınızın terör olayına karıştığını ve banka hesaplarınızın terör örgütü ile bağlantılı olduğunu söyledi. Bankadan paranızı çekmeniz gerektiği ve belirlenen adrese getirilmesi istendiğinde, yapacağınız ilk iş bu kişiye inanmamak olmalıdır. Aynı şekilde evinizdeki altınları da getirmeniz istendiğinde kesinlikle bu tuzağa düşmeyin.

Siz, dolandırıcı ile telefonda konuşurken arka planda telsiz sesi gelirse de inanmayın. Akıllı telefonlarda telsiz sesi telefonlara yüklenebiliyor. Bu kişiler de genelde ikna kabiliyeti yüksek kişiler. Ünlü profesörler ve hakimler bile ikna kabiliyeti güçlü kişilerin tuzağına düşebiliyor. Telefonunuzu kapatın.

Aynı numaradan tekrar aranıyor ve dolandırıcı kişi başınızın dertte olduğuna sizi hala iknaya çalışıyorsa, ondan parayı toparlamak için izin isteyin ve telefonu kapatın. Sizi arayan numarayı kesinlikle silmeyin. En yakın karakola gidin ve numarayı polise verin. Numarayı tespit edebilen sistemler sayesinde artık bilişim polisleri dolandırıcıları kolayca yakalayabiliyor. Dolandırıcıya inanmayıp polise başvuranlar sayesinde pek çok çete çökertildi.
Eğer kişinin evinizin ya da bulunduğunuz yerin yakınında olduğunu ve sizi izlediğini düşünüyorsanız, 155 Polis İmdat birimini arayarak durumunuzu anlatınız. Mümkünse sivil araçla, sivil ekibin gelmesini isteyiniz. Böylece içiniz de rahat olacaktır. Numarayı polis ekibine verin ve resmi şikayette bulunun. Resmi şikayetiniz polis aracılığı ile savcılık birimine de intikal edecektir. Belki bu durumdan aklınızı kullanarak kurtuldunuz ama o kişilerin başkalarına da zarar vermesini önleyebilirsiniz. Telefon dolandırıcılığı yöntemleri gittikçe farklı alanlarda kendisini göstermeye başladı.

3. Telefon Dolandırıcılarına Karşı Gelen SMS Mesajlarındaki Hediye, Hediye Çeki Kazandınız Gibi Mesajlara İtibar Etmeyiniz

Cep telefonunuza gelen mesajlarda hediye çeki kazandınız, cep telefonu kazandınız, 100 ya da 150 TL. fark ücreti istiyoruz gibi mesajlar alırsanız, verilen numaralara kesinlikle dönüş yapmayın. Bu dolandırıcıların başka bir taktiği. Bu tür gelen mesajları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun online şikayet kısmından şikayet edebilirsiniz. Arayan numara hakkında yasal süreç başlatılacaktır.

4. Sosyal Medyada Hiç Bir Şekilde Telefon Numaranızı, TC Kimlik Numaranızı ve Adresinizi Paylaşmayın

Sosyal Medya kullanımında yaptığımız en büyük hatalardan biri telefon numaramız da dahil olmak üzere kişisel bilgilerimizi paylaşmaktır. Bu büyük bir hatadır. Sosyal medya sadece yakın çevremizin değil, dolandırıcıların da avlarının peşinde olduğu bir platformdur. Bu yüzden hiç bir şekilde kişisel bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi sosyal medyada paylaşmayın.

Sizi ne kadar iknaya çalışırlarsa çalışsınlar onlara inanmamanız en etkili önlem olacaktır. Kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız, mümkün mertebe konum bildirimi yapmamanız da alınacak bir kaç basit tedbirden biri.  İrade gücünüzü kullanırsanız, dolandırıcıların tuzağına düşmemiş olursunuz. Telefon dolandırıcılığı yöntemleri karşısında alınacak önlemler bu kadar basit aslında.

Alınacak önlemlere kısaca bakacak olursak;

  • Polis, savcı veya asker asla para istemez, dolandırıcılara inanmayın.
  • Telefon numaranızı ve kişisel bilgilerinizi tanımadığınız insanlara vermeyin, sosyal medyada paylaşmayın.
  • Hediye kazandınız, verilen numarayla irtibata geçiniz mesajlarına inanmayınız.
  • Dolandırıcılık olayı ile karşı karşıya iseniz en yakın polis merkezine ya da savcılığa bilgi verin.

  1. Yâhû Kardeşim,
    En mühim, en başta söylemeniz ve en nihâyetinde hatırlatmanız îcâb eden i’kāzı söylememişsiniz! O da şu:
    ”Ne kadar yakınınız, hısım akrâbanız, dostunuz, arkadaşınız, tanıdığınız varsa onlara yüzyüze veyâ uzaktan da olsa bu mevzû hakkında bilgi vermeyi, arada bir de hatırlatmayı unutmayınız.”

Bir yorum bırakınız...

*