İOS 13, Ne Zaman Çıkacak ve Özellikleri | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İOS 13, Ne Zaman Çıkacak ve Özellikleri

ios 13

 

Apple, iPhone için iOS 13’ü tanıttı. Gelecek güncelleme, Siri iyileştirmeleri, Apple ile Giriş Yap ve Karanlık Mod da dahil olmak üzere birçok yeni özellik ile geliyor.

İOS 13 Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Apple tarafından kesin bir çıkış tarihi paylaşılmadı; ancak Apple genellikle sonbaharda yeni iOS güncellemelerini yayınlıyor ve iOS 13’ün piyasaya çıkması da farklı bir tarih olmayacaktır.  iOS 12, 17 Eylül 2018’de piyasaya sürüşlmüştü.

Hangi Cihazlar iOS 13’ü Destekliyecek?

İOS 13 piyasaya sürüldüğünde, bir çok cihazı destekleyecek, elbette her çıkan yeni iPhone modelini destekleyecek.

 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
  iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7th generation)

Karanlık mod

En heyecan verici yeni özellik, iOS’u daha gizli bir yazılıma dönüştüren Karanlık Mod’dur. Bu özellik manuel olarak açılıp kapatılabilir veya Günün hangi saatine bağlı olarak Koyu Modu otomatik olarak açıp kapatacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Apple, Dark Mode’u üçüncü taraf uygulama geliştiricilerin kendi uygulamalarına kolay entegrasyonları için kullanılabilir hale getiriyor.

Apple Kimliği ile Giriş

Google veya Facebook ile oturum açmak yerine, artık Apple Kimliğinizi kullanabilirsiniz. Apple, “Apple ile Oturum Açın” ifadesinin, geliştiricilere benzersiz bir rasgele kimlik sağlayarak kullanıcıların gizliliğini koruyacağını söyledi. Bir geliştirici bir ad ve e-posta adresi isterse, e-postanızı gizli tutmayı ve bunun yerine benzersiz bir rastgele e-posta adresini paylaşmayı seçebilirsiniz.

Hatırlatmalar Yenilendi

Apple, Hatırlatıcılar tamamen akıllıca bir uygulama, akıllı listeler, güçlü Siri entegrasyonu ve daha fazlası ile tamamen yenileyecek bir uygulamaya dönüştürdü. Siri entegrasyonu ile, doğal dili olan hatırlatıcılar yazabilirsiniz ve Hatırlatıcılar ihtiyaç duyduğunuz şeyleri akıllıca ayrıştırır.

Akıllı listelerde, hatırlatıcılarınızı otomatik olarak düzenleyebilir ve bunları bayraklı, zamanlanmış ve bugüne göre gruplandırabilirsiniz. Mükemmel Things 3 yapılacaklar uygulamasını daha önce kullandıysanız, Apple’ın yeni Hatırlatıcıları bunu çok andırıyor.

Apple Haritalar

Apple Maps, büyük bir yenilemeden geçmiştir. Artık daha zengin detaylar ve daha iyi yol kapsamı ile etrafınızdakileri daha ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Apple Maps ayrıca, esasen Google Sokak Görünümü olan yeni bir Çevreye Bak özelliği sunuyor. Çevrenizdeyken, sanki caddede yürürken sanki sokak seviyesinde güzel görüntülere sahip bir şehri keşfedebilirsiniz.

Kullanıcılar, gerçek zamanlı geçişi, uçuş durumunu ve sürücülerin dönmeleri gerekmeden önce doğru şeritte sıraya girerek daha iyi gezinmelerini sağlayan yeni Junction View özelliğini görüntüleyebilir.

Apple Maps artık bir Koleksiyonlar özelliğini de destekliyor, böylece en sevdiğiniz restoranları ve mekanları arkadaşlarınız ve ailenizle kaydedebilir ve kolayca paylaşabilirsiniz.

Fotoğraflar

Apple, iOS 13’te yeni bir Portre Aydınlatma Kontrolü özelliğini vurguladı. Bir stüdyoda olmak ve ışıkları öznenize yaklaştırmak veya uzaklaştırmak gibi.

Fotoğraflar daha kolay ve daha akıllı gezinti için yenilenmiştir. Her gün, ay ve yılın en iyi anlarının küratörlüğünü gösteren yeni bir Fotoğraflar sekmesi var. Görünüm, her çekimden ziyade sadece en iyi şeylerinizi göstermek için tasarlanmıştır.

Titreşim, keskinleştirme, beyaz dengesi ve daha fazlası dahil olmak üzere daha büyük ayarlamalar için yeni araçlarla düzenleme de geliştiriliyor.

CarPlay

CarPlay, yeniden tasarlandı. Yeni CarPlay’de, artık yalnızca navigasyon talimatlarını göstermeyecek yeni bir pano görünümü değil, aynı zamanda garajınızı açmak gibi şeyler için müzik kontrolleri, atama bilgileri ve hatta hızlı kısayollar var.

CarPlay ayrıca bir takvim uygulamasına sahiptir, böylece gününüzü bir bakışta görebilirsiniz. Yaklaşan toplantılarınızdan birinin ekli bir adresi varsa, karta dokunmanız yeterlidir.

Siri

Siri, yeni ve daha doğal bir sese sahiptir. Apple, yeni sesi WWDC 2019’da sahneye çıkardı. Siri ayrıca AirPod’larınızı ve HomePod’unuzu daha akıllı hale getirir. AirPod’larla, Siri, ilk önce “Hey Siri” demeden yanıtlayabileceğiniz gelen mesajları hızlı bir şekilde okuyabilir.

HomePod kullanıcıları, Siri geliştirmeleri sayesinde artık çoklu kullanıcı desteğinden yararlanabilirler. Bu, evinizdeki herkesin daha kişisel bir deneyim yaşayabileceği anlamına gelir.

QuickPath

Apple, diğer klavyelere benzer QuickPath yazmayı başlattı. Klavyeden çıkarmadan parmağınızı bir harften diğerine kaydırmanız yeterlidir; kelime görünecektir. Özellikle cihazınızı bir elinizle tutuyorsanız, iletişim kurmanın çok daha hızlı bir yolu.

Memoji ayrıca daha fazla saç, şapka, makyaj, piercing ve hatta AirPod’lar ile hız kazanıyor.  Memoji otomatik olarak Mesajlar, Posta ve diğerlerinde kullanabileceğiniz etiket paketlerine dönüştürülecek.

Mesajlar, arkadaşlarınızın sizi adlarında ve fotoğraflarında dahil olmak üzere Mesajlar uygulamasında nasıl göreceklerini kontrol etmenizi sağlayan bir özelliği destekleyecektir.

Sağlık döngüsü

Apple, çocuk sahibi olmak için döngü takibi, dönem tahmini ve verimli pencerenizle ilgili bildirimler dahil olmak üzere Sağlık uygulamasına çeşitli geliştirmeler ekliyor.

Sağlık şimdi size en çok kullandığınız uygulamalardan ve cihazlardan gelen verileri kullanarak vurgulamaları gösterecek, böylece ilerlemenizi grafiklerle görebilirsiniz.

İOS 13’te desibel düzeyleriyle kullandığınız kulaklıklardan ses seviyelerini görebilirsiniz. Ses  çok yüksekse, telefonunuz işitme duyunuza zarar verebileceği konusunda sizi uyaracaktır.

Performans

Apple, uygulamaların iOS 13’te 2 kat daha hızlı başlatılacağını iddia ediyor. Bu testler Apple’ın en son iPhone XS ve iPad Pro ile test yapıldığından yüksek performans olmuş olabilir. Eski donanımda aynı performans artışlarını göremeyebilirsiniz.

Diğer Özellikler

iOS 13, sosyal medyada bir fotoğraf paylaşırken konumunuzu paylaşıp paylaşmama, otomasyonlarda Siri kısayolları, yeni Animoji, Rehber’deki yeni ilişki etiketleri, Posta geliştirmeleri, Notes iyileştirmeleri ve çok daha fazlası dahil olmak üzere pek çok yeni özellik ile geliyor.

Bir yorum bırakınız...

*

excel metin sütun

Excel’de Metinleri Sütunlara Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de metinleri sütunlara bölme işlemi oldukça pratik bir şekilde yapılır. Program içerisinde ...
netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...