İOS 13, Ne Zaman Çıkacak ve Özellikleri | Sonsuz Teknoloji

İOS 13, Ne Zaman Çıkacak ve Özellikleri

ios 13

 

Apple, iPhone için iOS 13’ü tanıttı. Gelecek güncelleme, Siri iyileştirmeleri, Apple ile Giriş Yap ve Karanlık Mod da dahil olmak üzere birçok yeni özellik ile geliyor.

İOS 13 Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Apple tarafından kesin bir çıkış tarihi paylaşılmadı; ancak Apple genellikle sonbaharda yeni iOS güncellemelerini yayınlıyor ve iOS 13’ün piyasaya çıkması da farklı bir tarih olmayacaktır.  iOS 12, 17 Eylül 2018’de piyasaya sürüşlmüştü.

Hangi Cihazlar iOS 13’ü Destekliyecek?

İOS 13 piyasaya sürüldüğünde, bir çok cihazı destekleyecek, elbette her çıkan yeni iPhone modelini destekleyecek.

 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
  iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7th generation)

Karanlık mod

En heyecan verici yeni özellik, iOS’u daha gizli bir yazılıma dönüştüren Karanlık Mod’dur. Bu özellik manuel olarak açılıp kapatılabilir veya Günün hangi saatine bağlı olarak Koyu Modu otomatik olarak açıp kapatacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Apple, Dark Mode’u üçüncü taraf uygulama geliştiricilerin kendi uygulamalarına kolay entegrasyonları için kullanılabilir hale getiriyor.

Apple Kimliği ile Giriş

Google veya Facebook ile oturum açmak yerine, artık Apple Kimliğinizi kullanabilirsiniz. Apple, “Apple ile Oturum Açın” ifadesinin, geliştiricilere benzersiz bir rasgele kimlik sağlayarak kullanıcıların gizliliğini koruyacağını söyledi. Bir geliştirici bir ad ve e-posta adresi isterse, e-postanızı gizli tutmayı ve bunun yerine benzersiz bir rastgele e-posta adresini paylaşmayı seçebilirsiniz.

Hatırlatmalar Yenilendi

Apple, Hatırlatıcılar tamamen akıllıca bir uygulama, akıllı listeler, güçlü Siri entegrasyonu ve daha fazlası ile tamamen yenileyecek bir uygulamaya dönüştürdü. Siri entegrasyonu ile, doğal dili olan hatırlatıcılar yazabilirsiniz ve Hatırlatıcılar ihtiyaç duyduğunuz şeyleri akıllıca ayrıştırır.

Akıllı listelerde, hatırlatıcılarınızı otomatik olarak düzenleyebilir ve bunları bayraklı, zamanlanmış ve bugüne göre gruplandırabilirsiniz. Mükemmel Things 3 yapılacaklar uygulamasını daha önce kullandıysanız, Apple’ın yeni Hatırlatıcıları bunu çok andırıyor.

Apple Haritalar

Apple Maps, büyük bir yenilemeden geçmiştir. Artık daha zengin detaylar ve daha iyi yol kapsamı ile etrafınızdakileri daha ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Apple Maps ayrıca, esasen Google Sokak Görünümü olan yeni bir Çevreye Bak özelliği sunuyor. Çevrenizdeyken, sanki caddede yürürken sanki sokak seviyesinde güzel görüntülere sahip bir şehri keşfedebilirsiniz.

Kullanıcılar, gerçek zamanlı geçişi, uçuş durumunu ve sürücülerin dönmeleri gerekmeden önce doğru şeritte sıraya girerek daha iyi gezinmelerini sağlayan yeni Junction View özelliğini görüntüleyebilir.

Apple Maps artık bir Koleksiyonlar özelliğini de destekliyor, böylece en sevdiğiniz restoranları ve mekanları arkadaşlarınız ve ailenizle kaydedebilir ve kolayca paylaşabilirsiniz.

Fotoğraflar

Apple, iOS 13’te yeni bir Portre Aydınlatma Kontrolü özelliğini vurguladı. Bir stüdyoda olmak ve ışıkları öznenize yaklaştırmak veya uzaklaştırmak gibi.

Fotoğraflar daha kolay ve daha akıllı gezinti için yenilenmiştir. Her gün, ay ve yılın en iyi anlarının küratörlüğünü gösteren yeni bir Fotoğraflar sekmesi var. Görünüm, her çekimden ziyade sadece en iyi şeylerinizi göstermek için tasarlanmıştır.

Titreşim, keskinleştirme, beyaz dengesi ve daha fazlası dahil olmak üzere daha büyük ayarlamalar için yeni araçlarla düzenleme de geliştiriliyor.

CarPlay

CarPlay, yeniden tasarlandı. Yeni CarPlay’de, artık yalnızca navigasyon talimatlarını göstermeyecek yeni bir pano görünümü değil, aynı zamanda garajınızı açmak gibi şeyler için müzik kontrolleri, atama bilgileri ve hatta hızlı kısayollar var.

CarPlay ayrıca bir takvim uygulamasına sahiptir, böylece gününüzü bir bakışta görebilirsiniz. Yaklaşan toplantılarınızdan birinin ekli bir adresi varsa, karta dokunmanız yeterlidir.

Siri

Siri, yeni ve daha doğal bir sese sahiptir. Apple, yeni sesi WWDC 2019’da sahneye çıkardı. Siri ayrıca AirPod’larınızı ve HomePod’unuzu daha akıllı hale getirir. AirPod’larla, Siri, ilk önce “Hey Siri” demeden yanıtlayabileceğiniz gelen mesajları hızlı bir şekilde okuyabilir.

HomePod kullanıcıları, Siri geliştirmeleri sayesinde artık çoklu kullanıcı desteğinden yararlanabilirler. Bu, evinizdeki herkesin daha kişisel bir deneyim yaşayabileceği anlamına gelir.

QuickPath

Apple, diğer klavyelere benzer QuickPath yazmayı başlattı. Klavyeden çıkarmadan parmağınızı bir harften diğerine kaydırmanız yeterlidir; kelime görünecektir. Özellikle cihazınızı bir elinizle tutuyorsanız, iletişim kurmanın çok daha hızlı bir yolu.

Memoji ayrıca daha fazla saç, şapka, makyaj, piercing ve hatta AirPod’lar ile hız kazanıyor.  Memoji otomatik olarak Mesajlar, Posta ve diğerlerinde kullanabileceğiniz etiket paketlerine dönüştürülecek.

Mesajlar, arkadaşlarınızın sizi adlarında ve fotoğraflarında dahil olmak üzere Mesajlar uygulamasında nasıl göreceklerini kontrol etmenizi sağlayan bir özelliği destekleyecektir.

Sağlık döngüsü

Apple, çocuk sahibi olmak için döngü takibi, dönem tahmini ve verimli pencerenizle ilgili bildirimler dahil olmak üzere Sağlık uygulamasına çeşitli geliştirmeler ekliyor.

Sağlık şimdi size en çok kullandığınız uygulamalardan ve cihazlardan gelen verileri kullanarak vurgulamaları gösterecek, böylece ilerlemenizi grafiklerle görebilirsiniz.

İOS 13’te desibel düzeyleriyle kullandığınız kulaklıklardan ses seviyelerini görebilirsiniz. Ses  çok yüksekse, telefonunuz işitme duyunuza zarar verebileceği konusunda sizi uyaracaktır.

Performans

Apple, uygulamaların iOS 13’te 2 kat daha hızlı başlatılacağını iddia ediyor. Bu testler Apple’ın en son iPhone XS ve iPad Pro ile test yapıldığından yüksek performans olmuş olabilir. Eski donanımda aynı performans artışlarını göremeyebilirsiniz.

Diğer Özellikler

iOS 13, sosyal medyada bir fotoğraf paylaşırken konumunuzu paylaşıp paylaşmama, otomasyonlarda Siri kısayolları, yeni Animoji, Rehber’deki yeni ilişki etiketleri, Posta geliştirmeleri, Notes iyileştirmeleri ve çok daha fazlası dahil olmak üzere pek çok yeni özellik ile geliyor.

Bir yorum bırakınız...

*

Küresel tohum deposu

Küresel Tohum Deposu Nedir, Hangi Ülkede Bulunur?

Küresel tohum deposu bir diğer bilinen adıyla kıyamet ambarı, son dönemin en merak edilen konuların başında geliyor. Dünya üzerindeki tüm bitki tohumlarını içeren kıyamet ...
SSD

SSD Seçimi Nasıl Yapılır? Neden SSD Tercih Etmeliyiz?

SSD seçimi nasıl yapılır? SSD teknolojisi ile HDD teknolojisi arasında son derece ciddi bir hız farkı bulunmaktadır. Daha hızlı bilgisayar deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar, ...
PlayStation Plus

PlayStation Plus Ağustos 2021 Oyunları Açıklandı!

Sony, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla PlayStation Plus Ağustos 2021 oyunları listesini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre oyun severler, Ağustos ayı içerisinde 3 ...
Adobe Audition

Adobe Audition Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe Audition, son dönemin en popüler dijital ses düzenleme programlarından biridir. Oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan bu program, 18 Ağustos 2003 tarihinde kullanıma sunulmuştur ...
Online Word

Online Word Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Online Word programı, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Standart Word programı ile hemen hemen benzer özelliklere sahip olan bu program, oldukça kısa ...
Adobe Animate

Adobe Animate Nedir, Ne İşe Yarar ve Fiyatı Ne Kadar?

Adobe Animate, oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan programlardan biridir. Günümüzde Adobe şirketinin geliştirdiği bu program, 1996 yılında ilk olarak “FutureSplash Animator” ismi ile yayınlanmıştır ...
Nokia XR20

Özellikleriyle Dikkat Çeken Nokia XR20 Tanıtıldı!

Nokia XR20, HMD Global şirketinin düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında tanıtıldı. Özellikleriyle orta segment sınıfında yer alan yeni ürün, yüksek dayanıklılık seviyesiyle de dikkatleri ...
CloudFlare

CloudFlare Nedir, Avantajları Nelerdir?

CloudFlare şirketi, internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından oldukça sık merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Özellikle son dönemlerde artan siber saldırılar nedeniyle söz konusu şirkete ...
Favicon

Favicon Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşturulur? | 2021

Favicon nedir sorusunun yanıtı, özellikle internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmakta ve merak edilmektedir. SEO açısından da son derece önemli olan bu ...
Google Family Link

Google Family Link Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Family Link, günümüzün en popüler mobil uygulamalarından biridir. Android ve İOS işletim sistemleri için özel olarak geliştirilen bu uygulama sayesinde ebeveynlerde çocuklarını kolaylıkla ...