RAM Ne İşe Yarar ve Çalışma Prensibi Nedir? | Sonsuz Teknoloji

RAM Ne İşe Yarar ve Çalışma Prensibi Nedir?

Ram ne işe yarar

RAM, bilgisayarın en önemli ve performansa direkt etkisi olan ana belleğidir. Bilgisayar’a alınan tüm veriler işlenmesi için buraya gelir. Dolayısıyla çalıştırılacak tüm programlar ve depolanacak tüm dosyalar RAM ’de işlem göreceği için kapasitesinin ve hızının çok iyi olması gerekir. Bu belleğin gücü ne kadar iyi olursa, aynı anda çalıştırılacak uygulama ve yapılacak işlem hızı da o kadar iyi olacaktır.

RAM Ne İşe Yarar

RAM, küçük bir parça olması yanı sıra bilgisayar için çok önemli bir parçadır. Nasıl ki insan için beyin gücü önemliyse, bilgisayar içinde RAM gücü o kadar önemlidir. RAM, bilgisayarda önceden yapılan işlemlere daha sonra hızlı bir şekilde erişebilmek için hafızasında tutar. Bu da bilgisayar performansını en üst seviyeye çıkartır. Bilgisayar açık kaldığı sürece tüm bilgiler burada tutulur. Kapandığı zaman silinen veriler, bilgisayar açılmasıyla birlikte Disk’den RAM’e yeniden yüklenir.

RAM geçici bir alan olduğu için, depolama olarak kullanılmaz. Kısa süreli bir bellek anlayışında olduğu içinde çok hızlı işlemler yapabilme yetisine sahiptir. Ancak bu özelliği sınırsız değildir. RAM kapasitesi kadar işlemi alır ve açık kaldığı sürece bu berileri hafızasında tutar. Eğer RAM kapasitesi dolarsa, işlemci yeni verileri değiştirmek için Hard Diske gitmesi gerekecek. Bu da işlemlerin uzaması ve yavaşlaması anlamına gelir.

RAM Çeşitleri

Bilgisayar parçaları ne kadar kaliteli olursa olsun, eğer RAM kapasitesi düşük ise bu ister istemez çalışma performansına olumsuz anlamda yansıyacaktır. O sebeple RAM’i olabildiğince yüksek tutmak çok önemlidir. RAM’ler SD RAM ve DDR RAM olarak kullanım bakımından iki çeşide sahip. DDR RAM şu anki bilgisayarlarda kullanılan RAM türüdür.

RAM Nasıl Takılır?

ram nasıl takılırRAM’lerin nereye takılması gerektiğiyle alakalı kafa karışıklığı olabilir. Bunun için tam olarak yeri ile alakalı bilgi verelim. Öncelikle bilgisayar kablolarını çıkartarak kasanın kapağını açın. Üzerinde fan olan hafif büyük kare şeklinde bulunan CPU yani işlemcinin hemen yanında konumlanır. Uzun ince RAM’e benzeyen görüntüsüyle direkt anlarsınız. Ancak takarken biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. O yüzden öncelikle iki tarafında da bulunan klipsleri açmak gerekiyor. Açtıktan sonra dikkatlice RAM’i yuvasına yerleştirip çok hafif bir şekilde bastırınca klipsler otomatik kapanıyor. İki klipsinde kapandığından emin olun. Aksi halde Bilgisayar açılırken RAM hatası verecektir.

RAM’in Çalışma Prensibi

RAM, tıpkı bilgisayarın çalışma mantığında ki gibi 0 ve 1 rakamlarından oluşuyor. RAM çalışma prensibi ise şu şekilde işler. İşlemci tarafından verilen görev hard diske ulaşır. Ram buradaki göreve ulaşarak, hard disk üzerinde gerekli araştırmayı yaparak elde ettiği veriyi işlemciye gönderir. İşlemci de aldığı bu verileri gerekli görev yerlerine dağıtarak sonuca ulaşır. Bu sayede de bilgisayar, çok hızlı bir şekilde işlemi gerçekleştirmiş olur.

RAM’in yaptığı işi daha basit dille anlatmak gerekirse, bilgisayarınıza bir program kurdunuz. Kurduğunuz program dosyaları hard diskinizde depolanır. Kurduğunuz programı çalıştırdığınızda, İşlemcinin talimatı ile RAM devreye girer. Çalıştırdığınız program, dosyaları RAM’de geçici olarak depolanarak çalışır. Programı kapatttığınız zaman çalıştırdığınız programa ait dosyalar RAM’den temizlenir.

Bir yorum bırakınız...

*