Windows 10'da Iphlpsvc Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Iphlpsvc Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı?

windows 10 iphlpsvc

Windows 10, görev yöneticisinde iphlpsvc.dll olarak görünen bir İnternet Protokolü (IP) Yardımcısı görebilirsiniz. Bilgisayarda bilmediğiniz dosyaları gördüğünüzde kötü amaçlı yazılım olduğunu düşünebilirsiniz. Bunlardan biri de normal kullanıcıların çok fazla bilmediğiz iphlpsvc.dll dosyasıdır. Bu yazımızda  Windows 10’da iphlpsvc.dll nedir, ne işe yarar ve zararlı mıdır? sorularına cevap  vereceğiz.

Windows 10’da Iphlpsvc nedir Ne İşe Yarar?

Iphlpsvc, Windows 10’daki IP Yardımcısı hizmetini ifade eder. Kullanıcıların ağları hakkında bilgi almalarına ve ağı kolayca yapılandırmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir araçtır. Çoğu Windows kullanıcısı, normal günlük kullanımda karşılaşacağı bir araç olmadığından, kullanıcılar bu dosyanınn varlığından bile haberdar değildir.

Genellikle, IP Yardımcısı’nı kullanmaya ihtiyaç duyan  kişiler IPv6 bağlantılarıyla çalışan, özel ağlarla çalışan veya belirli bağlantı gereksinimleri olan çevrimiçi veritabanlarına erişen yazılım geliştiricileridir.

Iphlpsvc Zararlı mı?

Görev yöneticisinde Iphlpsvc ile karşılaşırsanız, bunun gerekli bir yazılım parçası olup olmadığını veya arka planda çalışan kötü amaçlı bir şey olup olmadığını düşünebilirsiniz. IP Yardımcısı, Windows 10 ile birlikte varsayılan olarak gelir.  Iphlpsvc çalıştırma güvenlidir ve durdurmak veya kaldırmak için özel bir nedeniniz olmadıkça hiç birşey yapmadan olduğu gibi bırabilirsiniz.

IP yardımcısın’ın önemli miktarda RAM harcadığını görürseniz, Ip yardımcısını devre dışı bırakabilirsiniz.  IP yardımcısını devre dışı bırakmak bilgisayarın çalışmasını olumsuz etkilemez.

Hizmetler’i Kullanarak IP Yardımcısı Nasıl Devre Dışı Bırakılır

IP Yardımcısı’nı devre dışı bırakmanın en kolay yolu, Hizmetler penceresini kullanmaktır.

hizmetler

  • Windows aramaya “Hizmetler” yazın ve çıkan sonucu tıklayın.
  • Listeden “IP Yardımcısı”nı bulun ve sağ tıklayın.
  • Açılan menüden “Durdur'” seçin ve “Tamam”ı tıklayın

Bu işlem, IP yardımcısını durduracak ve bilgisayarı yeniden başlatana kadar kapalı kalacaktır. Hizmeti kalıcı olarak devre dışı bırakmak isterseniz, aşağıdaki adımları uygulayın.

ıp yapılandırma devre dışı bırakmak

  • Tekrar “Hizmetler” Penceresini açın
  • IP Yardımcısı’na sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
  • “Başlangıç türü” seçeneğini tıklayın ve “Devre dışı”nı seçin
  • Değişikliği kaydetmek için “Uygula” veya “Tamam”ı seçin

Bu işlemi uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatsanız da IP yardımcısı devre dışı olacaktır. IP yardımcısı hizmetini yeniden etkinleştirmek için yukarıdaki adımları takip ederek “Başlangıç türü”nü “Otomatik” olarak seçin ve uygula tamam diyerek bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows 10’da Komut İstemini Kullanarak Iphlpsvc’yi Devre Dışı Bırakma

IP Yardımcısı hizmetini devre dışı bırakmak için Windows Komut İstemi’ni kullanabilirsiniz.

komut işlemci iphlpsvc

  • Başlat menüsünde cmd yazın ve cmd’ye sağ tıklayarak  Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
  • IP Yardımcısı hizmetini durdurmak için “net stop iphlpsvc” yazın ve enter’a basın.
  • IP yardımcısı hizmetinin durduruldu mesajını alacaksınız.

Bir yorum bırakınız...

*