Sesi Yazıya Çevirme | Sonsuz Teknoloji Sesi Yazıya Çevirme | Sonsuz Teknoloji

Sesi Yazıya Çevirme

sesyazı

 

Bilgisayar neredeyse hemen hemen her gün kullanıyoruz kimilerin günü bilgisayar başında geçer . Hele birde klavye  ile uzun uzadıya yazılar yazmak zorundaysa hem yorucu hemde sağlığı etkileyen bir durumdur.  Ses tanıma araçlarındaki sürekli iyileştirmeler sayesinde, bir bilgisayarın konuşma metninizi yorumlamasına eskiye nazaran daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Ek donanıma ihtiyaç olmadan  bilgisayarınızın dahili mikrofonu ile bu işi yapabilirsiniz.

Kullandığınız işletim sistemi ve yazılım ne olursa olsun, sesinizi basılı hale getirmek için çeşitli ücretsiz araçlar ve ticari paketler vardır.

 

En popüler üç kelime işlemciye odaklanacağız: Microsoft Word, Apple Sayfalar ve Google Dokümanlar.

 

Windows’ta: Microsoft Word

Microsoft’u kullananlar birkaç ses tanıma seçeneğini vardır. Entegre ses tanıma hizmeti Microsoft Word de dahil olmak üzere herhangi bir Windows uygulaması üzerinde çalışır. Başlatmak için, Windows görev çubuğundaki arama kutusuna “windows kouşma tanıma” yazıp uygulamanın görünmesi üzerine tıklayın. Bu yazılımı ilk çalıştırdığınızda, yardımcı programa sesinizi tanımasını öğretmeniz gerekecektir. Windows, adım adım ilerleyecek adım adım sihirbaz sunmaktadır. Zamanla, sistem sesinizi tanımada daha iyi olmalı ve Konuşma Tanıma konsolunda sağ tıklayıp Yapılandırma‘yı seçip Konuşma Tanıma’yı Geliştir’i tıklayarak da eğitebilirsiniz.
İlk ses tanıma kurulumunu tamamladıktan sonra, programı her zaman görev çubuğundan başlatabilirsiniz. Konuşma Tanıma ile yalnızca sesinizi kullanarak programları başlatma ve bilgisayarı arama da dahil olmak üzere her türlü bilgisayar işlemini kontrol edebilirsiniz. Bu sizin için cazipse, programı Windows’a her başlattığınızda otomatik olarak başlatacak şekilde ayarlayabilirsiniz: Uygulamayı sağ tıklayın, Seçenekler‘i seçin ve Başlangıçta Çalıştır‘ı tıklayın.

Hizmeti Microsoft Word ile kullanmak için, Konuşma Tanıma konsolunu ekrana çekin, Word’ü açın ve imleci, düzenlediğiniz belgenin bir bölümüne getirin. Daha sonra mikrofon düğmesini tıklayın ve konuşmaya başlayın. Sesli dikteyi kapatmak için mikrofona tekrar tıklayın. Durdurtuktan sonra yazım ve noktalama işaretlerini kontrol ederek devam edebilirsiniz.

Windows Konuşma Tanımanın yanı sıra, Microsoft kısa süre önce, Dictate olarak adlandırılan, Microsoft Word, Outlook ve PowerPoint için ücretsiz deneme amaçlı bir dikte eklentisi sundu. Ancak baştan belirtmek gerekir ki  windows kouşma tanıma kadar doğru dikte yapamamaktadır. Bağlantıyı tıklayarak gerekli ayarlamaları öğrenin. ve sonra Microsoft Word’ü yeniden başlatın. Şimdi, şerit menüsünde yeni bir Dikte sekmesi görmelisiniz. Sayfadaki kelimeleri konuşmaya başlamak için bu sekmeyi açın ve Başlat düğmesini tıklayın. Tekrar hatırlatalım; Dictate, Windows Konuşma Tanıma kadar doğru dikte yapamamaktadır.

Bu iki araç sizin için yeterli değilse, bir üçüncü programı deneyin. Şimdilik açık pazar lideri PC için Dragon programını deneyebilirsiniz Uzun yıllara dayanan gelişme sayesinde harika bir ses tanıma doğruluğu seviyesine sahiptir ve Word de dahil olmak üzere tüm Windows uygulamalarınıza özenle uyar. Sesinizi kullanarak bilgisayarınızı tam kontrol altına almak istiyorsanız ve Microsoft’un kendi araçları sizin istediğiniz gibi çalışmıyorsa, Dragon paketlerinden birini deneyin. Ancak tabiki bu kadar iyi olmanın karşılığı olarak ücretlidir. 75 dolardan 175 dolara kadar olan paketleri vardır.

MacOS’ta: Microsoft Word ve Apple Pages

MacOS, Windows’ta olduğu gibi Microsoft Word ve tescilli Apple Pages kelime işlemcisi de dahil olmak üzere herhangi bir programla çalışan tümleşik bir sesli dikte sistemi içerir.
Ayarlamak için, Apple menüsünü tıklayın, Sistem Tercihleri‘ni seçin, daha sonra Klavye ve Dikte‘i seçin. Dikte özelliğini etkinleştirin ve çevrimdışı olduğunuzda bu özelliği kullanmanıza izin veren Geliştirilmiş Dikte

kutusunu işaretleyin. Ardından, Microsoft Word veya Apple Pages’de bir belge açın. Düzeltmeyi Düzenle menüsünden başlatın veya kısayol düğmesine basın. Varsayılan olarak, bu kısayol İşlev tuşunda iki dokunuş olacak şekilde ayarlanmıştır. Bunu Sistem Tercihleri’nin Dikte bölümünde değiştirebilirsiniz.

Sonra ne yazmak istediğinizi söyleyin. Noktalama işareti eklemek için, kullanmak istediğiniz karakterin adını söyleyin. Dikte ederken, “yeni satır” ve “üstü kapaklar” gibi komutları da kullanabilirsiniz. Tam liste için Apple destek sayfasını gözden geçirin. Dikte işlemini durdurmak için Bitti’yi tıklatın veya İşlev tuşuna bir kez basın.

Bu entegre çözümden memnun değilseniz, bir üçüncü taraf alternatifine geçebilirsiniz. Daha önce bahsedilen Mac için Dragon . Mac için Dragon  300 $ profesyonel sürümde mevcuttur. Olduğu kadar güçlüdür – zamanla daha hassas olmasını sağlayan derin öğrenme akıllıları içerir.  Yine de, ses kayıtlarından metni kopyalamak ve yazılımın sözlüğünde özel kelimeler ayarlamak için seçenekler de dahil olmak üzere bir çok özellik sunmaktadır.

 

Google Dokümanlar

Windows veya bir MacOS bilgisayarı için, sesli dikteyi Google Dokümanlar‘da aynı basit işleme ile ayarlayabilirsiniz. Dokümanlar web tabanlı bir uygulamadır. Ek bir yazılım yüklemenize gerek yoktur. Sayfayı açtıktan sonra ekrandan bir  Google Dokümanlar dokümanı oluşturup açın. Araçlar menüsünü seçip Ses yazmayı seçerek başlayın. Ayrıca kısa yolla açabilirsiniz. Windows’ta Ctrl + Shift + S ve Mac’te Cmd + Shift + S tuşlarına basabilirsiniz. Ekranda yeni bir mikrofon düğmesi belirecektir. Konuşmaya ve dikte etmeye başlamak için bunu tıklayın, ancak önce tarayıcınızın bilgisayarın mikrofonunu kullanmasına izin vermeniz gerekebilir.

Google’ın ses tanıma sistemi çok doğru bir seçim  hem doğruluk oranı hem ek program gerektirmiyor hem de her yerden ulaşabileceğiniz ücretsiz bir hizmet. Siste m dikte yaptığından emin değilse altını çizerek size alternatif seçenekler sunuyor.  Nokta, virgül, ünlem işareti veya soru işareti gibi noktalama işaretleri eklemek veya yeni satırlar veya paragraf eklemek için sesli söylemeniz yeterlidir. Buna ek olarak, Google Dokümanlar, metin seçme ve biçimlendirme, tablolar ekleme ve düzenleme, dokümanda gezinme ve daha pek çok şey için bir dizi sesli komut desteklemektedir. Komutların tam bir listesi için Google Docs destek sayfasına gidin.

 

 1. Avatar
  CraigClarp
  20:50 11 Ekim 2019 20:50

  Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at
  a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless,
  I’m definitely happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 2. Avatar
  Hasan
  08:42 14 Ekim 2019 08:42

  Bir videodaki sesleri yazıya çevirmek istiyorum ancak iç sesi almıyor. Yardımcı olur musunuz?

 3. Avatar

  Thank you very much for the invitation :). Best wishes.
  PS: How are you?

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...