Sesi Yazıya Çevirme | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Sesi Yazıya Çevirme

sesyazı

 

Bilgisayar neredeyse hemen hemen her gün kullanıyoruz kimilerin günü bilgisayar başında geçer . Hele birde klavye  ile uzun uzadıya yazılar yazmak zorundaysa hem yorucu hemde sağlığı etkileyen bir durumdur.  Ses tanıma araçlarındaki sürekli iyileştirmeler sayesinde, bir bilgisayarın konuşma metninizi yorumlamasına eskiye nazaran daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Ek donanıma ihtiyaç olmadan  bilgisayarınızın dahili mikrofonu ile bu işi yapabilirsiniz.

Kullandığınız işletim sistemi ve yazılım ne olursa olsun, sesinizi basılı hale getirmek için çeşitli ücretsiz araçlar ve ticari paketler vardır.

 

En popüler üç kelime işlemciye odaklanacağız: Microsoft Word, Apple Sayfalar ve Google Dokümanlar.

 

Windows’ta: Microsoft Word

Microsoft’u kullananlar birkaç ses tanıma seçeneğini vardır. Entegre ses tanıma hizmeti Microsoft Word de dahil olmak üzere herhangi bir Windows uygulaması üzerinde çalışır. Başlatmak için, Windows görev çubuğundaki arama kutusuna “windows kouşma tanıma” yazıp uygulamanın görünmesi üzerine tıklayın. Bu yazılımı ilk çalıştırdığınızda, yardımcı programa sesinizi tanımasını öğretmeniz gerekecektir. Windows, adım adım ilerleyecek adım adım sihirbaz sunmaktadır. Zamanla, sistem sesinizi tanımada daha iyi olmalı ve Konuşma Tanıma konsolunda sağ tıklayıp Yapılandırma‘yı seçip Konuşma Tanıma’yı Geliştir’i tıklayarak da eğitebilirsiniz.
İlk ses tanıma kurulumunu tamamladıktan sonra, programı her zaman görev çubuğundan başlatabilirsiniz. Konuşma Tanıma ile yalnızca sesinizi kullanarak programları başlatma ve bilgisayarı arama da dahil olmak üzere her türlü bilgisayar işlemini kontrol edebilirsiniz. Bu sizin için cazipse, programı Windows’a her başlattığınızda otomatik olarak başlatacak şekilde ayarlayabilirsiniz: Uygulamayı sağ tıklayın, Seçenekler‘i seçin ve Başlangıçta Çalıştır‘ı tıklayın.

Hizmeti Microsoft Word ile kullanmak için, Konuşma Tanıma konsolunu ekrana çekin, Word’ü açın ve imleci, düzenlediğiniz belgenin bir bölümüne getirin. Daha sonra mikrofon düğmesini tıklayın ve konuşmaya başlayın. Sesli dikteyi kapatmak için mikrofona tekrar tıklayın. Durdurtuktan sonra yazım ve noktalama işaretlerini kontrol ederek devam edebilirsiniz.

Windows Konuşma Tanımanın yanı sıra, Microsoft kısa süre önce, Dictate olarak adlandırılan, Microsoft Word, Outlook ve PowerPoint için ücretsiz deneme amaçlı bir dikte eklentisi sundu. Ancak baştan belirtmek gerekir ki  windows kouşma tanıma kadar doğru dikte yapamamaktadır. Bağlantıyı tıklayarak gerekli ayarlamaları öğrenin. ve sonra Microsoft Word’ü yeniden başlatın. Şimdi, şerit menüsünde yeni bir Dikte sekmesi görmelisiniz. Sayfadaki kelimeleri konuşmaya başlamak için bu sekmeyi açın ve Başlat düğmesini tıklayın. Tekrar hatırlatalım; Dictate, Windows Konuşma Tanıma kadar doğru dikte yapamamaktadır.

Bu iki araç sizin için yeterli değilse, bir üçüncü programı deneyin. Şimdilik açık pazar lideri PC için Dragon programını deneyebilirsiniz Uzun yıllara dayanan gelişme sayesinde harika bir ses tanıma doğruluğu seviyesine sahiptir ve Word de dahil olmak üzere tüm Windows uygulamalarınıza özenle uyar. Sesinizi kullanarak bilgisayarınızı tam kontrol altına almak istiyorsanız ve Microsoft’un kendi araçları sizin istediğiniz gibi çalışmıyorsa, Dragon paketlerinden birini deneyin. Ancak tabiki bu kadar iyi olmanın karşılığı olarak ücretlidir. 75 dolardan 175 dolara kadar olan paketleri vardır.

MacOS’ta: Microsoft Word ve Apple Pages

MacOS, Windows’ta olduğu gibi Microsoft Word ve tescilli Apple Pages kelime işlemcisi de dahil olmak üzere herhangi bir programla çalışan tümleşik bir sesli dikte sistemi içerir.
Ayarlamak için, Apple menüsünü tıklayın, Sistem Tercihleri‘ni seçin, daha sonra Klavye ve Dikte‘i seçin. Dikte özelliğini etkinleştirin ve çevrimdışı olduğunuzda bu özelliği kullanmanıza izin veren Geliştirilmiş Dikte kutusunu işaretleyin. Ardından, Microsoft Word veya Apple Pages’de bir belge açın. Düzeltmeyi Düzenle menüsünden başlatın veya kısayol düğmesine basın. Varsayılan olarak, bu kısayol İşlev tuşunda iki dokunuş olacak şekilde ayarlanmıştır. Bunu Sistem Tercihleri’nin Dikte bölümünde değiştirebilirsiniz.

Sonra ne yazmak istediğinizi söyleyin. Noktalama işareti eklemek için, kullanmak istediğiniz karakterin adını söyleyin. Dikte ederken, “yeni satır” ve “üstü kapaklar” gibi komutları da kullanabilirsiniz. Tam liste için Apple destek sayfasını gözden geçirin. Dikte işlemini durdurmak için Bitti’yi tıklatın veya İşlev tuşuna bir kez basın.

Bu entegre çözümden memnun değilseniz, bir üçüncü taraf alternatifine geçebilirsiniz. Daha önce bahsedilen Mac için Dragon . Mac için Dragon  300 $ profesyonel sürümde mevcuttur. Olduğu kadar güçlüdür – zamanla daha hassas olmasını sağlayan derin öğrenme akıllıları içerir.  Yine de, ses kayıtlarından metni kopyalamak ve yazılımın sözlüğünde özel kelimeler ayarlamak için seçenekler de dahil olmak üzere bir çok özellik sunmaktadır.

 

Google Dokümanlar

Windows veya bir MacOS bilgisayarı için, sesli dikteyi Google Dokümanlar‘da aynı basit işleme ile ayarlayabilirsiniz. Dokümanlar web tabanlı bir uygulamadır. Ek bir yazılım yüklemenize gerek yoktur. Sayfayı açtıktan sonra ekrandan bir  Google Dokümanlar dokümanı oluşturup açın. Araçlar menüsünü seçip Ses yazmayı seçerek başlayın. Ayrıca kısa yolla açabilirsiniz. Windows’ta Ctrl + Shift + S ve Mac’te Cmd + Shift + S tuşlarına basabilirsiniz. Ekranda yeni bir mikrofon düğmesi belirecektir. Konuşmaya ve dikte etmeye başlamak için bunu tıklayın, ancak önce tarayıcınızın bilgisayarın mikrofonunu kullanmasına izin vermeniz gerekebilir.

Google’ın ses tanıma sistemi çok doğru bir seçim  hem doğruluk oranı hem ek program gerektirmiyor hem de her yerden ulaşabileceğiniz ücretsiz bir hizmet. Siste m dikte yaptığından emin değilse altını çizerek size alternatif seçenekler sunuyor.  Nokta, virgül, ünlem işareti veya soru işareti gibi noktalama işaretleri eklemek veya yeni satırlar veya paragraf eklemek için sesli söylemeniz yeterlidir. Buna ek olarak, Google Dokümanlar, metin seçme ve biçimlendirme, tablolar ekleme ve düzenleme, dokümanda gezinme ve daha pek çok şey için bir dizi sesli komut desteklemektedir. Komutların tam bir listesi için Google Docs destek sayfasına gidin.

 

 1. CraigClarp
  20:50 11 Ekim 2019 20:50

  Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at
  a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless,
  I’m definitely happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 2. Hasan
  08:42 14 Ekim 2019 08:42

  Bir videodaki sesleri yazıya çevirmek istiyorum ancak iç sesi almıyor. Yardımcı olur musunuz?

 3. Thank you very much for the invitation :). Best wishes.
  PS: How are you?

Bir yorum bırakınız...

*

mobil internet

Android Telefonlarda Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırır?

Mobil internet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte, birçok kullanıcı da işlerini akıllı cihazlarından ...
Honor Play 4 Pro

Üst Düzey Özelliklere Sahip Akıllı Telefon Honor Play 4 Pro Tanıtıldı

Huawei firmasının alt markası olarak bilinen Honor şirketi, düzenlediği özel lansman kapsamında ...
windows 10 ağ

Windows 10 Bilgisayarda Görev Çubuğu Düzenleme

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarlarda görev çubuğu,  bilgisayar kullanımında en önemli özelliklerden ...
samsung akıllı telefon

Bütçe Dostu Telefon Samsung Galaxy M01 Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, geçtiğimiz günlerde düzenlediği lansman kapsamında bütçe dostu yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
Lenovo Legion

Lenovo Legion Özellikleri Belli Oldu

Lenovo firması, yeni oyuncu telefonu Lenovo Legion için çalışmaları sürdürüyor. Oldukça güçlü ...
Ağ güvenliği

Ağ Güvenliği Nedir Nasıl Sağlanır?

Ağ güvenliği konusu gelişen teknolojilerle birlikte her geçen gün daha önemli hale ...
adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...