Windows 10'da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

windows 10 ağ

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir. Ancak isterseniz Windows 10 indirme klasör konumunu değiştirebilirsiniz.  Windows 10’da varsayılan indirme konumunu değiştirmenin çeşitli yolları vardır. Bu makalede Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir? konusunu detaylı bir şekilde ele alacağız.

Dosya Gezgini’ni Kullanarak Varsayılan İndirme Konumunu Değiştirme

Yeni klasör

Bilgisayara indirdiğiniz dosyaların varsayılan klasörünü değiştirmek istiyorsanız, bilgisayarınızda istediğiniz bir yere sağ tık yapın ve “Yeni > Klasör”ü tıklayarak kendinize yeni bir klasör oluşturun ve klasöre bir ad verin.

İndirilenler özellikler

Yeni klsör oluşturduktan sonra varsayılan olan “İndirilenler” klasörüne gidin ve “İndirilenler” klasörüne sağ tıklayın ve “Özellikler”i tıklayın.

konum taşıma

Daha sonra “Konum” yazan sekmeyi tıklayın. “Taşı” yazan butona basarak yeni oluşturduğunuz klasörü seçerek “Uygula” ve “Tamam” butonlarına basın.

Windows 10’da yeni oluşturduğunuz klasör artık varsayılan indirilenler klasörünüz olmuştur. İnternetten indirdiğiniz dosyalar artık yeni oluşturduğunuz klasöre inecektir.

Eski indirilenler klasörüne geri dönmek isterseniz, “Varsayılanı Geri Yükle” düğmesini tıkladığınızda ayarlarınız sıfırlanır.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni Kullanarak Varsayılan İndirme Konumunu Değiştirme

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi, bilgisayarda bir çok ayarı değiştirmenizi sağlayan önemli bir araçtır. Kayıt defteri düzenlemesi ile Windows 10’da varsayılan indirme konumunun değiştirebilirsinz.

İlk yömtemde olduğu  gibi Varsayılan indirme klasörü olarak kullanmak istediğiniz yeni bir klasör oluşturun. Yeni oluşturulan klasörünüzü  açın ve üst kısım adres çubuğundan klasör yolunu kopyalayın.

çalıştır

Windows kayıt düzenleyici aracını açmak için Windows + R tuşlarına aynı anda basarak “Çalıştır”ı açın ve kutucuğa “regedit” yazarak “Enter”a basın.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi açıldığında, aşağıdaki yola gidin.

HKEY_CURRENT_USERS\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

kayıt defteri indir
Sağ taraftaki bölmede, ayarlayabileceğiniz birkaç kayıt defteri değeri göreceksiniz. “Veri” sekmesi sırasında yer alan %PUBLIC%\Downloads kaydını tıklayın. Yeni klasör için kopyaladığınız klasör yolunu buraya yapıştırın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Farklı Dosya Türleri İçin Varsayılan İndirme Konumunu Değiştirme

Windows 10’da farklı dosya türlerini kaydetmek için farklı sürücüler seçmenizi sağlayan bir özellik var. Bu özellik sayesinde bilgisayarınızın uygulamalarınızı, belgelerinizi, müziğinizi vb. Kaydedeceği yeri değiştirebilirsiniz.

  • Başlat Menüsü’nü açın, Ayarlar’ı açın.
  • Açılan ekranda “Sistem” yazan seçeneği seçin.
  • Sol kenar çubuğunda bulunan seçeneklerden “Depolama”yı tıklayın.

yeni içerik

  • Depolama bilgilerinizi sağ taraftaki bölmede göreceksiniz. Sayfayı aşağı kaydırın ve “Yeni içeriğin nereye kaydedildiğini değiştir” seçeneğini tıklayın.

kayıt yeri belirle

  • Karşınıza çıkan ekranda dosya türüne göre konum seçmenize imkan tanıyan bir ekran karşınıza çıkacaktır. Burada diğerlerinden farklı olarak klasör yerine sürücü tercihi yapıyorsunuz. Belirli bir içerik türü için varsayılan indirme sürücüsünü değiştirmek için dosya türünün yanındaki açılır menüyü tıklayın ve tercih ettiğiniz sürücüyü seçin.

 

Bir yorum bırakınız...

*