Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler

suya düşen telefon

Cep telefonları hayatımızın vazgeçilmez her an yanımızda bulunan ve pahalı cihazlardır. Cep telefonlarının küçük olması ve sürekli çantamızda, cebimizde, elimizde olması telefonun başına her türlü kaza gelme riskini arttırır.Telefonumuz garantili olsa da başına gelecek düşme sonucu alacağı hasarlar kullanıcı hatası olarak kabul edilir ve garanti kapsamında tamir yapılmaz. Bu durumda kendi başınızın çaresine bakmanız gerekir. Bu makalede sizlere bu tür kazalardan biri olan ve en büyük sorunu oluşturan telefonun suya düşmesi veya yoğun bir sıvı ile temasa girmesi durumunda neler yapabileceğimize göz atacağız.

  • Telefon su ile temasa girdiğinde ilk yapılması gereken kısa devre olmaması için telefonu kapatarak elektrik akışını kesmek olacaktır.
  • Telefonu olabildiğine parçalara ayırın. Ayrılabilir batarya, SD kart, SİM kart gibi parçaları yerlerinden çıkartın.
  • Telefonu kurutma işlemine geçebilirsiniz. Telefonu kesinlikle saç kurutma makinesi ile kurutmayın. Saç kurutma makinesi üfleme ile çalıştığı için sıvıyı telefonun ulaşılması zor olan daha derinlerine itecektir. Bu sizin işinizi zorlaştıracak hatta telefonu tamamen kaybetmenize neden olabilir.
  • Üflemeli cihaz yerine elinizde varsa vakum ile özellikle kulaklık girişi ve şarj girişini vakumla temizleyebilirsiniz. Vakum bulamıyorsanız bu işi ağzınızla yapabilirsiniz.
  • Telefonun içerisine kaçan sıvı içeride nem oluşturacaktır. Nem telefonun oksitlenmesine engel olmak için bir kabı pirinçle doldurarak telefonunu tamamen içine batırın telefonunuzun durumuna göre 24-48 saat kadar bekletin gerekirse daha fazla kuruduğundan emin oluncaya kadar bekleyin.

Pirinç kurulamasından sonra kuruma işleminden eminseniz telefonunuz artık açabilirsiniz. Telefonunuzun normal şartlarda başka bir hasar oluşmamışsa veya sıvı derinlere inmeden kurulamada geç kalınmamışsa bu işleminden sonra çalışması gerekir. Eğer çalışmıyorsa ciddi hasarlar oluşmuş olabilir. Teknik servise götürmeniz gerekecektir.

Telefon garantilerinde bu tür vakaalar garanti kapsamına girmez kullanıcı hatasıdır. Garantiniz yoksa yukarıdaki işlemi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Eğer telefonun garantisi varsa yukarıda işlemleri sökme yapmadan yapmaya çalışın. Telefonunuzu garantiden çıkarmayın. Android telefonlarda bu mümkün ancak İphone telefonda bu şansınız olmayacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...