Oyun Nasıl Yapılır ve Oyun Yapımında Hangi Diller Kullanılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Oyun Nasıl Yapılır ve Oyun Yapımında Hangi Diller Kullanılır?

oyun

Oyun sektörü hem mobil oyunlar olarak hem de bilgisayar oyunları olarak büyük bir ivmeyle gelişmektedir. Oyun oynayan insanların artmasıyla birlikte, oyunlara verilen önem ve yapılan yatırımlar da geçtiğimiz yıllara göre daha da artmaktadır. Eskiden oyunlarda grafikler fazla kaliteli değildi ve kullanıcıları da çok değildi.

Günümüzde özellikle bilgisayar oyunlarında insanlar gerçekçi grafikler aramaktadır. Oyunlar ne kadar gerçeğe yakın olursa, oyuncular da o kadar oyuna bağlanmakta ve o ana kendini kaptırabilmektedir. Oyun sektörünün gelişmesiyle birlikte oyun üretmek isteyen insanların sayısı da artmaktadır.

Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

Her ne kadar hiç yazılım bilmeden oyun yapabilmeyi sağlayan bazı platformlar olsa da en sağlıklısı ve en kaliteli ürün vermeyi sağlayanı, oyunları yazılımla yapmaktır. Mobil oyun sektöründe oyun yapabilmek için kullanılan programlama dilleri vardır. Bunlardan Android oyunlar için en popüler olanı Java, IOS platformu için de en popüler olan programlama dili Swift’tir.

Oyun yapmak sadece bu programlama dilleriyle kısıtlı değildir ancak en popüler olanlarla ilgili kaynak bulma sıkıntısı pek çekilmeyeceğinden, yapılacak oyunları bunlarla yapmak en iyisidir. Bunların yanında oyun yapmak için birçok “framework” dediğimiz teknolojiler kullanılmaktadır. Örneğin JavaScript frameworkleriyle, hatta bazı HTML frameworkleriyle bile mobil oyun yapılabilmektedir.

Mobil veya bilgisayar oyunu yaparken en gerekli şartlardan biri, ortalamanın üzerinde performansa sahip bir bilgisayara sahip olmaktır. Oyun yapacak kişinin bilgisayarı ne kadar iyi olursa, oyun yaparken çekeceği sıkıntılar o kadar azalmaktadır.

Android için Java, C#, C++ ve JavaScript oyun yapımında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak bir de Kotlin dili ortaya çıkmıştır ve her geçen gün yaygınlaşmaktadır. IOS platformunda ise Swift ve Objective-C dilleri oyun yapımında kullanılmaktadır.

Bilgisayar Oyunu Nasıl Yapılır?

3 boyutlu bilgisayar oyunları yapmak için genellikle oyun motorları kullanılır. Büyük oyun şirketleri kendi oyunlarını yaparken genellikle kendi ürettikleri oyun motorlarını, oyunlarını yapmakta özel olarak kullanır. Bunun yanında herkesin kullanımına açık olan Unity ve Unreal Engine oyun motorları

, oyun yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Unity oyun motorunda hem 3 boyutlu hem de 2 boyutlu oyunlar yapılabilmektedir. Unity’nin kendi internet sitesinde bulunan markette, ücretli veya ücretsiz oyun araç gereçleri, karakter ve çevre tasarımları indirilip kullanılabilir. Unity oyun motorunda genellikle C# programlama dili kullanılmaktadır. Unity, oyun mekanını elle tasarlamayı sağlar ve oluşturulan karakterleri veya oyunu kontrol etmek için de C# kodları yazabilmeyi sağlar. Özellikle bilgisayar oyunları yapımında yüksek performanslı bir bilgisayar, oyun yapımcısının işini kolaylaştıracaktır.

Oyun Yapımı Konusunda En Önemli Noktalar Nelerdir?

  • Sıfırdan başlarken öncelikle basit oyunlar yapılmalıdır.
  • Ortaya güzel bir ürün çıkarma kaygısıyla değil öğrenme kaygısıyla başlanmalıdır.
  • Karmaşıklıktan uzak ve anlaşılır kod yazmak, tekrar kod okunurken yararlı olacaktır.
  • Olmayan bir şeyi yapma kaygısına çok kapılmayıp, olan bir oyununun gelişmiş versiyonunu yapmaya odaklanılabilir.
  • Sadece para kazanma kaygısıyla oyun yapmaya çalışmak, çoğu zaman hayal kırıklığıyla sonuçlanacaktır.
  • Eğer oyunun hikayesi çok iyi değilse veya bağımlılık yapıcı tarzda değilse grafiğe önem verilmelidir.
  • Eğer oyunun hikayesi güçlüyse ve insanı kendine bağlıyorsa, grafikler tek etken olmayacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*