Telefonumda Takip Programı Var Mı? Nasıl Anlarım? | Sonsuz Teknoloji

Telefonumda Takip Programı Var Mı? Nasıl Anlarım?

telefon takip prog

Cep telefonu kullanımının çok fazla artması ile insanların güvenlik konusundaki beklentilerinde bir takım değişimler meydana gelmiştir. Özellikle çocuklarını ve sevdiklerini daha yakından takip etmek isteyenler için telefon takip programları geliştirilmiştir. Söz konusu yazılımlar, her ne kadar iyi niyetle geliştirilmiş olsa da, kötü niyetle de kullanılabilir. Peki, cep telefonunuzda bir takip programı olmadığından nasıl emin olacaksınız? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Telefon Takip Programı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Telefondan takip etme programı; hedef telefonda yapılan hemen her işlemin uzaktan kontrolünü sağlayan özel bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde istediğiniz kişinin telefon görüşmelerini dinleyebilir, kayıt altına alabilirsiniz. Benzer şekilde Whatsapp, Skype ve benzer mobil uygulamalar üzerinden yapılan işlemlerin kontrolü de yine bu yazılım tarafından yapılabilir. Kısacası ilgili yazılım, hedef telefonun içindeki bir casus gibidir ve bütün işlemleri izleyebilir. Bunların dışında telefon takip programının teknik özellikleri de oldukça dikkat çekicidir.

Casus yazılım olarak da bilinen programın en önemli özelliklerinden birisi, dışarıdan anlaşılmamasıdır. Evet, sizin cep telefonunuzda olan bir uygulama/yazılım, sizden profesyonel bir şekilde saklanabilir. Oldukça şaşırtıcı bir özelliktir.

Hedef telefona gizli bir şekilde kurulduktan sonra telefon takip programı hemen arka plana geçer ve kendisini saklar. Program çalışırken ekrana herhangi bir bildirim gelmez. Hatta bildirim ışığının yanması dahi söz konusu değildir. Uygulamalar listesine bakıldığında, programı görmeniz mümkün değildir. Çünkü genellikle sistem dosyalarından birisinin adını alır. Böylece ayırt edilmesi imkansız hale gelir. Kısacası bir mobil cihazda telefon takip yazılımı olup olmadığını sıradan bir insanın anlaması mümkün değildir.

telefon takip programı tespit

Telefon Takip Programı Nasıl Anlaşılır?

Her ne kadar mükemmel bir şekilde geliştirilmiş olsa da, telefon takip programlarının kendisini belli ettiği bazı işaretler vardır. Bu işaretlerden yola çıkarak, mobil cihazda ilgili yazılımın olup olmadığı hakkında fikir yürütülebilir. Şimdi, o işaretlere ilişkin detaylara değinelim.

İnternet Veri Kullanımı

Mobil cihazınızdan internet kullanımınızın bir standardı vardır. Her ay ya da her hafta, belli bir veri kullanımınız olur. Ve bu kullanımlar ortalama olarak birbirine oldukça yakındır. İnternet kullanımınızda herhangi bir değişim olmamasına rağmen, veri kullanımında ciddi bir artış söz konusu ise bu durum, arka planda internet kullanıldığı anlamına gelir. Telefon takip programı, arka planda internet üzerinden görevini yerine getiren bir yazılımdır. Dolayısıyla da söz konusu değişimin nedeni bu yazılım olabilir.

Isınma

Cep telefonunuz, yoğun kullanımda ısınabilir. Bu durum, son derece normaldir. Isınmanın temel nedeni ise uygulama veya mobil oyunlardır. Söz konusu uygulamalar çalıştıkça, telefonun işlemcisi ısınır ve bu da dışarıdan hissedilir. Ancak herhangi bir neden olmadan telefonunuz ısınıyorsa, burada bir anormallik olduğunu anlamalısınız. Ya telefonunuz bozulmuştur ya da arka planda farklı bir yazılım (!) sizden habersiz görev yapıyordur.

Şarj Tüketimi

Günümüzde cep telefonlarının şarj durumu, kullanıcıların ilgilendiği en önemli konulardan birisidir. Bundan dolayı hemen herkes, telefonun şarjının ne kadar sürede biteceğini bilir. Eğer şarjınız sebepsiz yere erken bitiyorsa, bunun illa ki bir nedeni vardır. Yukarıda da ifade edildiği gibi burada da telefonun bozulması veya arka planda farklı bir yazılımın çalışması söz konusudur. Telefonunuzun bozulmadığından eminseniz, aklınıza casus yazılım gelmelidir.

Burada bahsedilen işaretlerin dışında, farklı olanlar da vardır. Burada esas olan, telefonunuzun sebepsiz yere garip davranması (şarjın erken bitmesi, internet kullanımının artması, kendi kendine yeniden başlaması vb.) durumudur. Bunlar meydana geldiğinde telefon takip programından şüphelenebilirsiniz. Ancak buradaki işaretlerin farklı nedenleri olabileceği unutulmamalıdır.

  1. Johnas
    12:16 14 Ocak 2021 12:16

    Aslında, kız arkadaşınızı gözetlemek için sadece mSpy kullanıyorum. Bunun için çok mükemmel bir program

Bir yorum bırakınız...

*