İnternet Güvenlik Sorularını Güçlü Yapın | Sonsuz Teknoloji

İnternet Güvenlik Sorularını Güçlü Yapın

soru

İnternet bankacılık hesapları, yeni e-posta adresleri veya herhangi bir İnternet başvurusunun kayıt işlemleri, bu hesapların içindeki verileri korumak için birkaç ek güvenlik önlemi gerekir. İnternet ortamında bu tür işlemleri yaparken güvenlik önlemi olarak güvenlik sorusu önlemi de vardır. Maalesef, bu güvenlik soruları cevapları genelde tahmin edilmesi veya öğrenilmesi kolay bilgilerden oluşmaktadır.

Özellikle bankalarca en sık kullanılan güvenlik sorusu annenizin kızlık soyadı sorusudur. Annenin kızlık soyadını öğrenmek kadar kolay bir şey yoktur. Dayınızın adını soyadını bilse yeter. Bunu öğrenmek, sizin tanıyan çevreniz zaten tanır onları es geçiyorum sosyal medyanın sık kullanıldığı ortamda tanımadığınız kişiler tarafından öğrenilmesi de zor değildir. Bankalar anne kızlık soyadını sizin bildirdiğiniz bilgi dışında herhangi bir sistem üzerinden kontrol etme yetkileri yoktur. Belki başınıza gelmiştir, benim daha önce başıma geldi. Bankanın birinin sistemine anne kızlık soyadı yanlış yazıldığı için telefon bankacılık işlemi gerçekleştiremedim. O nedenle banka şubesine gidip tekrar güvenlik sorusu olan anne kızlık soyadını tekrar bildirmek zorunda kaldım. Anne  kızlık soyadı nedir? güvenlik sorusunun cevabı siz bankaya hangi soyadını bildiryseniz sorunun cevabı da o dur?  Sizin imzalı beyanınız ile sisteme girilen bilgidir. O nedenle bu gizli sorunun cevabını daha güvenli olması için gerçek olmayan ama sizin de her zaman hatırlayabileceğiniz bir cevap oluşturun ki herkes kolayca tahmin yürütmesin.

İnternet ortamında oluşturulan bir çok hesapta ek güvenlik önlemi olarak güvenlik sorusu vardır. Güvenlik sorularınızın cevaplarını güçlü tutabilirsiniz. Sorulan sorular genellikle “Çocukluk arkadaşınız adı nedir?”, En sevdiğiniz sanatçı” gibi sosyal yaşamınıza ilişkin sorulardır. Bu tür soruların cevapları çevreden ve sosyal medyadan  kolay öğrenilebilecek cevaplardır. Bu yüzden bu tür soruların cevaplarını doğru yazmayın.

Arabanız nedir? sorusuna gerçek arabanızı değilde hayalinizdeki arabayı yazabilirsiniz. Sadece hayalinizdeki arabayı veya satın almayı düşündüğünüz arabayı yazın. Anne Kızlık Soyadı? Çocukluk aşkınızı yazın gibi farklı cevaplar üretebilirsiniz. Bunlar kendi güvenliğini için sadece sizin bildiğiniz beyaz yalanlardır.

Benzer Makaleler

Hatırlaması Kolay Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

En Sık Kullanılan Şifre Kırma Yöntemleri

Catfish Nedir?

Bir yorum bırakınız...

*