Telefonun Şarj Aleti Kablosunun Kırılmasına Karşı Ne Yapılmalıdır? | Sonsuz Teknoloji Telefonun Şarj Aleti Kablosunun Kırılmasına Karşı Ne Yapılmalıdır? | Sonsuz Teknoloji

Telefonun Şarj Aleti Kablosunun Kırılmasına Karşı Ne Yapılmalıdır?

yıpranmış kablo
Telefonlar hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Sürekli elimizde ve artık gün içerisinde şarj yememekte ve şarj aletini de yanımızda taşımaya başladık. Bu nedenle şarj cihazları çok kısa zamanda yıpranmaktadır. Yıpranmış şarj kablolarının kullanılması tehlikeli ve değiştirilmesi pahalı olabilir. İster iPhone’lu bir Lightning kablosu, ister Android telefonlu bir USB-C kablosunu uzun zamanlı nasıl kullanırız?

Kablo Bakımı

Şarj kablosunu yanınızda taşıyan biri iseniz, özellikle daha fazla dikkat etminiz gerekir. Bir aygıttan veya USB bağlantı noktasından çıkarırken kabloyu her zaman fişinden tutun. Aniden bir kabloyu dışarı çekmek, kablonun en zayıf kısmı üzerine baskı uygular.

Kabloyu üzerimizde taşırken genel olarak rastgele dolayarak cebimize koyarız. Kabloyu çok fazla bükme yapmadan düzgün bir şekilde dolamalısınız. Fişe bağlandığı noktaya ve telefon giriş noktasına çok daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Kabloların aşırı bükülmesinden veya çok fazla sarılmasından kaçının. Kablonun, fişe bağlandığı noktadan bükülmesi, zaman içerisinde o bölgenin zedenlenmesine sebep olur.

Kablo Koruyucular kullanın

TUDIA KLIP

Kablo koruyucuları, kablonun plastik veya metal fişe bağlandığı noktayı koruyarak çalışır. Basınç uygulandığında kablonun hafifçe bükülmesini sağlamak için kauçuk gibi esnek bir malzemedir. Kablo paketlerini online mağazalardan satın alabilirsiniz. TUDIA KLIP, Apple Lightning, iPod, MagSafe ve Apple Watch şarj cihazları için en iyi çözümlerden biridir.

Kablosuz Olarak Şarj Edin

kablosuz şarj

Kablosuz şarj artık modern akıllı telefonlarda yaygın. Yeni bir iPhone veya Android cihazınız varsa, kablosuz olarak şarj edilebilmesi yüksek bir olasılıktır.

Bu şarj yöntemini evinizde veya iş yerinizde kullanmak kabloyu daha az kullanmanız sağlayacak ve yıpranması geçikecektir. Ne yazık ki, şarj olurken cihazınızı kullanmanızı engeller. Hızlı şarjdan yararlanmak istiyorsanız, yeteri kadar yüksek (10W) kablosuz bir şarj cihazı aldığınızdan emin olun. İPhone X, XS, XR ve 8 hepsinde kablosuz şarj vardır, ancak yalnızca 7.5W’de ve yalnızca belirli Apple onaylı kablosuz şarj cihazlarıyla şarj edebilirsiniz.

Kabloyu Onarın

makaron

Yıpranmış kablolar tehlikelidir. Bir aşınma belirtisi göstermeye başladığında şarj cihazını kullanmaya devam ederseniz risk alıyorsunuzdur. Her ne şarj ediyorsanız zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda cihazın alev almasına sebep olabilir.  Hasar görmüş kabloyu onarmanın en iyi yolu, elektrikli ısıyla daralan makaron kullanmaktır.

Her yerde çok ucuz fiyata ısıyla daralan makaron seti alabilirsniz.  Bu borular kablonuzu sarar, daha sonra doğrudan ısı uygulandığında küçülür ve kablonuzu sarmalar. Yıpranmış kablonuz tazelenmiş olur.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...