Telefonun Şarj Aleti Kablosunun Kırılmasına Karşı Ne Yapılmalıdır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Telefonun Şarj Aleti Kablosunun Kırılmasına Karşı Ne Yapılmalıdır?

yıpranmış kablo
Telefonlar hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Sürekli elimizde ve artık gün içerisinde şarj yememekte ve şarj aletini de yanımızda taşımaya başladık. Bu nedenle şarj cihazları çok kısa zamanda yıpranmaktadır. Yıpranmış şarj kablolarının kullanılması tehlikeli ve değiştirilmesi pahalı olabilir. İster iPhone’lu bir Lightning kablosu, ister Android telefonlu bir USB-C kablosunu uzun zamanlı nasıl kullanırız?

Kablo Bakımı

Şarj kablosunu yanınızda taşıyan biri iseniz, özellikle daha fazla dikkat etminiz gerekir. Bir aygıttan veya USB bağlantı noktasından çıkarırken kabloyu her zaman fişinden tutun. Aniden bir kabloyu dışarı çekmek, kablonun en zayıf kısmı üzerine baskı uygular.

Kabloyu üzerimizde taşırken genel olarak rastgele dolayarak cebimize koyarız. Kabloyu çok fazla bükme yapmadan düzgün bir şekilde dolamalısınız. Fişe bağlandığı noktaya ve telefon giriş noktasına çok daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Kabloların aşırı bükülmesinden veya çok fazla sarılmasından kaçının. Kablonun, fişe bağlandığı noktadan bükülmesi, zaman içerisinde o bölgenin zedenlenmesine sebep olur.

Kablo Koruyucular kullanın

TUDIA KLIP

Kablo koruyucuları, kablonun plastik veya metal fişe bağlandığı noktayı koruyarak çalışır. Basınç uygulandığında kablonun hafifçe bükülmesini sağlamak için kauçuk gibi esnek bir malzemedir. Kablo paketlerini online mağazalardan satın alabilirsiniz. TUDIA KLIP, Apple Lightning, iPod, MagSafe ve Apple Watch şarj cihazları için en iyi çözümlerden biridir.

Kablosuz Olarak Şarj Edin

kablosuz şarj

Kablosuz şarj artık modern akıllı telefonlarda yaygın. Yeni bir iPhone veya Android cihazınız varsa, kablosuz olarak şarj edilebilmesi yüksek bir olasılıktır.

Bu şarj yöntemini evinizde veya iş yerinizde kullanmak kabloyu daha az kullanmanız sağlayacak ve yıpranması geçikecektir. Ne yazık ki, şarj olurken cihazınızı kullanmanızı engeller. Hızlı şarjdan yararlanmak istiyorsanız, yeteri kadar yüksek (10W) kablosuz bir şarj cihazı aldığınızdan emin olun. İPhone X, XS, XR ve 8 hepsinde kablosuz şarj vardır, ancak yalnızca 7.5W’de ve yalnızca belirli Apple onaylı kablosuz şarj cihazlarıyla şarj edebilirsiniz.

Kabloyu Onarın

makaron

Yıpranmış kablolar tehlikelidir. Bir aşınma belirtisi göstermeye başladığında şarj cihazını kullanmaya devam ederseniz risk alıyorsunuzdur. Her ne şarj ediyorsanız zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda cihazın alev almasına sebep olabilir.  Hasar görmüş kabloyu onarmanın en iyi yolu, elektrikli ısıyla daralan makaron kullanmaktır.

Her yerde çok ucuz fiyata ısıyla daralan makaron seti alabilirsniz.  Bu borular kablonuzu sarar, daha sonra doğrudan ısı uygulandığında küçülür ve kablonuzu sarmalar. Yıpranmış kablonuz tazelenmiş olur.

Bir yorum bırakınız...

*

Hacker

İnternet’ten Hacker Kiralanabilir mi?

Bir çok film ve dizide hacker kiralandığını görmüşsünüzdür. Filmlerde kiralanan hackerlar gerçek ...
google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...