Türkiye'de Yapay Zeka Mühendisliği | Sonsuz Teknoloji

Türkiye’de Yapay Zeka Mühendisliği

yapay zeka

 

Tüm dünyayı kasıp kavuran yapay zeka teknolojisi nihayet ülkemizde de çeşitli çalışmalar sayesinde yerini sağlamlaştırmaya çalışıyor. Geleceğe yönelik çalışmaların başında gelen bu teknoloji ile pek çok alanda yenilikçi çalışmaların yapılması ve adımların atılması planlanıyor. Ülkemizde de TOBB ETÜ ve Hacettepe Üniversitelerinde lisans eğitimi bazlı yapay zeka mühendisliği bölümü açılmış bulunmaktadır. Geleceğin en parlak mesleklerinden biri kabul edilen bu mühendislik hakkında kapsayıcı bilgilere bu yazıda ulaşabilirsiniz.

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

Yapay zeka mühendisliği, gelişen teknoloji ile birlikte büyük bir ihtiyaç haline gelmiş bir meslek dalıdır. Bu bölümde eğitim gören kişiler yapay zekanın işleyişi, algoritmalarının yaratılması, görev verilmesi ve tanımlanması adına çalışmalar yaparlar. Bu alanda eğitim gören kişiler yalnızca bu teknoloji ile ilgili değil makina ve bilgisayar alanında da disiplinlerarası bir eğitim alırlar. Alınan bu eğitim sonucunda yapay zeka teknolojisini kullanmayı ve üretmeyi öğrenen kişiler bu alanda pek çok iş imkanı bulabilirler.

Dünyada oldukça rağbet gören bu mühendislik dalı gençlerin bu alanda yetişmesine ve üretmesine olanak tanımaktadır. Ülkemizde de yeni yeni açılan bölümler sayesinde bu teknolojinin kullanımı yaygınlaşacaktır.

ÜLKEMİZDE YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ

Türkiye’de yapay zeka mühendisliği oldukça yeni bir alandır. İlk kez 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında lisans alanında öğrenci alacak olan bu bölüm, ülkemizin iki başarılı üniversitesinde açılmış bulunmaktadır. TOBB ETÜ ve Hacettepe Üniversitesi tarafından açılan yapay zeka mühendisliği bölümleri disiplinlerarası bir eğitim anlayışı ile eğitim vermeyi planlıyor. Bu bölümlerde okuyan öğrenciler gerek finans, yazılım, veri madenciliği gerekse de liderlik, otonom makineler ve teknoloji alanlarında eğitim alacaklar. Bu bölümlerden mezun olan kişiler ileride dünyanın en büyük üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alma şansını da elde edebilirler.

Bir yorum bırakınız...

*