Üç Boyutlu Yazıcılar (3D Printer) ile Neler Yapılabilir? | Sonsuz Teknoloji

Üç Boyutlu Yazıcılar (3D Printer) ile Neler Yapılabilir?

3d yazıcılar

3d yazıcılar bilgisayar programları yardımıyla istenilen üç boyutlu cismin şeklini çizerek hızlı bir şekilde gerçek hale getirilmesini sağlayan  yazıcılardır.

Bu yazıcıların gelişmesi ile ihtiyaç duyacağınız her türlü cisim, her türlü düşünce ve şekli çizebilir, üretebilirsiniz ve yazdır butonu ile hayata geçirebilirisniz. Bu yazıcıların yayılmasının ve kullanımın yaygınlaşmasının avantajları ve dezavantajları vardır.

Güvenlik açısından dezavantajlarını ortadan kaldırmak için kullanılan ham madde türü kısıtlı tutulmuştur. Günümüzde kısıtlı tutulan ham maddeler yakın gelecekte serbest bırakılacak ve tüm sektörlerde olduğğu gibi insanın bulundupu her alanda kullanılacaklar.

3D yazıcı çalışma sistemi: Bilgisayarınızda bulunan ve 3D yazıcı ile entegre edilmiş olan CAD çizim programlarında üretmek istediğiniz cismin veya düşüncenin şeklini çizersiniz.  Şeklini çizdikten sonra yazdır butonu ile yazdırırsınız.

Yazıcı önce şekli tarayarak algılar. Sonra şekli ince katmanlar halinde döker. Son aşama da ise  bu ince katmanları bir biri üzerine ekleyerek cismin son halini verir ve yazıcıdan  cismin nihai hali yazıcıdan çıkmış olur.

3D yazıcılar, PLA olarak adlandırılan mısır nişastası, şeker kamışı gibi bitkisel posaların karıştırılması ile elde edilen  plastiği ham madde olarak kullanır. PLA plastik  maddesini  eriterek katman katman döker ve nesneyi dilimler halinde oluşturur.

3 boyutlu yazıcılar ile neler yazdırılabilirsiniz ?

3d yazıcılar ile belirli boyutlar içinde istediğiniz her şeyi  çizim programları ile çizerek hayata geçirebilirsiniz. 3  boyutlu yazıcıları kullanarak yazdırabileceğiniz bazı ürünler:

– Öncelikle geliştirilmesi yapılmış ürünlerin prototiplerini uygun maliyetler ile 3d yazıcılar aracılığı ile üretilebilir.
– İnşaat firmaları yapılacak olan binaların, alış veriş merkezlerinin maketlerini 3 boyutlu yazıcılar ile ekonomik olarak basitçe üretebilirler.
– Sanayi sektöründe, yedek parça sektöründe, yan sanayi sektöründe ve kalıp sektöründe ihtiyaç duyulan her türlü parça 3 boyutlu yazıcılarla kolayca imal edilebilir.
– Ecza ve medikal sektöründe ihtiyaç duyulan protezler ve ameliyat gereçleri kolayca üretilebileceği gibi geliştirmelerinde de 3 boyutlu yazıcılar kullanılabilir
– Takı tasarımı üzerine çalışanlar için yeni tasarımlar kolayca hayata geçirilir ve tasarımlar üzerinde geliştirmeler yapılır.

Silah sanayinde örnek uygulamalar ve kullanım kolaylığı açısından tasarım aşamalarında prototip üretimi yapılabilir.

Bunların dışında sayamadığımız ama aklınıza gelen bütün parçalar imal edilebilir.  3d yazıcılar ile silah yapımı ve silah parçaları üretimi yapılabileceği göz önüne alınmış be yazıcılara içim ham madde olarak yüksek ısılara dayanamayan PLA plastik malzemesi kullanılmıştır.

Bu sayede ısıya dayanım zayıf olacak ve silah, silah parçaları üretimi yapılamayacak, yapılsa da kullanılamayacaktır. Ayrıca silah üretimini engellemek için yazıcı sürücülerine eklenmiş olan  bir yazılımla engel olunmuştur.

3d yazıcılar ile 3 boyutlu cisim yazdırabilmek için kullanabileceğiniz programlar; CAD proğramalrı olan Autodesk, Autocad, Solidworks, Mastercam, Invertor, Creo, Cınema  4D, Sketchup, Openscad, Tinkercad programlarını kullanabilirsiniz.

Yakın zamanda her eve girecek olan 3 boyutlu yazıcılar ile her türlü ihtiyacımızı evde  kendimiz üretebileceğiz. Kullanımının yaygınlaşması  belirli bir süre alacak olan 3 boyutlu yazıcılar şimdilik Avrupa’nın belirli ülkelerinde, Amerika Birleşik Devletlerinde Brezilya, Güney Afrika, Uzak dığu Ülkeleri, Çin, Japaonya ve Kanada’ da aktif olarak satılmakta ve kullanılmaktadır. Bizler 3 boyutlu yazıcıları kullanabilmek için  bir süre daha beklemek zorunda kalacağız.

Bir yorum bırakınız...

*