Windows'da Bluetooth Nasıl Açılır ve Eşleştirme Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows’da Bluetooth Nasıl Açılır ve Eşleştirme Nasıl Yapılır?

bluetooth bağlan

Bluetooth ile, telefonları, mouseları, kulaklıkları, yazıcıları, klavyeleri, tabletleri ve diğer birçok cihazı bilgisayarınıza veya cihazları bir birine bağlayabilirsiniz.

Genel olarak, Bluetooth kullanımı oldukça basittir, ancak yeni kullanıcılar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. İki Bluetooth cihazını birbirine bağlamak için, cihazların her ikisinin de “bulunabilir” olması gerekir. Bu ilk Bluetooth bağlantı işlemi “eşleştirme” olarak bilinir.

Windows 7’de Bluetooth’u ayarlamak için ihtiyacınız olan her şeyi anlatacağız.

Bilgisayarınızda ve Cihazınızda Bluetooth’u açın

İlk önce, bilgisayarınızda Bluetooth’un etkin olduğundan emin olun. Dizüstü bilgisayarların çoğu Bluetooth desteği ile gelir, ancak pil gücünden tasarruf etmek için varsayılan olarak devre dışı bırakılabilir. Genellikle, dizüstü bilgisayarınızın klavyesinde Bluetooth’u değiştiren bir düğme bulabilirsiniz. Ayrıca, ekranın sağ altındaki Sistem Tepsisinde bir simge veya bilgisayar üreticinizin içerdiği yazılımdaki bir seçenek olabilir.

Bilgisayarınız Bluetooth desteğine sahip değilse birçok masaüstü bilgisayar için geçerlidir, ucuz bir Bluetooth adaptörü satın alabilirsiniz. Bu, herhangi bir makinede Bluetooth erişimi sağlayan küçük bir USB donanım kilididir.

Ardından, bilgisayarınızla eşleştirmek istediğiniz cihazda Bluetooth’un etkin olduğundan emin olun. Bluetooth, Bluetooth mouselarda ve kulaklıklarda varsayılan olarak etkindir, ancak akıllı telefonlarda ve tabletlerde devre dışı bırakılabilir. Bu seçeneğin tam konumu cihazınıza göre değişir.

Android’de, Hızlı Ayarlar’a erişmek için ekranın üstünden iki kez aşağı kaydırın, sonra Bluetooth’un etkin olduğundan emin olun. iOS kullanıcıları Control Center’ı ekranın alt kısmından (iPhone 8 veya önceki sürüm) yukarı kaydırarak veya ekranın sağ üst köşesinden (iPhone X veya sonraki sürüm) kaydırarak açar. Etkin değilse, etkinleştirmek için Bluetooth simgesine dokunun.

Bilgisayarı ve Aygıtları Keşfedilebilir Hale Getirin

Bluetooth şimdi hem bilgisayarınızda hem de cihazınızda etkin olsa da, hala birbirlerini göremiyorlar mı? Bir Bluetooth cihazının başka birisini görmesi için bulunabilir olması gerekir. Bluetooth, güvenlik nedeniyle varsayılan olarak devre dışıdır; Cihazları eşleştirirken etkinleştirilmesi gerekir. Aygıtlardan her birini keşfedilebilir hale getirmeniz gerekir.

Bluetooth

Windows 10’da “Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth ve diğer cihazlar‘a gidin ve kapalı ise Bluetooth’u açın ve üst kısımda yer alan Bluetooth veya başka cihaz ekle sekmesini tıklayın. Açılan pencereden Bluetooth’u tıklayın ve PC’niz açık Bluetooth cihazları bulmaya çalışacaktır.

Telefonunuzu bulunabilir duruma getirmek için, Bluetooth seçeneklerine gidin. Android kullanıyorsanız, bunu Ayarlar> Bağlı cihazlar bölümünde bulabilirsiniz. İOS’ta, Ayarlar> Bluetooth’a gidin.

Bluetooth fare veya kulaklık gibi bir cihazı eşleştiriyorsanız, cihazı eşleştirme moduna almak için kılavuzdaki talimatları izleyin. Genelde, güç düğmesini birkaç saniye basılı tutmanız gerekir

Cihazı Eşleştir

Cihazları Bluetooth’larını açtıktan sonra artık cihazı bilgisayarınızla eşleştirebilirsiniz. PC’nizi keşfedilebilir hale getirdiyseniz, eşleştirme işlemini başlatmak için PC’nizi telefonunuzda veya tabletinizde gösterilen mevcut cihazlar listesinden seçebilirsiniz.

Windows, keşfedilebilir Bluetooth aygıtlarını arayacak ve listede sunacak. Bağlanmak istediğiniz cihazı seçin. Bu alanda daha önce bağlandığınız cihazlar ve çevrenizdeki farklı bluetooth cihazları da listelenecektir. Bu nedenle bağlanmak istediğiniz cihazı doğru tespit edin.

Bluetooth cihazınızı burada göremiyorsanız, keşfedilebilir olduğundan ve Bluetooth’un etkin olduğundan emin olun. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu klavye gibi Bluetooth aksesuarlarında belirli bir düğme girişi gerektirebilir.

Bluetooth eşleştir

Birçok cihaz için bir şifre göreceksiniz. PC’nizdeki tuş ile cihazın aynı olduğundan emin olun. Bağlantıyı başlatmak için eşleştirme isteğini kabul etmeniz gerekir. Bir telefonu eşleştirirken, hem telefonunuzdaki hem de bilgisayarınızdaki kodu onaylamanız gerekir. Bağlantıyı onaylamanızı isteyen bir pencere açılacaktır. Bu, keşfedilebilir moddayken diğer kişilerin cihazınızla eşleşmelerini önlemeye yardımcı olur. Onayladıktan sonra, Windows sürücüleri gerektiği gibi yükler. Dosya gönderme ve müzik çalma gibi daha fazla özellik cihazınıza bağlı olacaktır.

Artık cihazınızla bilgisayarınız eşleştirildiğinden, birlikte çalışmaya devam edecekler. Cihazı kullanmak istediğiniz her seferde eşleştirme işleminden geçmek zorunda kalmazsınız ve kapsama alanında ve açık olduklarında otomatik olarak bağlanırlar.

Bir yorum bırakınız...

*