URL Yönlendirme Nedir? Yönlendirme Türleri Neler? ∞

URL Yönlendirme Nedir? Yönlendirme Türleri Neler?

URL Yönlendirme

Sitenizde URL yönlendirme yaparak ziyaretçileri yeni sayfaya yönlendirebilirsiniz. Böylece kırık bağlantıları düzelterek ziyaretçi kaybının önüne geçebilirsiniz.

Birbirinden farklı türde birçok web sitesi açabilirsiniz. Sitelerinizi yüksek ziyaretçi sayılarına ulaştırarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bir site oluşturduktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı detaylar mevcut.

SEO optimizasyonunun bu detaylar arasındaki en önemli detay olduğunu söyleyebiliriz.  SEO optimizasyonunun yanı sıra sitenizdeki kırık bağlantılara da dikkat etmelisiniz.  Kırık bağlantılar, web sitenizdeki ulaşılamayan linklere deniyor.

İşte bu tür bağlantıları WWW yönlendirme işlemiyle düzeltebilirsiniz. Ayrıca başka nedenlerden dolayı da yönlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Web sitenizdeki bağlantıları yönlendirmek için kullanabileceğiniz birden fazla yönlendirme çeşidi mevcut.

URL Yönlendirme Nedir? Ne İşe Yarar?

Sitenizde kullanabileceğiniz URL yönlendirme, bir URL adresini farklı bir URL adresine yönlendirmeye yarar. Aslında bu işlemi URL değiştirme olarak da düşünebilirsiniz. Bu işlem sayesinde sitenizdeki bir URL adresini farklı bir URL adresine yönlendirebilirsiniz.

Örneğin, web sitenizde websitem.com/iletisim URL adresine sahip bir sayfa olduğunu varsayalım. Bu sayfanın URL adresini websitem.com/hakkinda olarak değiştirdiğinizi farz edelim. Sayfanın URL adresini değiştirdiğinizde bu adresi kullanan ziyaretçiler sayfaya erişemezler.

İşte bu tür senaryolarda karşımıza sayfa içi yönlendirme işlemi çıkıyor. Yönlendirme işlemiyle websitem.com/iletisim adresini otomatik olarak websitem.com/hakkinda adresine yönlendirebilirsiniz.

Böylece, eski adrese giren ziyaretçiler yeni URL adresine otomatik olarak yönlendirilirler. Bu sayede sitenizdeki kırık bağlantıları kolay yoldan onarabilirsiniz. Bu kısımda son olarak, yönlendirme işleminin farklı siteler arasında da yapılabildiğini belirtelim.

İlgili: URL (Uniform Resource Locator) Nedir?

Kırık Link Nedir? Neden Onarılmalıdır?

Kırık bağlantılar, sitenizdeki erişilemeyen sayfalara denir. Sitenizdeki bir sayfanın URL adresini bazı sebeplerden dolayı değiştirmek isteyebilirsiniz. Sayfanın URL adresi değiştiğinde eski URL adresi artık kullanılamaz hale gelecektir.

İşte bu durumda eski adres bir kırık link olarak tanımlanabilir. Ziyaretçiler, eski URL adresine erişemeyecekleri için sitenizde ziyaretçi kayıplarıyla karşılaşabilirsiniz. İşte bu yüzden kırık bağlantıları onarmanız gerekiyor.

Yazımızda bahsettiğimiz yönlendirme işlemiyle sitenizdeki bozuk bağlantıları sağlam URL adreslerine yönlendirebilirsiniz. Böylece ziyaretçiler, otomatik olarak yeni URL adresine yönlendirilirler. Bu sayede sitenizdeki ziyaretçi kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

URL Yönlendirme Çeşitleri Nelerdir?

Yönlendirme yani redirection işleminin birçok çeşidi mevcut. Bu türlerden bazılarını sizlere açıklamak istiyoruz.

301 Yönlendirme

301 yönlendirme, basitçe kalıcı yönlendirme olarak tanımlanabilir. Örneğin, sitenizdeki bir sayfanın adresi değiştiyse, bu yöntemi kullanarak ziyaretçileri kalıcı olarak yeni adrese yönlendirebilirsiniz.

302 Yönlendirme

Yönlendirme türleri arasında bulunan 302 yönlendirme, geçici yönlendirme olarak biliniyor. Web sitenizdeki bir URL adresini geçici olarak yönlendirmek için bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Örneğin, bakımdaki bir siteyi bu yönlendirmeyle geçici olarak farklı bir adrese yönlendirebilirsiniz.

Meta Refresh

Bir yönlendirme türü olan meta yenileme, bir siteden farklı bir siteye yapılan yönlendirmelerde kullanılıyor. Ayrıca bu yönlendirme türünde zamanlı yönlendirmede yapılabiliyor. Örneğin, ziyaretçiler bir sitede gezinirken 5 dakika sonra farklı bir siteye yönlendirilebiliyorlar.

URL yönlendirme türleri konusunu ve diğer detaylarını bu içeriğimizde sizlere aktarmaya çalıştık. Sizde ihtiyacınıza göre bir yönlendirme işlemi yaparak ziyaretçilerinizi farklı adreslere yönlendirebilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Nomofob

 Yeni Teknolojinin Yeni Fobisi: Nomofobi Nedir?

Kişinin kullanmış olduğu akıllı telefonu elinden bırakmakta ya da kısa bir süreliğine bile olsa ondan uzaklaşmakta zorlanması, telefonun birkaç saat boyunca kullanılamayacak olması sebebiyle ...
NFC Nedir Ne işe yarar

NFC Teknolojisi Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri

NFC, cihazlar arasında hızlı ve güvenilir veri transferi yapma yeteneği ile bilinir. NFC'nin öne çıkan özelliklerinden biri, cihazların birbirine dokunarak veya çok yakın mesafeden ...
React Nedir

React Nedir? React ile Web Uygulaması Yapımı

Web dünyasının geliştirme alanında geliştirme işini kolaylaştıracak ve daha komplike Web sayfaları yapmaya olanak tanıyacak pek çok teknoloji bulunmakta. Bunlar arasında en çok kullanılanları ...
instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...