USB Dongle nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

USB Dongle nedir? Ne İşe Yarar?

usb dongel

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımıza da birçok yenilik girdi. Hayatımıza giren yeniliklerden biri de USB Dongle ismi verilen teknolojik cihazlar. Adını son dönemde oldukça sık duyduğumuz bu teknolojik cihazlar oldukça farklı alanlarda kullanılabilmekte ve gündelik yaşantımızı son derece kolaylaştırabilmektedir. Peki, günümüzün en popüler teknolojik cihazlarından biri olan USB Dongle nedir, ne işe yarar? Birçok kişi tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını gelin birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

USB Dongle Nedir?

usb dongle nedir

USB Dongle nedir sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmaktadır. Fiziki yapısı itibariyle oldukça küçük olan bu cihazlar farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Temel ve en kısa tanımıyla USB Dongle cihazları, herhangi bir yazılımı tanıtmak veya cihazda bulunmayan bir özelliği çalıştırmaya yarayan teknolojik ürünler olarak bilinmektedir. Peki, günümüzün en popüler teknolojik ürünü olan bu cihazlar, hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Depolama Özelliği Olan Cihazlar

usb dongle depolama

Adını son dönemde oldukça sık duyduğumuz USB Dongle ismi verilen cihazlar, depolama görevlerinde kullanılabilmektedir. En temel ve en net tabiriyle gündelik hayatta kullandığımız Flash belleklerde bu tanıma uymaktadır. Depolama görevi adı altında farklı boyutlarda piyasaya sürülen bu aletlerin ortalama fiyatıysa 15 TL ile 1500 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Söz konusu cihazı teknoloji marketlerinden veya online alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.

Wi-Fi Özelliği Olan Cihazlar

wifi dongle

 

Günümüzde çıkan birçok teknolojik cihazın Wi-Fi özelliği bulunmaktadır. Fakat geçmiş yıllarda çıkan teknolojik aletlerin hepsinde ne yazık ki bu özellik yer almamaktadır. Wi-Fi teknolojisini kullanmak isteyen kişiler ise USB Dongle ismi verilen cihazları tercih etmektedir. Söz konusu cihazlar sayesinde Wi-Fi bağlantısı olmayan cihazlarda Wi-Fi bağlantısı sağlanabilmektedir.

Teknoloji mağazaları başta olmak üzere birçok yerde satılan bu cihazların ortalama fiyatıysa 25 TL ile 150 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca Bluetooth

teknolojisi olmayan teknolojik ürünlerde de USB Dongle ismi verilen cihazları kullanılabilmektedir. Bluetooth teknolojisi destekleyen bu cihazların fiyatıysa 30 TL ile 300 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Akıllı Televizyonlarda Kullanılan USB Dongle Cihazları

akıllı tv kullanan dongle

 

 

Chromecast ismi verilen USB Dongle cihazları sayesinde televizyonlarımızı akıllı cihazlara dönüştürebiliriz. Google firması tarafından tasarlanan ürün sayesinde YouTube ve Netflix başta olmak üzere tüm medya unsurlarına televizyonlar üzerinden erişebilmek mümkün. Ülkemizde de satışı yapılan bu ürünü online alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Birçok online alışveriş sitesinde satışı yapılan Chromecast isimli cihazın satış fiyatıysa ortalama 150 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*

netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...
xbox ücretsiz oyun

Xbox Game Pass Kütüphanesine Temmuz Ayında Eklenecek Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu

Microsoft şirketi, geçtiğimiz günler içerisinde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile birlikte ...