Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları | Sonsuz Teknoloji

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

veri tabanı nedir

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu verilerin üzerinde gelişmiş şekilde sorgulama yapılabilen depolama ortamıdır. Veri tabanı kısaca verilerin biraraya getirildiği veri topluluğu da denebilir.

Veri tabanlarına güncellemeler, düzenlemeler ve eklemeler, gerektiğinde silme veya veri tabanında yer alan bilgilerin üzerinde sorgulama işlemleri de yapılabilir. Veri tabanında yer alan bütün verilerle işlemler yapılmasına olanak sağlanır. Veri tabanı programları daha çok kurumsal verilerin depolanması ve işlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Belirli bir düzene tabii olarak elektronik bir ortamda kaydedilen veriler yedekleme, kontrol gibi sebeplerle birçok uygulama ve kullanıcı tarafından kullanılabilir. Günümüzde en fazla kullanılan popüler veri tabanı programları MySQL, SQLite, Oracle, Microsoft Access ve PostgreSQL veri tabanı programlarıdır.

Veri Tabanı Programları Nerelerde Kullanılır?

Veri tabanı programları çok çeşitli kullanım alanına sahip olan programlardır. Veri tabanı kullanım alanlarına örnek olarak Web siteleri verilebilir. Örneğin online satış yapılan E-ticaret siteleri sattıkları ürünleri, ürünlerin tüm bilgilerini, siteye üye olan kullanıcıların bilgilerini, alışveriş kayıtları gibi bütün verileri veri tabanında saklanmaktadır.

Bankalar, kamu kurum ve kuruluşları ile hastanelerin tüm bilgileri veri tabanı programları vasıtasıyla depolanır. Ayrıca şirketlere ait ürün, müşteri, personel, üretim vb. tüm bilgiler veri tabanı aracılığıyla depolanır. Ayrıca alışveriş merkezlerinin, eczanelerin, marketlerin yani kısacası bütün işyerlerinde bütün işlemler veri tabanları aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Veri tabanları verilerin bir arada toplandığı sistemdir. Günümüzde belli başı veri tabanları daha fazla öne çıkmış durumdadır. Bizlerde sizlere bu programlardan 5 tanesini tanıtmaya çalışacağız. İşte günümüzde popüler 5 veri tabanları;

En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

MySQL

mysql veri tabanı

MySQL veri tabanı dünya genelinde en çok tercih edilen programlardan birisidir. Günümüzde 7 milyondan daha fazla bir sayıdaki sistemde kullanılan MySQL sayesinde birçok veri tabanı yönetilmektedir. Hızı ve sağlamlığı yani güvenilirliğiyle biline bu program 1995 yılından beri kullanılmaktadır.

Açık kaynak koduna sahip olduğu için kullanıcıları tarafından kolaylıkla özelleştirilebilen MySQL ücretsiz bir şekilde Windows ve Unix platformlarında kullanılabilir. Web siteleri için de kullanılabilen MySQL asp ve php web programlarama dilleri ile entegre bir şekilde çalışabilmektedir.

SQLite

sqlite

Dünya genelinde en fazla dağıtılan ve en çok tercih edilen açık kaynak koduna sahip C/C++ programlama dili ile geliştirilen sunucu yazılımı gerektirmeyen bir veri tabanı motorudur. Ayrıca konfigürasyon gereksinimine ihtiyaç duymayan ve ilişkisel ve işlemsel veri tabanıdır. SQLite veri tabanı programlama dillerinin tamamına yakını ile kullanılabilen bir veri tabanıdır. Bu programlama dillerinden belli başlıları ise şunlardır;

Common Lisp, BASIC, C#, C, C++, D ve Java, Delphi, Curl, Visual Basic, Lua, R, PHP, Objective-C, Python, Tcl, Perl

SQLite programı yukarıda yer alan programa dilleri ile kullanılabilen bir veri tabanı programıdır. Ayrıca newLisp, Ocaml, Scheme, Haskell gibi veri tabanı yönetim sistemleri de kullanılabilmektedir.

Oracle

oracle

Dünyada Microsoft şirketinden sonra en büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle veri tabanı sistemleri ile öne çıkmaktadır. Oracle veri tabanı ile büyük miktardaki verileri birden fazla kullanıcı ile yönetilebilen ortamda depolanabilmesine ve bu verilere güvenli bir şekilde erişilebilmesine olanak sağlar. Bireysel kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilmese de kurumsal şirketler tarafından oldukça fazla tercih edilen bir veri tabanı motorudur.

Açık kaynak koduna sahip olduğu için kullanıcıları tarafından esnek bir şekilde ve kolayca değiştirilebilen ve özelleştirilebilen bir veri tabanıdır. Oracle veri tabanın tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisi hızlı bir işleyişe sahip olması ve büyük boyutlu verileri çok hızlı bir şekilde işleyebilmesidir. Ayrıca veri tabanı programcılığı dersleri de veren Oracle SQL eğitimi ile veri tabanı işlerinde çalışabilmektedir.

Microsoft Access

aceess

Microsoft Access veri tabanı İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemleri ile çalışabilen veri oluşturma, değiştirme ve silme programıdır. Microsoft tarafından geliştirilen bu sistem veri tabanı programları arasında en kolay kullanıma sahip veri tabanıdır. Bunun en büyük sebebi ise Windows’un Grafiksel Kullanıcı Ara Birimlerinden yararlanabilmesidir. Bu özelliğiyle rakiplerinden bir adım önde bulunan Microsoft Access diğer veri tabanı programlarında iki tablonun arasında bağlantı kurabilmek için komut dizileri gerekirken sadece bir fare hareketiyle bağlantı kurulmasına olanak sağlar.

Microsoft Access ayrıca birbiriyle bağlantısız ya da bağlantılı tablolar ve veri tabanları oluşturabilir. Farklı boyutlarda ve biçimlerde etiket ve rapor basımları gerçekleştirebilir. Aynı zamanda Word, Excel, Dbase, Paradox gibi tabloları bu veri tabanında kullanabilir ve kaydedebilirsiniz.

PostgreSQL

postfresql

PostegroSQL açık kaynak koduna sahip ve ücretsiz bir veri tabanı motorudur. Ayrıca SQL standartlarına uygun ilişkisel veri tabanı sistemidir. Bu sistem bütün Unix ve Windows işletim sistemlerinde çalışabilir. Postegro yüksek düzeyde performans veren özellik ve güvenlik bakımından gelişmiş bir sistemdir. Postegre programı Postgres VTYS ile PostgreSQL programlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

Tüm Dünyada ve Türkiye’de birçok büyük firma, kuruluş ve projede PostgreSQL programı kullanılmaktadır. Bunlardan en bilinenleri BiletX, Türkiye Jokey Kulübü, GreenPeace, Cisco ve SourceForge’dir.

Dünyada ve ülkemizde pek çok önemli projede ve şirketlerde kullanılan veri tabanı sistemleri bu sistemlerdir. Verilerin depolanması, işlenmesi ve silinmesi gibi birçok işlevi bulun veri tabanı sistemleri veya programları firmaların bilgi ve veri güvenliği açısından vazgeçilmez bir konumdadır.

Bir yorum bırakınız...

*