SQL Dosyası Nedir Ne İşe Yarar ve Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

SQL Dosyası Nedir Ne İşe Yarar ve Nasıl Açılır?

sql

SQL, yazılım ve veri tabanı işlerine merak saldıysanız karşınıza çıkacak ilk ifadelerden biridir. SQL konusunda çok geniş ve kapsamlı bir konudur. SQL veri tabanı yönetiminin nasıl yapıldığını anlatmak, anlamak ve öğrenmek özel eğitim setleri aracılığı ile veya özel olarak eğitimini almak gerektiğini bilmenizde fayda vardır. Bu makalede kısaca SQL nedir, ne işe yarar ve SQL dosyası nasıl açılır? sorularına cevap vereceğiz.

SQL Açılımı Nedir?

SQL, dijital ortamda verileri işlemeye, yönetmeye ve bu işlemler sonucunda istatistiksel bilgiler elde edilmesini sağlayan veritabanı yönetim sistemidir. SQL, ingilizce “Structured Query Language”‘in kısaltmasıdır. Türkçe karşlığı ise “Yapılandırılmış Sorgu Dili” olarak tercüme edilir.

SQL Ne İşe Yarar?

SQL, bir çok kişi tarafından programlama dili olarak bilinir, ancak SQL programlama dili değildir. Ancak veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. Bunun için SQL, kayıt oluşturma sorgulama gibi komutları da vardır. SQL sistemi veritabanlarında bulunan verilerin işlenmesini, yönetilmesini sağlayan sistemdir. SQL ile sorgulama yapmak için; Sybase, MySQL, Mssql, PostgreSQL, Microsoft SQL Server, Oracle, IBM DB2, IBM Informix, Progress ve Firebird gibi bir çok yazılım kullanılır.

SQL Dosyası Nasıl Açılır ?

Bu anlatacağımız açıklamada SQL, dosyasını açmak, SQL’i tam anlamıyla yönetmek anlamına gelmez. SQL doyasını açarak dosya içindeki kodlama bilgilerini görmenize ve kodlamaları değiştirmenize olanak tanır. Bunun için basit ve kullanışlı bir düzenleme aracı olan Notepad++ kod düzenleyici yazılımını kullanabilirsiniz. Bunun gibi bir çok kod düzenleme aracı da mevcuttur.

Notepad++ kurduktan sonra açmak istediğiniz SQL dosyasına sağ tıklayıp “Edit with notepad++” ile açabilirsiniz. Notepad++ programı sadeec SQL dosyalarını değil  C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, CSS ve ASP gibi dosyalarında düzenlemesini bu program ile yapabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*