VLC Media Player’da Kritik Güvenlik Açığı | Sonsuz Teknoloji

VLC Media Player’da Kritik Güvenlik Açığı

vlc

IPTV ve yüksek çözünürlüklü videolar izlemek için kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen VLC Media Player uygulaması içinde, dikkat çeken bir güvenlik açığı tespit edildi. Bu güvenlik açığı ile bilgisayar korsanları kolayca hedefe sızabiliyor ve bilgisayarda istedikleri kodları çalıştırabiliyor.

Ciddi Güvenlik Problemleri Ortaya Çıkabilir

Uzun zamandır hayatımızda olan ve yüksek çözünürlüklü video oynatabilen VLC Media Player, birçok kullanıcı için vazgeçilmez konumda. Uygulamanın açık kaynaklı bir uygulama olması da kullanıcılar için bir diğer avantaj. Fakat bu uygulamada bulunan bir açık, çok önemli güvenlik sorunlarına sebep olabilir.

VLC Media Player’daki bu güvenlik açığı, Almanya merkezli CERT-Bund tarafından ortaya çıkarıldı. Windows ve Linux kullanıcıları bu güvenlik açığından doğrudan etkileniyor.

CERT-Bund’ın ortaya çıkardığı bu güvenlik açığı sayesinde bilgisayar korsanları uzaktan erişim ile bilgisayarlara sızabiliyor ve birçok kodu çalıştırabiliyorlar. Bu da VLC Media Player’ın bulunduğu bilgisayarları birçok riske açık hale getiriyor.

CERT-Bund, VLC Media Player’ın geliştirici ekibine durumu bildirdi ve çalışmalara başlandı. Fakat yapılan açıklamalara göre güvenlik açığı çalışmalarının ancak %60’lık bir kısmı tamamlanmış. Yani uzun bir süre daha güncelleme sunulmayacak, bu da kullanıcıların bulunduğu durumu biraz daha riskli bir hale getiriyor.

Bir yorum bırakınız...

*