Microsoft Office Olmadan Docx Dosyası Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

Microsoft Office Olmadan Docx Dosyası Nasıl Açılır?

Docx

Microsoft Office ve beraberindeki “docx” dosya formatı her yerde karşımıza çıkar. Bilgisayarınızda Microsoft Office paketi kurulu değilse .docx dosyalarının basit bir şekilde görüntülenmesi için Çevrimiçi Belge Görüntüleyici gibi çevrimiçi araç kullanabilirsiniz. MS Office’e bağımlısı değilsiniz, bazı platformlar Microsoft Word dosyalarını açabiliyor. Aslında, aşağıda size göstereceğimiz gibi, yazma yazılımlarının çok açık .docx belgelerine sahip olmanıza bile gerek yoktur.

Çevrimiçi Word

Sorunsuz bir şekilde .docx belgeleriyle  iyi uyumluluk istiyorsanız, Microsoft Word’ün ücretsiz çevrimiçi sürümünü kullanmak iyi bir fikirdir.

Bunun için Microsoft hesabına (Hotmail ve Outlook’a) ihtiyaç var ve dosyanın OneDrive’a yüklenmesi gerekiyor. Bir Microsoft hesabınız yoksa veya istemiyorsanız, sonraki başlığa ilerleyin.

Bir Microsoft hesabınız olduğunu varsayarak, .docx dosyanızı dosya gezginde takip edin, sağ tıklayın ve Kopyala’yı tıklayın.

Ardından, Dosya Gezgini’ne gidip soldaki Gezinme bölmesinde tıklayarak OneDriveı açın. OneDrive’da .docx dosyanızı saklamak istediğiniz yeri seçin, oraya sağ tıklayın ve ardından Yapıştır’a tıklayın. Microsoft Word Online‘a gidin, Microsoft hesap giriş bilgilerinizi girin ve sol alt köşedeki “OneDrive’konumdan Aç” a tıklayın.

Şimdi belgenizi listede göreceksiniz. veya sol üstteki menü simgesini, ardından da belgenizin tam konumuna gitmek için “Dosyalar”ı tıklayın.

.docx dosyanızı bulduktan sonra onu tıklayın ve düzenleme için açılacaktır. İsterseniz indirebilir ve isterseniz insanlara doğrudan e-postayla gönderebilirsiniz, OneDrive’ınıza otomatik olarak kaydedilecektir.

Google Dokümanlar

.docx belgelerinin aslında Google Dokümanlar aracılığıyla açılabildiğini söylediğinde insanlar her zaman şaşırır. .docx dosyanızı önce Google Drive‘a yüklemeniz gerekir ya da bilgisayarınızda Google Drive klasörünüz varsa ya da tarayıcınızda Google Drive’ı açarak Dosya Gezgini aracılığıyla dosyayı sürükleyip bırakın.

Sonra bir kaç ihtimalin var. .docx dosyalarını algılayacak ve düzenleme için orijinal biçiminde açacak Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar Uzantısı için Office Düzenleme’yi yükleyebilirsiniz.

Uzantı istemiyorsanız, dosyayı Google Dokümanlar’da (Google Drive’da değil) açın, ardından seçiminizi yaptığınızda, “Google Dokümanlar olarak düzenle” yi tıklayın. Bu, dosyayı düzenlemek için Google’ın Gdoc biçimine dönüştürecektir.

Düzenlemeyi tamamladıktan sonra dosyayı bir .docx dosyası olarak indirebilir veya doğrudan e-postayla gönderebilirsiniz. “Dosya -> Farklı indir -> Microsoft Word” e gidebilir veya “Ek olarak e-posta ile gönder” e gidip oradan “docx” formatını seçebilirsiniz.

Alternatif Ücretsiz Ofis Paketi

Herhangi bir ücretsiz ofis paketi, .docx dosyalarını açabilir LibreOffice, WPS Office ve  Microsoft Office alternatifleride göz atabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*